| Smecher_Nuti_1999 a întrebat:

Detin un moped(49c cu pedale) pentru a circula cu el in regul trebuie sa detin carnet? ( ce acte trebuie pentru a-l inscrie la primarie ) am auzit multi oameni care spun ca nu necesita carnet

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice vehicul cu motor necesita permis de conducere, in cazul tau minim AM

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa ai permis minim AM. Daca ai B este si mai bine.
Acte conform OUG 195/2002
Art. 9. - (1) Pentru a fi înmatriculate, înregistrate sau admise în circulaţie, autovehiculele, remorcile şi tramvaiele trebuie să fie omologate în condiţiile legii.
(3) Documentul care atestă omologarea este cartea de identitate a vehiculului, eliberată în condiţiile legii.
De asemenea mai trebuie casca de protectie, permisul, Cartea de Identitate, Factura sau Contract V/C, Fisa de Inmatriculare, RCA si ITP.