| StefanDrg a întrebat:

De ce pana si azi in 2016 avem salariile atat de mici in Romania? Lucrez la mega-image, casier si lucrator comercial si abia am 1000 lei pe luna. De ce in tara asta trebuie sa ne chinuim mereu? Rog seriozitate si sper ca cineva imi va da un raspuns inteligent.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-ma ca exista si salarii frumoase. Eu am lucrat la o firma de curierat si am luat 1800 lei pe o luna intreaga in ciuda faptului ca pe fluturas aveam trecut rest plata 900 lei. Si nu am lucrat ca sofer. Ca manipulant marfa intr-o hala. Acum depinde si de angajator cat iti da in mana. Adevarul ca am muncit in alte parti pe 600-900 lei. ce sa facem? Asta e Romania. Diaspora zicea ca votand ciolanis am scapat de foame. Asa se laudau "ca ne-a scapat de foame". Uite ca ciolanis a tras teapa. Ce mai zice diaspora acum? Unde sunt locurile de munca pentru tineri? Unde e schimbarea?

A, ca a dat de la 1 ianuarie 25% in plus la salarii ( bugetari ). Si asta pe cand era ponta. Sunt banii taiati de boc, in 2009. Dar trebuia dat inapoi la valoarea de acum, nu din 2009. Bun, dar inainte sa dea acest spor era un alt spor de wekeend care ridica salariul la unul decent. Fara acel spor de wekeend erai mort. Mama lucreaza bugetar, dar ce sa vezi. Ponta a dat 25% la salarii, guvernul "cum dracu il cheama " a taiat sporul de wekeend ca nu cumva sa iei prea multi bani. Si nu la toata lumea a taiat, numai la prosti. Medicii si profesorii iau acel spor de wekeend. vezi ce tara de rahat? Acum cica au contestat sindicatele sa readuca acel spor, dar mori pana atunci.

| StefanDrg explică (pentru anonim_4396):

Si 1800 lei ti se pare mult? Uita-te la celelalte tari din Europa, Italia, Spania etc. Acolo minim pe economie este undeva la 700 de euro, adica 3.132 lei, mama lucreaza in Italia pe 800 de euro, Asta vreau sa zic, noi suntem o tara europeana ca toate tarile din Europa dar diferenta la salarii este una uriasa. De ce nu putem si noi trai bine, macar decent? Oare nu meritam?

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti Apolitic dar iti dai cu parerea. problema nu vine din partea Guvernului, cum nici rezolvarea nu are cum sa vina toata de acolo. ca e Iohannis presedinte si Ciolos prim-ministru nu inseamna schimbarea sistemului, doar schimbarea alora care fura. Cat timp omul este o fiinta sociala va exista coruptia, cat timp populatia accepta, ei vor profita. indiferent cine are ciolanul in mana. tu crezi ca 1800 e salariu frumos? ca eu fac undeva pe la 3000 de lei si nu mi se par deloc multi bani. daca scazi intretinerea 400, telefonul 150, benzina minima pe luna 500, impozite la 2 masini si 1 motor (impartite la 12 sa calculam pe luna cam 30 lei la toate), curent, gaze, internet, tv, RCA la vehicule, ITP din cand in cand, revizii si altele...

daca vrei sa faci bani, invata tata. un magistrat la Curtea de Apel are salariu intre 15000-17000 lei pe luna. Stii cate examene ai de sustinut? stii prin cati sefi corupti trebuie sa te lupti daca esti corect? dar premiul cel mare este Inalta Curte sau CCR. unde un magistrat are 22000+ salariu. Dar de ce sa rupti cartile, de ce sa inveti peste 20000 de pagini si sa le gasesti sensul, logica si locul in practica? mai usor, 12 clase cu nota 5, iesi fara experienta (daca ai facut liceu teoretic), nu ai nicio diploma, nicio scoala de maestri, dar vrei bani. pai meriti banii aia? ce sacrificiu personal ai facut?

eu ca avocat stagiar fac abia 3000 pe luna, sunt la inceput, dar dupa 5-9 ani cand imi fac o baza de clienti? Seful la care sunt stagiar a schimbat in 2 ani X6, X5, seria 7, audi a8 si s-a linistit la Q7. Dar el 4 ani de facultate cand toti ieseau sa bea berica sambata noapte el rupea cartile. dupa facultate cand toti se chinuiau sa alerge la interviu sa le scuipe sefi in cap seminte si sa ii umileasca, el invata pentru Barou.

cine a iesit mai castigat? un avocat bun in Romania face lejer 10000 lei pe luna. fara program, lucrezi cand vrei, esti propriul tau sef, esti legat doar de termenele date de instanta. dar noptile de bautura se transforma in pixuri de culori diferite, carti, somnul de 8 ore ajunge 4-5, tv, laptop, internet dispar, folosite doar la cautat materie.

romani...va plangeti de saracie, dar bani nemunciti nu faceti nicaieri. si din lenea voastra dati vina pe altii. ca ajungi judecator doar cu pile, ca aia, ca aia. doar vina voastra sa nu fie.

da, ajungi judecator cu pile, dar din 80 de posturi puse la bataie anual, cam 20-30 sunt pe pile. restul le iau aia care stiu sa bage botul in carti si nu stiu ce e ala timp pierdut. si daca ajungi la 23-26 de ani magistrat, cel mai mic salariu este 7200 lei. probleme?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bineinteles ca mi s-a parut mult 1800 lei tinand cont ca am fost in prima mea luna. Mai mergi tu la un privat si sa iei atata din prima luna. Iar eu cu 3000 de lei traiesc 2 luni.De ce? Pentru ca eu nu am masina, nu dau intretinere pentru ca stau la casa, in schimb dau 100 euro la chirie, am doar un abonament pe care dau in jur de 60 lei la Vodafone, gazul care vine iarna cam mult, dar na... curentul cam 50 lei... Decat sa imi pun fundul in masina si sa platesc taxe peste taxe numai sa ma laud ca am masina mai bine imi cumpar de imbracat si ce mai e nevoie prin casa. A si cat mai dai pe intretinerea ei. Dar na, cand vrei sa iti dai mare ca ai masina o cumperi. In viata trebuie sa ramai modest. Daca arunci cu banii in stanga si in dreapa normal ca nu ajung. Autobuzele de la regie ce au? Raie? Dar na. Aerele astea de avocatura.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu piscotel, ai mei stau la tara si ii vizitez cam de 2 ori pe saptamana. unde stau ei microbuzul ajunge cam de 5 ori intr-o zi si timpul nu imi permite sa astept ora X, sa faca ala 30 de stopuri pe drum, sa ajung la ora Y si sa vad cat stau sa il prind pe urmatorul.

masina nu mai e un lux, e o necesitate. luxul in cazul meu e pasiunea mea de motociclete. tatal meu sufera de pareza, nu imi permit sa il bag in microbuz, daca are nevoie (si cam are, destul de des) nevoie sa ajunga in oras, trebuie sa fac 4 drumuri. ma duc il iau, ma intorc il ajut la ce are nevoie, ma duc sa il duc, ma intorc. nu pot sa iau ursul de 80 kg in brate sa alerg la microbuz cu el si sa apelez la prieteni, oricat de prieteni sunt ei, ramai obligat cu favoruri. cam asa e viata. si pentru un drum de...sa zicem 50 lei cat as da pe benzina, ma oblig sa il ajut cu X speta pe care as cere lejer 400 lei. as mai putea? nu, ca par nesimtit. asta + necesitatea de a sta dupa timpul lui liber. in caz de urgente, eu pot pleca oricand de la treaba, prietenii mei, majoritatea, nu.

si ajungi sa vezi ca masina e o necesitate. faptul ca sunt tanar, chiar daca am masina cu motor mic, face RCA sa fie 1000 lei pe an. ca vezi, chipurile, sunt sofer de risc fiind tanar. desi pana la 26 ani nu am avut niciun accident din vina mea, dar am fost victima in 6 in total, adaugi clasa bonus 6 si iese...tot un rahat de 1000 lei.

cu motorul, cu tot cu benzina si toate cele cerute, nu depasesc 200 lei pe luna. avand in vedere ca ies cam 5 luni pe an, consuma intre 3-5%, rca ieftin (nu stiu de ce, dar la asirom e sub 500, la restul firmelor peste 990, pe an, deci sub 50% pe 6 luni). si mai bag benzina. la 4000 km pe an, nu foarte multa, dar e pasiunea mea. e modul meu dupa 5 zile de lucru infernale sa ies in weekend si sa ma pierd pe serpentine linistit.

mai vrei o vacanta ceva, cluburi eventual...si ajungi ca in bancurile cu prosti in care 20% din tot ce cumperi dai la stat, 20.5% din salariul brut il dai la stat, angajatorul din salariul tau mai da si el partea sa de 15% la stat...deci tu daca ai salariu complet 3000 ron, brut ramane 2500, net ramane cam 1800, scazi tva (ca tu nu beneficiezi de nimic de pe plata sa) si ramai cu un cuc. si din gunoiul asta adaugi ca eu ca avocat platesc 36% din ce muncesc la barou. misto, nu?

statul e gandit prost, facut pentru ei. reducerile de tva au marit profitul lor, nu buzunarul nostru. e o tara in care orice ai face, tu ca platitor de taxe ramai un gunoi. singura solutie, si aia provizorie, va fi si este inca o revolutie. dar dupa? nu se vor ridica tot gunoaie in fruntea tarii? cand Gica de la tara beat in sant la 8 dimineata are drept de vot? cand diaspora voteaza fara sa stie cine e care, nefiind in cunostinta de cauza prin absenta?

astia au drept de vot, dar ei stiu pe cine voteaza? merita oricare din astia votati? mai bine rupi cartile, intri in drept/IT/marketing ca acolo e banutul si incerci sa cresti. altfel, lucrand la privat, te limiteaza repede. directorii nu au nevoie de oameni destepti, au nevoie de slugi sa le urmeze ordinele. si pe asta o stiu de cand eram consilier juridic la un gunoi de firma. nu imi dadea acces la niciun document, dar voia sa ii fac apararea in instanta pe vorbe. de ce pe vorbe? ca actele aratau evaziunea fiscala, spalarea de bani si altele...tu, nefiind in domeniu, nu ai intelege pe deplin ce se intampla in spatele usilor privatilor, tu te multumesti cu un loc de munca bine platit pentru nivelul la care esti, si accepti oarecum posibilitatea maririi salariilor. eu nu. vreau sa depasesc limita asta.

| pufulescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Las-o moarta mestere! Ti-ai facut stagiatura fiindca ai avut o pila, altcumva te stergeai la fund cu diploma ta de drept chiar luata cu nota 10 pe linie. Nu e viata asa corecta cum o prezinti tu aici : inveti carte si AUTOMAT ajungi mare om cu bani!

| JohnnyBi a răspuns (pentru pufulescu):

Eu nu am zis automat ca ajungi om cu bani. si am zis ca daca nu stii, ajungi la concluzia aia. am colegi de facultate veniti din situatii materiale penibile, sustinuti in facultate de ajutorul dat de catre aceasta, dar bursieri. aia ce pile au avut sa ajunga sus? cat timp ambii parinti lucrau si/sau inca lucreaza pe minimul pe economie in firme de rahat pe pozitii de rahat?

mama cand a intrat in magistratura in anii 70 a facut-o mama ei fiind croitoreasa si tatal ei pensionat pe caz de boala de cativa ani. mama ce pile a avut?

mentalitate de om prost. daca nu ai pile nu faci nimic. asta este scuza ta pentru aia care ajung sus si tu ramai jos. asta este impotenta ta si a altor mii de oameni pentru incapacitatea voastra de a va ridica nivelul de trai.

da, am zis-o si eu, multi intra pe pile, dar nu toti. si se vede clar ca soarele intr-o zi de vara cine a intrat pe pile si cine nu. aia pe pile se plafoneaza ca nu stiu materie, nu au clienti, nu se descurca in instanta, se incurca in cuvinte, sunt efectiv prosti. si asta se vede oriunde. ala intrat pe pile e pur si simplu prost, e imposibil sa nu il detectezi

| pufulescu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Prietenas, mai zici si ca esti avocat :-|!
Am scris foarte clar acolo! Nu am zis ca ai facut facultatea pe pile ci ca STAGIATURA ti-ai facut-o datorita unei pile, altcumva te stergeai cu diploma la fund. Ia mai citeste o data si filtreaza textul!

| JohnnyBi a răspuns (pentru pufulescu):

Nu ca tu esti pe langa. nu numai ca nu ai habar ca pentru a face stagiatura iti trebuie un examen luat, pe urma iti alegi maestrul si daca ii convine de tine te ia, altfel cauti alt maestru, dar cand termini stagiatura dai alt examen.

lasa, traieste tu in lumea ta cu 1800 salariu bun, acolo iti este locul. si scuza, va fi mereu aceeasi, nu ai avut pile sa fii mai sus

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

Si tie ti se pare 800 euro pe luna mult? Chiria face in jur de 500-600 euro.

| StefanDrg explică (pentru anonim_4396):

Un cetatean italian nascut acolo in tara lui si care nu sta in chirie adica are casa lui, traieste foarte bine pe salariu de 800 euro, si un apartament acolo il poti lua in rate de la 50 euro pe luna sau 100, asta zic ca in strainatate nu e greu sa poti trai macar decent. Aici in Ro, abia ne ajung banii pentru facturi, cu ce banii sa-ti mai iei mancare, haine etc. E bataie de joc pe fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

Asta e Romania...

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

De ce accepti sa lucrezi pe salariul asta? Nu, nu meritam sa traim mai bine fiindca votam cu nenorociti si toleram nenorociti la toate nivelele. Fiindca dam spaga. Fiindca pupam mina popii. Fiindca daca se duc la un interviu 20 si patronul le propune sa lucreze 12 ore pentru 500 RON la negru, in loc sa isi ia macar 15 flegme in ochi, 3 sa plece rizind, si 2 sa ii fut4 o mama de bataie, gaseste macar 2-3 nefericiti care sa accepte. De aia.

| StefanDrg explică (pentru KodrutZ):

Accept sa lucrez pe salariu asta deoarece am nevoie de bani pentru a trai, ca banii nu pica din cer, Ce altceva sa fac, sa fur? sa dau in cap? E foarte greu sa traiesti bine in zilele astea, mereu ne chinuim, si aia de la putere, guvernantii isi fac avere de pe urma noastra, mama lor de nenorociti

| KodrutZ a răspuns (pentru StefanDrg):

Accepti sa lucrezi pe salariul asta fiindca demnitatea trece prin stomac, de aia. Si uite asa o sa zica si ala care isi vinde votul "oricum ies hoti, mai bine sa fac si eu un ban, ca doar nu fur, pun o stampila pe foaie". Nu e vorba de "zilele astea" ci de faptul ca s-ar putea trai foarte bine daca mai multa lume ar avea putina coloana vertebrala si nu ar accepta firimituri. Mega image si alte astea... preturile similare cu cele de afara, salariile de multe ori nici la un sfert.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da intr-adevar salariile sunt mici pentru ca asta e economia tarii insa face progrese mari, salariul minim aproapre sa dublat in ultimii ani. Si sa stii ca exista si salarii frumoase in Romania... trebuie doar sa fii calificat

| peperonies a răspuns:

Nu vreau sa fiu tipul ala dar nu ai nevoie de mai mult de 2 clase ca sa faci ce faci tu. cati bani ai vrea asa de curiozitate?

| ciulei a răspuns:

1000 lei inteleg ca sunt net. Nu sunt putini, sunt foarte putini.Totul incepe de la faptul ca nu s-a publicat in Monitorul Oficial, Contractul Colectiv de Munca la nivel National din 2010. La Contractul Colectiv precedent existau indici de erarhizare, pana la indice doi (adica doua salarii minime) pentru cei cu facultate ( angajati pe posturi care necesita studii superioare). Daca ai facultate si lucrezi ospatara nu se pune.Astfel salariul minim pe economie, era numai pentru necalificati. Unui angajat calificat i se aplica indicele conform Contractului Colectiv de Munca la nivel national.
Totul porneste de la GUVERN, care tine salariile mici, cum vor investitorii din tara.