| stelianr a întrebat:

Dece sarbatorim ziua independentei Romaniei, pe 9 Mai si nu pe 10 Mai asa cum ar fi normal si legal?

8 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

10 mai era ziua cand a fost incoronat Carol 1.

Abh
| Abh a răspuns:

Pe 9 mai ne-am proclamat independenta, de ce ar trebui s-o sarbatorim in 10?

| anad a răspuns:

Chiar eram curioasa si nu-mi explicam cum de nu apar si regalistii. Bine ati venit!

| stelianr explică:

M-as bucura sa dati raspunsuri documentate si nu genul "asa mi-a spus bunica" Aveti rabdare sa cititi? La 9 Mai Kogalniceanu, intr-o interpelare in parlament a tinut o cuvantare in care a spu si "...In stare de rezbel, cu legaturile rupte, ce suntem? Suntem independenti, suntem natiune de sine statatoare..." Cred ca va este cunoscut citatul. In aceiasi zi camera Deputatilor a votat actul Independentei, iar a doua zi actul a fost aprobat si de Senat. Dar o lege, si in 1877 si azi, intra in vigoare doar in momentul in care este promulgata de seful statulu. La 10 Mai 1877 a fost proclamata ziua Independentei Romaniei prin sanctionarea de catre domnitorul Carol I, si promulgata in Monitorul Oficial. Dupa parerea mea o tara nu-si poate proclama independenta printr-un raspuns la o interpelare in Parlament. Baza schimbarii zilei (9 in loc de 10), dupa cate stiu eu, este Decretul 117 din 1975. Justificarea pentru aceasta data, se datoreaza istoricilor epocii comuniste. Acestia au scris istoria noastra, la ordinul Moscovei, pentru ca pana in 1958 am fost ocupati de Armata Rosie. Aceasta istorie se invata si azi.Frica de monarhie si de regalitate i-a facut pe comunisti sa schimbe cu o zi sarbatorirea Independentei. Azi cand ne laudam ca am condamnat comunismul ar trebui sa rescriem adevarata istorie a Romaniei.

| stelianr explică:

Doresc sa completez cu un citat din "Altfel": "...monarhia nu este opusul democratiei, ci a republicii; opusul democratiei este dictatura. Astfel exista republici dictatoriale si monarhii perfect democratice" Radu de Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 mai era ziua incoronarii regelui Carol I- asa spunea bunica si o cred!-, iar pe9 mai s-a proclamat Independentei de Stat a Romaniei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca nu esti in tema!

| Marius_9655 a răspuns:

Pt ca istoria este inca falsificata. Si este absolut intolerabila aceasta continuare a falsificarii ei, a propagarii acestei istorii scrise la Moscova.
Ca istoric vad cum inca mai sunt destui care incearca sa conserve ziua de 9 Mai prin falsuri, omisiuni, interpretari.
Printre altele, nu se aminteste de ce ar fi fost aleasa ziua de 9 Mai. Era o data ce nu reprezenta nimic pentru romani in acel moment. Pe cand 10 Mai era si tocmai de aceea a fost aleasa.
Problema era ca pe 10 Mai, Camera nu avea lucrari si s-a luat hotararea sa se voteze cu o zi inainte pentru ca a 2-a zi sa fie votata in Senat si ratificata de catre rege. Diplomatiile straine abia pe 10 Mai au fost anuntate, dupa ratificare, pentru ca aceasta a fost ziua aleasa sa fie facuta cunoscuta intregii lumi ca zi a proclamarii independentei.
De asemenea, motivul pentru care a fost aleasa ziua de 10 Mai pentru proclamarea Regatului Romaniei, in 1881, a fost de asemenea pentru ca aceasta era ziua Independentei. Altfel se alegea cea de 9 Mai.
Dar ziua de 9 Mai a fost inventia comunistilor pentru a separa Ziua Regatului de Ziua Independentei. Si din pacate acest fals continua si azi... Si poate ca este masura a ceea ce inca suntem...
Multumesc!