| celcestainsuspensie a întrebat:

De ce sunt detinutii din Romania tratati regeste in inchisoare, atata timp cat multi dintre cei corecti de afara abia isi duc traiul de pe o zi pe alta? Unde sunt drepturile omului la faza asta? Pastele ei de viata...

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Stii ca Dostoievski a fost arestat si condamnat la moarte pentru activitati impotriva tarului? in ultima clipa i s-a schimbat pedeapsa si a fost aruncat in lagarele siberiene. Daca ar fi fost executat(egal daca prin ghilotina,spanzurare,impuscare,ciopartire)n-am fi citit azi "Idiotul","Crima si pedeapsa",etc. Poate ca la asta se gandesc cei ce stabilesc conditiile-n inchisori:nu cumva sa schilodeasca vreun Dostoievski thinking (ok,asta a fost un fel de gluma)
Cei liberi,cei de-afara,macar teoretic,aleg ei insisi conditiile traiului si pe mine ma enerveaza cei ce se plang ca Statul nu face nimic pentru traiul lor.Dar ei ce au facut? cum si-au asternut viitorul in scoala? Cat de inspirati au fost cand au ales profesia? cat sunt dispusi sa schimbe? Cu cine au votat? Pastele ei de viata? Viata-i doar viata, Kronstadt, poate Pastele ei de alegeri pe care le luam! cu totii.

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt tratati tocmai regeste, dar sunt de acord ca o duc mai bine decat multi aflati in libertate. Am mai spus-o de vreo 2-3 ori, mi se pare ca tocmai la postari ale tale, ca eu cred ca executarea pedepsei, pentru cei cu infractiuni grave, ar trebui sa se faca in conditii mai aspre, altfel, asa cum a spus si ardnaxur1961, se intorc repede inapoi. Cunosc cazuri cand au comis o infractiune chiar pe drumul de la penitenciar spre casa si au ajuns imediat dupa gratii. De asemenea am auzit un inculpat rugandu-l pe judecator sa il aresteze. Cat despre drepturile omului presupun ca le-ai amintit doar asa, de conversatie, stii si tu foarte bine unde sunt, respectiv in Constitutie si mai putin in practica. S-auzim si de bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

@kongeriket, cand o sa postezi la trivia, acolo nu ma bag! Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

@kongeriket, imi cer scuze, chiar nu stiu de ce te-am scris pe tine, de fapt eu ii raspundeam lui @Kronstadt, la intrebarea "cand o sa ma lasi dom'le in pace?" Inca o data scuza-ma si numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Si in cazul detinutilor, ca si in multe alte cazuri, noi romanii am adoptat formele fara fond. Am pus drepturile detinutilor inaintea drepturilor elementare ale omului in general, astfel ca am ajuns ca in puscarii sa fii tratat mai bine decat in spital sau intr-un centru de ingrijire a batranilor.
Normal ca in UE sau in SUA puscariasii sunt tratati altfel, dar nu cred ca in vreuna din aceste tari civilizate de la care incercam sa copiem formele, detinutii o duc mai bine decat cetatenii cinstiti. Dar ca sa vezi asta, nu e suficient sa iti scoti capul de cur, trebuie sa il ai pe umeri.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne! Dar e simplu. Aia o duc asa de bine in parnaie incat, atunci cand li se termina pedeapsa, mai dau repede un "tun" ca sa se intoarca inapoi. Iar noi, astia care abia ne taram zilele, suntem fericiti ca aia sunt la parnaie, deci, nu ne pot da in cap, viola, fura, impusca etc.
Deci, statul il face pe dracu-n patru ca puscariasii sa se simta atat de bine la bulau, incat sa nu mai vrea sa umble liberi.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Bine, bine. Data viitoare am sa-ti raspund de o sa stai cu Dictionaru' Oxford in mana ca sa ma intelegi. Carcotasule!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Galamaz: Stai, omule! Nu sari in sus asa! Ideea era ca puscariasii muncesc numai daca doresc, au lumina, apa calda, cablu, internet, mancare de 3 ori pe zi, caldura, asternuturi schimbate la saptamana fara sa miste un deget pentru toate astea. Si, mai ales, fara sa traiasca, asa, ca mine, cu stresul facturilor pe care nu mi le pot permite (chiar facand economie la sange), fara sa-si puna problema ce pun maine pe masa si din ce bani mai tin si copilul la facultate (desi e la buget). Si asta, in conditiile in care ma trezesc la 6 dimineata, ma duc la munca, facand 15km dus-15km intors, cu autobuzul, ca nu-mi permit o masina (nici macar la mana a15-a). Si, mai ales, in conditiile in care n-am omorat pe nimeni.
@Kronstadt: asta nu e pentru tine, ca e prea simpla! Merge si fara "Oxford".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@ioandelasal: Ce-i cu mine? Ce-am mai făcut acum?laughing

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La cât de urât vorbeşte Galamaz despre minorităţi, nu m-ar surprinde să fi făcut şi ceva mititica pentru instigare la ură şi eventual violenţă.
Galamaz, taică, ungurofob motanului care eşti tu: În penitenciarele cu regim deschis din România se beneficiază de televiziune cu circuit închis, mâncare în regim cantină de 3 ori pe zi plus mâncare aleasă de fiecare sfânt (atât catolic cât şi ortodox - şi cum sunt aproape 365 de sărbători pe an...) iar cu vizitele conjugale e valabil ce spui matale doar în cazul penitenciarelor de maximă siguranţă. Cele de siguranţă medie (cu regim deschis sau semi-deschis) nu ţin cont de asta.
Am lucrat într-o televiziune şi am făcut reportaj despre Penitenciarul Vaslui (care pe-atunci era de maximă siguranţă, acum nu mai este) şi Penitenciarul Iaşi. În ambele situaţia e cum ţi-am descris eu mai sus.
De altfel, cu excepţia penitenciarelor Jilava şi Gherla, în rest toate sunt aşa cum spune Kronstadt şi cum îţi spun eu.
Ca să nu mai vorbim de penitenciarul Rahova care e practic hotel căci deţinuţii ies şi intră când au chef în timpul zilei. Am văzut-o cu ochii mei şi-ţi recomand când treci prin Bucureşti să mergi să vezi şi tu ca să te convingi.
La fel poate servi drept exemplu penitenciarul din Brăila unde de asemenea condiţiile sunt net superioare unui cămin studenţesc, de exemplu.
De altfel supărarea mea cea mare e că pentru căminele studenţeşti nu sunt bani să se îmbunătăţească condiţiile MĂCAR cât sunt în penitenciare. Asta în condiţiile în care studenţii reprezintă viitoarea elită intelectuală a ţării. (sau mă rog, aşa ar trebui)
Ce motivaţie simte un student să mai rămână în România când statul român îl tratează ca pe un gunoi, mai rău decât pe un hoţ sau un violator?!
Când locuiam în cămin studenţesc trebuia să mă furişez ca să poată veni şi prietena mea la mine căci oficial nu aveam voie să dormim împreună însă deţinuţii primesc vizite plătite pe bani publici, în vreme ce studenţii plătesc ca să stea în condiţii sub cele din penitenciare!
Aşa că mai scuteşte-ne măi grumaz, pardon, Galamaz cu vrăjelile astea că nu e chiar aşa.
Nici eu nu sunt de acord ca deţinuţii să fie bătuţi crunt sau trataţi ca-n Evul Mediu însă, pe de altă parte, nu e corect ca un deţinut să trăiască pe gratis mai bine decât trăiesc eu pe bani!
No, hai salut.

| Hombre a răspuns:

Care drepturi fratioare ai baut vreun sprit si te-a napadit cugetarile!? Pai ia pune placa aia cu pedeapsa cu moartea s-au inasprirea pedepselor si sa vezi cum apare umanisti lu' peste si vomita cele mai alese vorbe despre drepturile omului. Ma doare fix in pix cine e prost sa rupa tarnacopul sa caste gura la umanisti si sa intretina borfasii care o freaca la racoare si ei sa-si numere banuti pentru o 100g de carne.

Răspuns utilizator avertizat
| VadTot a răspuns:

SCuza ma dar de unde sti tu ca detinutii sunt tratati regeste?
ai trecut pe acolo si ai fost si tu tratat regeste cumva? si cind ai esti afara ai simtit cit de urit este in libertate? nu ti doresc sa ajungi dupa gratii poate doar o noapte asa sa nu mai spui cit de frumos si tratat regeste esti acolo
happyce zici hai sa faci un experiment si petrece o noapte intr o celula ce zici? ai incerca doar si pentru o noapte? poate te pot ajuta eu ce zici?

| VadTot a răspuns:

Kronstadt :eu mi am scos de mult capul din cur inca din 89"dar se pare ca tu esti genul de pui de comunist care inca mai crezi faptul ca cei care savirsesc o fapta penala merita tinuti in lanturi chinuti in moduri cit mai dure smd.din fericire acea perioada de care tu duci dorul cred ca a apus de mult daca ti placea mai mult in comunism si te bucurai cind un delicevent era tinut in lanturi si batut 24 din 24 uite ca perioada aia a apus acum sunt alte vremurile uite asa sa te oftici tu si sa regreti ca nu esti dupa gratii dar poate intr-o zi vei ajunge acolo si poate vei pune o intrebare aici pe TPU si sa ne spui cit de frumos este acolo si totodata sa ne povesteti cit de des te apleci dupa sapun la dusuri? ce zici?

| VadTot a răspuns:

Apropo dnul kron.dar oare sti dumneata cum sunt tratati detinutii in UE? dar in America? hai sa te interesezi si pe urma sa mai pui si alte intrebari de genul acesta.nu stiu cine are capul mai adinc bagat in cur eu s au tu? si inca ceva asa ca sa stii Toti Detinutii din toate Inchisorile (nu stiu alea de maxima siguranta) deci toti Detinutii insurati au parte de vizite conjugale! inainte de a mai pui astfel de intrebari despre Detinuti mai bine informeaza te! si inca ceva daca ai avea pe cineva inchis crede ma ca nu ai mai fi pus astfel de intrebare si sa fi atit inversunat cit de bine o duc detinuti dupa gratii...auzi iti recomand un experiment incearca sa stai in casa o perioada de timp fara sa iesi afara si sa stai numai in casa...si ai sa vezi cit de bine te simti cind iesi afara in aer liber si sa simti.hai ca te las ca nu mai are rost sa ma agit atit oricum ramai cu aceeasi inversunare pe care o ai despre detinuti cum isi duc ei veacul regeste acolo.si nu inteleg de ce mai jignit direct eu cred ca nu ti am adresat ceva tie ok? si nici acum nu am sa o fac pentru ca nu ma voi cobori la inteligenta.dumitale.iti doresc din suflet tousi sa ajungi o noapte acolo si pe urma sa mai revi cu astfel de intrebarilaughing

| VadTot a răspuns:

Demult, traia intr-un sat un brutar renumit pentru painea sa. Dar, intr-o zi, brutarului i se parul ca sunt cam usoare bucatile de unt pe care tocmai le cumparase de la un taran si le aseza pe cantar. Cand colo, ce sa vezi?! In loc de 1 kg, cat trebuia sa aiba o bucata, fiecare cantarea doar 800 de grame. Suparat foc, omul s-a dus degraba la judecatorie, spunand ca taranul insala lumea si cerand, bineinteles, pedepsirea acestuia.

N-au trecut nici doua ceasuri si taranul a fost adus in fata judecatorului, care l-a amenintat:

- Daca este adevarat ce spune brutarul, ca ii inseli pe oameni la cantar, te bag imediat la inchisoare.

- Sa-mi fie iertat - zise taranul - dar sunt nevinovat.

- Cum indraznesti sa minti? - sari brutarul. Chiar astazi am cumparat aceste bucati de unt de la tine. Domnule judecator, trebuie sa-l inchideti pe acest sarlatan, care a incercat sa ma pacaleasca!

- Asa este, omule? - spuse atunci judecatorul. Este untul acesta al tau?

- Al meu este, insa, vedeti dumneavoasta, eu nu am prea multi bani. Mi-am cumparat un cantar, dar nu am mai avut bani si pentru greutati, asa ca pun unt pe un brat al cantarului, iar pe celalalt pun o paine de-a brutarului, care - zice el - are 1 kg. Acum, daca painea brutarului n-a avut 1 kg, eu ce vina am?

Auzind una ca asta, judecatorul a cantarit imediat o paine si, intr-adevar, aceasta nu avea decat 800 de g. In locul taranului, la inchisoare a ajuns adevaratul vinovat, brutarul, care nu doar ca insela oamenii, dar mai dorea si sa fie aspru pedepsit cel care ar fi facut exact ca el.

Cel ce vrea sa insele, singur se insala. Chiar daca nu vede nici un om greseala sa, Dumnezeu ii vede pacatul; iar atunci cand il mai descopera si oamenii, rusinea este cu atat mai mare.

"Cu nimic nu-L manii pe Dumnezeu atat de mult ca atunci cand nedreptatesti pe cineva."

| VadTot a răspuns:

Daca ai avea nenorcul sa ajungi nevinovat intr o astfel de puscarie crede ma ca nu ai mai spune asa...happy

| VadTot a răspuns:

Daca ai avea nenorcul sa ajungi nevinovat intr o astfel de puscarie crede ma ca nu ai mai spune asa...happy
(13 Februarie 2011 06:42 )
kongeriket Da ai Dreptate am facut ani grei de puscarie comunista la tot felul de chestii iar dupa 89. cind am vazut ce viata frumoasa i prin puscarii si e ceva mai bine decit pe la un hotel de trei setele din Costinesti>ce mi am zis ia uite ce oferte bune am gasit...pai aici am de toate si este si pe gratis...iar mai nou prin puscarii daca nu stii unele au si piscine jaccuzi si.cinematografe 3Dlaughing)

| VadTot a răspuns:

uite asa ca sa te oftici tulaughing

| BlueHusky a răspuns:

As fi vrut sa postez dar ultimul raspuns mi-a taiat tot cheful...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a parut oarecum amuzant cind l-am vazut la stiri pe unu, care spunea ca fura pe rupte, doar-doar l-or baga la pirnae. Pentru ca acolo el e multumit, are un acoperis si nu plateste intretinere, are caldurica, mincarica, i se asigura toate conditiile. Am citat ce spunea baiatu. Intre timp, satenii, se rugau si ei sa-l aresteze mai repede, ca s-au saturat sa le tot fure gainile din cotetze si cirnatzii din podul casei. Mai auzisem si cu niste ani in urma, un vecin spunind ca vrea sa fure o roata ceva, sa-l bage la bulau peste iarna, pentru ca n-are unde sta si ce minca. In alta ordine de idei, ei sint cazati acolo pe banii celor cinstiti. Inainte de '89 erau si pedepse aspre "munca silnica". Cred ca din respect pentru cei care respecta legile, ar trebui reintrodusa pedeapsa asta. In felul asta, fiecare borfas, violator si asasin, si-ar plati cazaraea, nu ar sta ca la pension pe cheltuiala victimelor lui si nici n-ar mai fi asa de senin cind ar fi arestat.

| calibrax a răspuns:

Pentru ca romanii sunt prosti ca se lasa calcati in picioare de oamenii ca Basescu care promit de 20 de ani cate ceva si nu schimba nimic! Ma mir ca iti pasa tie rautaciosule de ce se intampla in Romania, pun pariu ca altceva nu faci decat sa iti duci o viata mizerabila in spatele calculatorului si sa injuri oamenii, cum m`ai injurat pe mine! P.S.: Sa te duci tu fix in pl mea, jigodie! Ca tot te`ai saturat de idiotii de pe TPU., as zice sa iti anulezi contul si sa mai iesi din casa ca esti frustrat rau, copile! Eu zic sa iti schimbi parerea despre tine, pentru ca daca te-as vedea, mi s`ar rupe in continuare, posibil sa nu ti se mai rupa tie si sa iti inghiti dintii de cat de prost ai fost ca vorbesti prea mult cand nu e nevoie!

| rocsanica21 a răspuns:

Oare de ce sunteti toti atat de naivi, chiar credeti ca in inchisoare e usor? poate pentru unii fara viata sociala poate o fi usor, dar pentru cineva smuls din sanul familie va spun eu sigur ca nu e deloc o "viata de rege"...

| Florentina_Mihail_1962 a răspuns:

Cred ca ar merita facuta o comparatie cu mediul carceral francez: http://ne-cenzurat.ro/....../index.php