| Demeister a întrebat:

De ce se zice că în zilele de azi prietenia "se face pe interese"?

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Pentru ca in lume si in societate se promoveaza exagerat de mult modele de oameni cu bani, cu viata impresionanta, cu viata ca in povesti etc. In acelasi timp suntem inconjurati tot felul de aparate casnice care fac multe lucruri in locul nostru, astfel unii devin lenesi. Din aceste 2 idei se nasc oamenii lenesi care viseaza la avere, si cum pot sa faca ei avere daca nu pe spatele altora. De aceea se zice ca prietenii iti sunt prieteni pana vine vorba de bani, sau prietenia se face pe interese = ai bani ai prieteni, dar nu adevarati. Ca sa faci diferenta intre oamenii buni si cei rai este foarte simplu: povesteste-le ca ai primit ceva si vezi daca sunt bucurosi pentru tine, sau entuziasti de parca ar fi primit ei ceva, aia sunt cei buni. Cei care nu iti vor binele iti raspund sec: aha, ok, fain, bine etc. Alt tes este sa le spui ca ai primit de la un unchi 500 si intreaba-i tu ce ai face cu ei? Daca raspunsul lor este de genul: as merge in oras si m-as distra cu prietenii, as da de baut, as face cinste etc, automat vrea sa aiba si ei parte din banutii tai. Daca te va sfatui sa ii investesti in tine, in haine, sa iti cumperi ceva ce ai nevoie, atunci ti-e prieten.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru florinflorescu):

Nu e chiar asa, doar daca incep sa devina aroganti.Si cu aha ok fain nu e cel mai bun exemplu.
Prietenia de interes este cea in care predomina, poti sa ma ajuti, poti sa-mi dai, etc. si cand ii ceri tu ceva se face ca nu stie sau ca nu are.

| Demeister explică (pentru KillaNoFilla):

Da mai degrabă tu ai dreptate.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Totu are un scop

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu mai exista incredere.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da' cand a existat? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Vreau si eu prieteni de incredere sad

| Mădă0611 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Toata lumea vrea, doar ca fiecare isi urmareste interesul. Tu de ce vrei prieteni de incredere?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Sau mai bine zis, am vrut. Acum insa nu prea mai imi pasa asa de mult. M-am impacat cu gandul ca nu prea pot sa am incredere in nimeni, dupa muuuuulte momente laughing
Uneori ma intreb daca si eu sunt asa de incredere pe cat zic... sad

| Mădă0611 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cica oamenii ii judeca pe altii dupa actiunile lor si pe ei dupa intentii. laughing Iar cum binele si raul sunt doar perceptii subiective, tu mereu ai intentii bune, deci esti bun, sincer, un sfant, si altii intotdeauna sunt rai. Ce tlist! broken heart Asa imi place sa ajung pe fb pe profilurile pitzipoancelor oky doky (nu alea care isi pun poze cu pasarica sau cucul "iubitului", sau poze cu bunica moarta, in sicriu) si sa vad cat sufera ca ele-s bune si toata lumea e rea, si "cand esti bun esti luat de prost". love struck

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda. M-am impacat cu ideea asta.
Asa ca nici nu ma mai mira nimic.
Eu acum incerc sa nu mai fiu asa de "bun" laughing Nu stiu daca imi iese...
E chiar o poveste interesanta big grin

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca toti vor ceva de la tine.

| Helpmeforfree a răspuns:

Nu stiu.
Ma supara chestia aceasta.
Eu de exemplu din pricina asta si inca un motiv, n-am multi prieteni.Si pe cei care ii am, ii consider doar cunostinte.
Oare nu poate fi o fata ca si mine? Sa iubeasca animalele, sa fie cum sunt eu.Sunt o fata foarte ok.

| UzOm a răspuns (pentru Helpmeforfree):

Vezi tu, eu n-am nici macar un prieten. Deci crede-ma ca n-ai habar cum este sa fi asa. Oricum pana si in clasa colegii ma ignoara, deci...

| Demeister explică (pentru UzOm):

Eu am aceeaşi situație ca tine?

| AlessiaANH a răspuns:

Pentru ca acel cineva care vrea sa se imprieteneasca cu tine, o face doar pentru ca are nevoie de ceva, iar dupa ce obtine ce isi doreste, practic numai existi pentru el.