| Valyxu a întrebat:

De la ce varsta ai dreptul de a sta in dreapta la un vehicul tib B(masina normala)

Răspuns Câştigător
| annaZz a răspuns:

De la varsta de 12 ani poti sta in fata. Ok, sunt unii care pun si copii de la 4-5 ani in fata dar asta e alta poveste. (Inconstienti...) De ce de la 12 ani? E periculos pentru copii sa stea in fata. E periculos pentru oricine, dar mai ales copii sunt pusi in pericol. Deci, de la 12 ani!

10 răspunsuri:
| Fartie a răspuns:

Legal 14 ani, dar practic nu conteaza, nu te ia nimeni la rost daca stai in dreapta, ei bine daca ai peste 10-11 ani nu comenteaza daca ai 5 e mai greu laughing FUNDA?

| RusAdrianCatalin a răspuns:

Eu stiu ca este 14 ani, poate s-a modificat.

| Phenomen a răspuns:

De la 14 ani Valentin happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform HG 1391/2006, „conducătorilor de autovehicule le este interzis să transporte copii cu vârsta de până la 12 ani pe scaunul din faţă, chiar dacă sunt ţinuţi în braţe de persoane majore, în timpul deplasării pe drumurile publice"

Deci, orice copil daca re 12 ani impliniti, poate sta pe scaunul din dreapta soferului.

| Onio a răspuns:

AnnaZz a raspuns corect, merita Funda happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere ai dreptul sa stai in fata(nu in dreapta) de la 12 ani. Numai bine!

| AcadeauaRozaliee a răspuns:

La 12 ani

| annaZz a răspuns (pentru Onio):

Mersii!

Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns:

Ma,legislatia asta noua nu stiu cite reglementari a mai primit dar in legislatia veche am invatat ca de la 12 ani.