| usernamebpla a întrebat:

De unde provine numele Catalin? ce inseamna? ce inspira?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
CĂTĂLINA / ECATERINA / CĂTĂLIN
- de la "aikaterine", nume grec ce inseamna "pur". Dar nu toti expertii sunt de acord. Unii spun ca numele este derivat din cuvantul grec "katharos". Altii, ca se trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei. O alta sursa posibila este "katerina", un cuvant grec pentru "tortura" CECILIA / CELIA / CECIL
- de la "caecilia", nume latin ce inseamna "orb"
Sursa: http://www.info-portal.ro/articol/semnificatia-numelui/1082/1/0/
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Numele vine din limba greaca veche: "aikaterino", in traducere: pur, curat la trup si suflet.

| Anonymus314 a răspuns:

De la "aikaterine", nume grec ce inseamna "pur". Dar nu toti expertii sunt de acord. Unii spun ca numele este derivat din cuvantul grec "katharos". Altii, ca se trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei. O alta sursa posibila este "katerina", un cuvant grec pentru "tortura"
suursa:http://www.krimket.ro/semnificatia-numelor.php

| userr a răspuns:

CATALINA / ECATERINA / CATALIN - de la "aikaterine", nume grec ce inseamna "pur". Dar nu toti expertii sunt de acord. Unii spun ca numele este derivat din cuvântul grec "katharos". Altii sustin ca s-ar trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei. O alta sursa posibila este "katerina", un cuvânt grec pentru "tortura".

| zambethツ a răspuns:

Semnificatia numelui Catalin vine de la "aikaterin", nume grec ce inseamna "pur". Unii spun ca numele este derivat din cuvantul grec "katharos". Altii, ca se trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei.happy
kiss

| Catalin_Marin_1991_YcYg a răspuns:

Multe din raspunsuri le gasesti pe internet.Si eu am cautat acelasi lucru si decat cele 2 semnificatii am gasit.Acum care este adevarat nici internetul nu poate spune.