| Deiiu26 a întrebat:

De curand am pierdut un act de identitate si stiu ca trebuie sa reclam la politie dar nu stiu daca a fost furat sau nu, asa ca as dori sa stiu daca este mai bine sa-l reclam ca furat sau pierdut. Stiu ca este mai bine sa-l reclam ca furat pentru ca la pierdut trebuie sa platesti o taxa. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| RalukaLoveYou a răspuns:

Spune ca l-ai pierdut si doresti sa-ti eliberezi unul nou. Va trebui sa platesti o taxa dar nu foarte mare. Daca ar fi sa declari a fi furat, o sa fie necesare cateva raspunsuri la intrebarile de gen: Cand viati dat seama ca nu-l mai aveti. De ce ar vrea cineva sa fure acest act. Cine credeti ca ar putea face asa ceva. Pe unde ai fost cand ti-ai dat seama ca nu-l mai ai....Multe multe intrebari, la care cred ca nu e usor sa raspunzi. Oricum asta e pararea mea. Sper sa ai noroc sa il gasesti sau sa-ti faci rost de unul nou fara o taxa prea mare. Mult succes :*!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai pierdut cartea de identitate se instiinteaza SPCLEP care a eliberat-o, la politie se reclama doar furtul. Cred ca asa este mai bine, daca nu stii exact ce a fost.

| Konata a răspuns:

Buna, pai eu sunt de parere ca trebuie sa zici ca a fost furat( poti spune in ce imprejurimi crezi ca l-ai pierdut sau lasi anunt la ziar ca a fost pierdut ). Daca nu-l gaseste va trebui sa-ti faci actul de identitate din nou ( cred ca e vorba despre buletin). Va trebui sa platesti doat taxele normale se creare a noului buletin ( taxa pentru timbru, pentru buletinul in sine, etc.) Succes!

| moneantonella a răspuns:

Indiferent de ce s-a intamplat cu actul tau de indentitate trebuie sa il reclami nu patesti nimic rau nici daca ii spui ca a fost furat sau ca l-ai pierdut insa daca politia afla ca nu ai o sa ai mari probleme bafta funda/

| g2012 a răspuns:

Daca l.ai pierdut vei fi nevoit sa platesti o amenda sibolica ceva pana in 10 lei am dat eu in 2009! al meu a fost furat cu adevarat da tot nu am scapat de amenda aceea! ti se va elibera altul nu trebuie sa dai la ziar nimic e o procedura oficiala se va declara nul acela in monitoru oficial nu stiu exact ca nu e treaba ta sa faci asta!