| anonim000x a întrebat:

Deci am auzit si m-am informat mai bine despre statutul elevului. Spunea pe acolo si ca nu mai suntem obligati sa venim cu uni. Daca zice ca statutul se aplica in conformitate (sau ceva de genul asta) cu regulamentul fiecarei scoli, iar la noi scrie si de uniforma, uniforma se scoate sau nu?(nu prea inteleg la ce se referea).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In privinta uniformei se aplica regulamentul fiecarei scoli.
Daca scoala ta prevede uniforma atunci va trebui sa respecti reglementarea scolii.
Si statutul nu spune ca nu esti obligat sa porti uniforma ci spune ca nu poti fi impiedecat sa intri in scoala daca nu ai uniforma, in schimb poti fi sanctionat disciplinar pentru asta.
Conform Statutului elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4742/2016, citez:
"  ART.14. Elevii au următoarele îndatoriri:
  a) de a frecventa toate cursurile, de a se pregăti la fiecare disciplină de studiu, de a dobândi competenţele şi de a-şi însuşi cunoştinţele prevăzute de programele şcolare;
  b) de a respecta regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar;
  c) de a avea un comportament civilizat şi de a se prezenta la şcoală într-o ţinută vestimentară decentă şi adecvată şi să poarte elemente de identificare în conformitate cu legislaţia în vigoare şi cu regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar. Ţinuta vestimentară sau lipsa elementelor de identificare nu poate reprezenta un motiv pentru refuzarea accesului în perimetrul şcolii;"

| CuriousStuff a răspuns:

Adica fiecare scoala are regulamentul propriu cu privire la uniforma si nu numai. Trebuie respectat regulamentul scolii la care esti.