| Ririru a întrebat:

De la data de 01.08. 2015 urmeaza a mi incheia contractul de munca(fara presviz,anagajatoril meu a spus ca nu e nevoie sa stau)eu maine, 30.07.2015 sunt programata la o endoscopie unde mi a fost ceruta o adeverinta de la locul de munca, el refuza sa mi o dea pe motivul ca, contabila este in concediu. Eu am o adeverinta din luna iunie care este pentru medicul de familie(scrie pe ea) cum ca sunt asigurata si ca este valabila pe 3 luni. Na pot duce cu ea sau e posibil sa intampin probleme?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ti-ai dat demisia sau CIM a fost desfacut din initiativa angajatorului. Faptul ca o functionara este in concediu nu inseamna ca nu-ti pot da adeverinta.In orice caz adeverinta din iunie este valabila.

| Ririru explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am semnat nimic nici in momentul de fata. Pur si simplu, pe data de 23 mi s a spus (telefonic) ca am prea multe probleme medicale si ca vor sa angajeze pe altcineva de pe data de 1. Apoi mi au spus ca sa vedem, ca de fapt sa mai stau vreo doua saptamani pana descopar ce am(dupa oricum plecam, repet, nu le convine ca ma simt rau mereu si doctori nu gasesc ce am)eu am spus ca mai bine nu ca oricum dupa plecam. Deci nu stiu daca ma vor soma sau nu sa mi dau demisia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ririru):

Nu-ti pot desface CIM din initiativa lor, pe perioada concediului medical, bineinteles daca ai concediu medical. Daca tu iti dai demisia angajatorul poate renunta la preaviz, daca te concediaza el atunci tu poti renunta.

| Ririru explică (pentru Ioandelasal):

Nu am concediu medical. In orice caz, pe mine ma interesa refuzul lui de a mi da adeverinta. Pur si simplu a fost deranjat de faptul ca mereu imi era rau.

| darrio2007 a răspuns:

Conform legii trebuie sa stai in preaviz.E valabila adeverinta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E valabila adeverinta

| pufulescu a răspuns:

Te agiti degeaba! Codul Muncii in Romania e facut ca in Africa si angajatorul poate face PRACTIC ce vrea cu tine! TEORETIC exista cai de atac dar nu se pot urma din cauza saraciei, lipsei de bani si necooperarii din partea celor care ar trebui sa verifice respectarea legislatiei. Du-te daca nu crezi la Inspectia Muncii sa vezi ce straight faces o sa primesti cand prezinti asemenea probleme!