| MotanAndrei a întrebat:

Deci, in urma cu 2 saptamanii mi s-a furat un stick. Unde fac practica, mai exact din vestiar. Iar azi am aflat cine mi-a furat stickul, de la un coleg care l-a vazut, la urma a recunoscut vinovatu ca e la el stickul. Si imi cere pentru maine 50 lei ca sa mi-l dea. Si nu mi se rupe inima sa dau 50 lei, ca am si alte planurii cu banii. P.S mentionez ca stickul are 8 GB, 40 piese rap compuse de mine, un Windows 7, Poze, Scenarii de scurt -metraj si o parte dintr-o poveste compusa de mine care am lucrat la ea 2 saptamanii. Si vreau sa mi-l recuperez legal, daca ma duc azi la politie sa reclam furtu, mi se ia in considerare? Mentionez ca am stabilit o intalnire cu individul maine, in fata liceului... Ce sa fac? Cum sa procedez? sad

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cheama politia-santaj furt.da telefon la la politie-urgenta si le spui de furt si santaj

| Doub a răspuns:

Deci nu cred, dupa ce ti l-a furat iti mai cere si bani?laughing)) Du-te la politie, dar trebuie sa ai si o dovada.

| ywar a răspuns:

Dar de ce "saptamanii" peste tot? Sa trecem insa.
Ai 3 variante:
1. Reclami furtul la politie si ai grija sa ai martori care sa confirme ceea ce a declarat. Oricum politia nu se omoara cu firea, va lua legatura cu parintii lui si vei avea si stick-ul, probabil (din rautate) distrus, adica nu-l vei mai putea folosi.
2. Nu spui politiei, il astepti aparent singur te faci ca ai banii, te faci ca ii dai si impreuna cu 3 tovarasi tabarati pe el si il faceti praf. Dezvantajul aici ca el ar putea depune plangere impotriva voastra si e cu vatamare corporala.
3. Sa ii dai banii 50 lei si il recuperezi - asta suna ca o taxa de protectie si atunci varinta a doua iti vie sa o aplici de 100 000 ori.
Sunt copilarii de 3 lei, pusti teribilisti care sunt scapati de sub controlul parintilor si carora daca le lipesti 2 palme peste fata incep sa bazaie. Asta e tot.

| MySelf94 a răspuns:

Daca spui ca ai stabilit o intalnire maine, ai putea sa mergi azi la politie, le explici, si pentru maine vezi cum stabilesti cu vreun agent de politie sau cineva in masura sa organizezi un mic "flagrant". Sau vreo metoda sa ai dovezi clare.

| MySelf94 a răspuns:

Daca spui ca ai stabilit o intalnire maine, ai putea sa mergi azi la politie, le explici, si pentru maine vezi cum stabilesti cu vreun agent de politie sau cineva in masura sa organizezi un mic "flagrant". Sau vreo metoda sa ai dovezi clare.

| IoNuTzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

In primul rand incerci sa il iei spunandu-i ca il denunti la politie ( poate il recuperezi ). Sau sa il inregistrezi cum te santajeaza/recunoaste fapta facuta. Sau daca vrei chemi inca 2 tipi si il bati pana face pe el...

| SpikkeyBv a răspuns:

Eu zic sa il reclami la politie dar intai sa ai o dovada, sa il filmezi cand recunoaste/inregistrezi sau sa faci un prt scrn la conversatia cu el in care recunoaste