| bleakk a întrebat:

De ce suntem obligati sa platin impozite si contributii din venit la stat? Ca sa ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o indatorire fundamentala a fiecarui cetatean, conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ARTICOLUL 56 - Contributii financiare
(1) Cetatenii au obligatia sa contribuie, prin impozite si prin taxe, la cheltuielile publice.
(2) Sistemul legal de impuneri trebuie sa asigure asezarea justa a sarcinilor fiscale.
(3) Orice alte prestatii sunt interzise, in afara celor stabilite prin lege, in situatii exceptionale."
Din aceste contributii statul asigura cheltuielile necesare pentru toti bugetarii, de la invatamant si pana la apararea tarii.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica pentru ce?
profesorii, medicii, politistii din ce crezi ca sunt platiti?
ai mai avea strazi daca nu ai plati impozite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, dar la ce strazi de rahat erau in ROmania (poate s-au schimbat de acum 7 ani, nu stiu ) te intrebi ce faceau cu banii aia.

| Zaygon a răspuns:

Pt niste servicii inexistente. Sau pe romaneste, sa aiba bani hoti din parlament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să existe stat. confused