| oprescudorin11 a întrebat:

Desi am 'expertiza ' completitudinii, ca sa zic asa, a legislatiei(si nu vreau sa pun o intrebare retorica), care ar putea fi motivul inbacsirii legislatiei cu legi noi, paralele cu cele existente?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea nu este vorba de "imbacsirea" legislatiei cu legi paralele ci de o incercare de a nu lasa nimic nelegiferat, pentru a ne alinia UE si, uneori, chiar a depasi limitele, vezi propunerea lui Dragnea si a PSD cu legea anti defaimare.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Spunet, va rog, cu tot respectul, sa-mi formulati o singura PRICINA, netaxata de vechile legi, iar acum o regasim, pecum copiii care-si descopera nasul, mainile sau piciorusele in propunerea de lege a lui Dragnea! Un judecator stie ce este in adancul legii sau trebuie sa vina un analfabet si hot sa-i indice directia atentiei? Ce mai e si asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Domeniul care poate fi legiferat este foarte larg si n-as putea spune ce mai este neacoperit de legislatia actuala.
Cat priveste propunerea lui Dragnea nu este nevoie, avem prevederi privind defaimarea (insulta, calomnia si alte atingeri aduse dreptului la intimitate si propria imagine) in Codul civil si OG 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Sunteti SUBLIM, chiar imi dau lacrimile! Serios! Va respect din tot sufletul!
Nu am cu ce va contrazice in ultima si nici in alte postari.Nici nu am caderea si calificarea. Eu sunt un biet mujic, la sapa, rob, care ma trezesc ca am drepturi si nu stiu sa le interpretez caci sunt analfabet!
Si eu stiu ca HOTIA este pedepsita! Mai departe observ ca unul care fura o gaina si un portofel, e pedepsit cu executare la 10 ani inchisoare, ca un spilcuit fura DOVEDIT 10.000.000.000-de euro si sta cu suspendare in casa furata in conditiile initiale!
Vad un criminal care a omorat 10 insi, ca a vrut! si care capata 19 zile cu suspendare si vad alt criminal care s-a lovit intamplator de cineva pe intuneric si e pedepsit cu 25 de ani cu executare! Ca bause nitel!
Mai vad un presedinte care a furat case (exact pe sistemul cum mi s-a furat si mie, dar sa nu o luam in nume propriu!), promulga legi! Ce legi? Numeste ministri si guverne, nu zic ca ar fi gresit pana acum, pare sa scape de o parte din hotii ca si el!
Dar cand vor fi si oameni CURATI sa conduca o tara necajita?

| Anonimuserr a răspuns:

Nu putem spune că trebuie legiîn România. Ba chiar sunt prea multe, iar unele sunt foarte proaste. Nu îmi vin acum în cap să dau exemple. Trebuei să mă gândesc.
Problema este că legea nu se erspectă şi nu se aplică.
Legea aceea a lui Dragnea cu defăimarea este o mare aberaţie. Într-adevăr cum a spus şi PNL-ul citez,, este un pumn în gură pentru ziariştii români şi pentru presă"
Oricum este foarte mare birocraţia în România. Sunt legi inutile. Prea stufoaă.
Eu zic că trebuei să existe o simplificare a acestui sumum de legi şi reguli. DE ce să ne complicăm de pomană când poate exista o cale mult mai simplă.
Aţi văzut când cumpăraţi o casă, o maşină sunt acte peste acte.
Şi atunci unde mai este libertatea de expresie.
Ne întoarcem cumva la cenzura comunismului? Sau la dictatura Carlistă?