NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dintre candidaţii la preşedinţie din anul acesta există vreunul neîndoctrinat/nefanatic religios, care să nu susţină şi să nu încurajeze în continuare finanţarea cultelor religioase din banii statului, construirea altor şi altor lăcaşuri de cult inutile din banii publici, îndoctrinarea ortodoxă în şcoli, plata salariilor a zeci de mii de "profesori" inutili de materie inutilă, a sute de mii de manuale inutile de materie inutilă, scutirea de taxe şi impozite a Bisericii SRL, simbioza politică-biserică, cumpărarea voturilor prin cumpărarea popilor, care face imposibilă pătrunderea la conducerea ţării a unui candidat necorupt, care joacă curat?
Studiam puţin profilurile de facebook ale unora dintre cei ce s-au înscris la cursă, să văd pe cine cât îl duce capul, cine pe cine a plătit ca să-i scrie discursurile, cine cât este de evident în concursul lor de "cine minte mai frumos şi credibil"... Majoritatea mi s-au părut puerili şi penibili. Mă întreb dacă vreunul dintre ei chiar ştie cum se conduce o ţară.
Un om integru, fără credinţe iraţionale, fără prieteni imaginari, fără idei absurde, un om care să-mi dea încredere că nu va risipi o mare parte din averea ţării şi din banii poporului pe biserici şi popi - pe propria imagine, încă nu am găsit. Poate mă ajutaţi voi. Aveţi aici lista:
http://stirileprotv.ro/......l-doi.html
http://www.voceatransilvaniei.ro/......-romaniei/
Apropo, aţi ales deja pe cine să votaţi, aţi găsit răul cel mai mic dintre mai multe rele? Dacă da, aţi putea să argumentaţi puţin, de ce el/ea şi nu altcineva? Ce are în plus sau în minus? Ce v-a convins să vă opriţi la acel candidat?

233 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Pai tot asa am tinut-o de cand am avut drept de vot. Am zis sa aleg raul cel mai mic, daca tot nu m-am potrivit ideologiei niciunuia.
Pana cand mi-a intrat in cap ideea de a vota raul cel mai mare.
Pentru ca vreau scandal. Vreau pandemie. Sa ne scoata mizeria politica afara din confortul nostru, sa vina unu` asa de tampit incat frica de el sa ne trezeasca naibii constiintele, sa ne bage intr-un colt de unde sa nu mai avem loc de intors si sa ne sculam, ca sa zic asa, din prostie, vise, amorteala sau din ce-am intrat fiecare in toti anii astia.
Raul cel mai mic ar fi sa stam acasa dar si raul cel mai mic m-ar costa prea mult, eu vreau raul cel mai mare ca sa se creioneze cat de cat si binele ala, sa-l vad eu ca exista.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Îţi ştiu deja teoriile BDSM-leodalian-suprarealiste : )) şi deşi în felul său ele au logică şi un excentrism mişto, nu ştiu dacă ar fi mai simplu să reconstruim totul din dărâmături sau din ce am reuşi să salvăm. Până la vreo eventuală revoluţie cred că vor mai trece ceva ani (lumea încă are ce mânca şi nu e suficient de scârbită). Dar din solidaritate şi pentru că e o idee mişto-de-nonconformistă, cred că aş vota şi eu pe dos, mai ales că nici n-ar fi mare diferenţă.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Sa fie asa de rau incat sa trebuiasca sa ne retragem in munti, sa emitem clandestin opinii, sa fie un fel de distopie balcanica unde elitele sa ...sa conteze cu adevarat.
Poveste: pe vremea lui Stalin a trait un poet care a fost trimis in lagar pentru poezie. Si a murit pentru poeziile sale. El ii spunea sotiei lui ca se ucide pentru poezie numai in cele mai imbecile momente de dictatura, deci numai in momentele crunte poezia si arta in general sunt cu adevarat valorizate si respectate, cand se poate muri pentru ele sau din cauza lor. El credea ca din astfel de tensiuni si momente se naste binele. In momentele de pace arta nu reuseste decat sa duca o lupta comerciala si pe alocuri chiar se imbecilizeaza. De inaltat se inalta numai cand i se trage un glont in cap.
Inclin sa-i dau dreptate.
Pe gagiu` il chema Osip Mandelştam.

NOname
| NOname explică:

Mi-e ciudă că aceşti 14 candidaţi nu au conturi pe TPU, să-i putem întreba orice şi, în funcţie de răspunsuri, să-i putem cunoaşte mai bine, ca oameni, ca mentalităţi, să ştim şi noi care e mai onest, cu potenţial şi cu mintea trează.
Aşa, sunt doar nişte imagini comerciale, contrafăcute şi vagi.

| Dandanache a răspuns (pentru NOname):

Unii dintre ei, cum e Victor Ponta, refuza oricum dialogul si orice incercare de "a fi cunoscut mai bine", chiar si atunci cand vine din partea presei. Vezi invitatia lui Claudiu Pandaru, ignorata cu desavarsire.

| NOname explică (pentru Dandanache):

Dap, vorbeam de lumea ideală.

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......e-daca-nu/

NOname
| NOname explică:

O scrisoare deschisă - Portret „fenomenologic" al unui candidat la președinția României:
http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/

NOname
| NOname explică:

Impresii de la Timişoara:
http://www.iohannispresedinte.ro/ro/blog/ziua-22-pamant-al-libertatii
Cu excepţia afirmaţiei nefondate "un dar de la Dumnezeu ni s-a oferit nouă tuturor" este un mesaj frumos şi încurajator.

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Cred că e o aluzie (și un mod de a mulțumi indirect pastorului Tökes).

| NOname explică (pentru ALGator):

Cred că e de prost gust (ca om politic mai ales) să atribui meritele oamenilor unei fiinţe imaginare (care după scenariul aceleiaşi poveşti, este practic sursa problemelor, călăul atotputernic şi "preaiubitor"; e ca şi cum am mulţumi dictatorului şi agresorului imaginar...pentru o victorie, o eliberare, pentru care au suferit şi şi-au dat viaţa mii de oameni; ar fi fost bine să nu aducă în discuţie prietenul său imaginar măcar din respect pentru cei care au luptat, dacă nu pentru raţiune).

Na, în rest nu prea am ce să-i reproşez.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

De ce tocmai impresii de la Timisoara?
De ce ai ales impresii de la Tm?
Daca-mi vei raspunde, ma incumet sa fiu un pic rea si sa-ti dezvalui adevarul timisorean de la fata locului, cum ar veni.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Am postat şi impresii din alte oraşe ale ţării.
http://www.iohannispresedinte.ro/ro/blog
Ieri s-a întâmplat să fie de la Timişoara.

Dar îmi poţi povesti impresiile tale oricum, chiar te rog. :)

| NOname explică (pentru Leocerba):

Http://youtu.be/_sxQ2Pb4IWs

Deşi discursurile sunt simpliste, să prindă şi la submediocritate, pentru prima dată în mulţi ani se simte o adevărată speranţă în aer, în atitudinea oamenilor. Visele încep să pară realizabile. Parcă se vede în sfârşit lumina de la capătul tunelului.

Poate asta e răscularea oamenilor la care sperai.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

De 3 ori am intrat sa-ti raspund si mi-a sunat telefonul`.Ma grabesc sa spun ce am pe suflet, pana nu-mi suna ceasul laughing
Despre lansarea de carte
Adrian Nastase vol 3, Lampa flacara falsa, Prosoape pentru plaja, Carte Klaus Iohannis, Fantana ciocolata cu baterii, Memorii Becali etc. Cam asta-i treaba cu biografiile scoase fara sa fie nevoie de ele. Cine crezi ca se apuca sa citeasca astfel de carti? 1-2 ziaristi zelosi. Ce strategie-i asta sa scrii o carte, inainte de alegeri? Pe cine incalzeste asta?!
Despre miting
Am fost.
parte buna = nu mai ploua
parte rea = desi nu mai ploua, timisorenii tot n-au venit
partea buna = totusi cineva ovationa si aplauda
partea rea = erau autocare intregi cu lume din HD, BH, CS si mai tarziu si din AR, poporet adus la locul faptei, sa parem multi si entuziasti, cum ar veni.
partea buna = Klaus avea scena plina ochi de oameni
partea rea = pe oameni ii chema Robu si Ostaficiuc ( ai nostri locali, ieri il iubeau prin Crin pe Ponta, azi primisera ordin sa-l placa pe Klaus, ca tot au ficatu` tare de la Ponta) Falca, primarul prea mare pentru un Arad asa mic, deci se extinde ca o pecingine prin jur, pe la teveu etc. Blaga cu toate bubele lui, despre care tocmai Falca spunea anul` trecut ca-i o greseala a partidului.

Bai, adevarul este ca mi-as fi dorit sa fie altfel vineri in Parcul Rozelor! O scena obosita, oameni adusi de peste tot, vorbe goale, entuziasm zero, cu astea nu schimbi lumea, asa cum am vrea.
Crede-ma, am fost acolo, stii ca-mi place sa vad cu ochii mei, dar n-a fost nimic de vazut, jale si maruntisuri.

| NOname explică (pentru Leocerba):

rolling on the floor

Ei, poate şi pretenţiile-ţi sunt mult prea mari. Eu pe ale mele le-am scăzut demult.
Totuşi e România, ce, Doamne iartă-mă! laughing

Dacă toate biografiile ar fi scrise de tine, s-ar vinde ca pâinea caldă...şi am muri cu toţii de râs şi adorare. Le-am zis "Leo preşedinte!", dar ei "Batman! Batman!"... sad

| NOname explică (pentru Leocerba):

Apropo, te-ai zărit în filmare? Eu nu te-am găsit. sad

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Au incercat sa ma prinda-n cadru da`nu mi-a incaput ego-ul. Stii doar ca eu am un ego mai mare decat fundul.
Nimeni nu-i perfect, dar de votat tot votez.
Liberté, egalité, dar si voté!

| NOname explică (pentru Leocerba):

laughing Dacă ai fi Beyoncé, poate ar fi loc şi de îngrijorare.
Da' aşa, săru' mâna, modestimea voastră.
Cum spunea cineva înţelept, Liberté, egalité, dar şi voté!

| NOname explică (pentru Leocerba):

Leo, mâine seara îi vom putea adresa lui Iohannis orice fel de întrebare, la care avem şanse să ne răspundă pe loc şi direct.
Ador tehnologia modernă. :))

Joi, 30 Octombrie 2014, ora 19.00,
faţă în faţă cu Klaus Iohannis
(sesiune LIVE de întrebări şi răspunsuri):
http://live.iohannispresedinte.ro/

NOname
| NOname explică:

Ponta nici nu s-a atins de scaunul prezidenţial şi deja e huiduit mai ceva ca deştepţii ăialalţi, hoţii deghizaţi în preşedinţi de până acum.

Oricât de antipatic mi-ar fi, nu-i doresc nenorocul să câştige alegerile. Altfel oamenii neproşti şi nevânduţi îl vor mânca de viu.

https://www.facebook.com/......616040227/

https://www.facebook.com/video.php?v=872895419417953

https://www.facebook.com/video.php?v=754966317884100

https://www.facebook.com/video.php?v=827042404006934

NOname
| NOname explică:

Cum şi-au bătut joc de oameni:
http://youtu.be/cwTXRunirTQ

Dar chiar dacă Ponta a reuşit să mai fure câteva procente în primul tur (privând pe mulţi studenţi şi oameni educaţi de afară de dreptul lor), pentru al doilea tur a reuşit să-i unească şi să-i mobilizezi pe români împotriva sa. A creat condiţiile necesare pentru o revoluţie, picând, practic, în groapa, pe care a săpat-o altora.
Bravo lui! Românii chiar aveau nevoie de un inamic comun, ca să se unească şi să riposteze.

NOname
| NOname explică:

Fenomenul "Ponta" - rezumat:
https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

"VOTEAZĂ INTELIGENT şi învaţă-i şi pe cei de-acasă să facă la fel şi să nu se mai lase ademeniţi cu nimicuri şi pomeni electorale!"

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Cum ar putea un om raţional, neîndoctrinat (în stilul psd-ist), nemasochist şi necumpărat să îl voteze de bună voie pe Ponta în următoarele condiţii?

http://justitieoarba.com/......tor-ponta/

NOname
| NOname explică:

"Cum se votează în satul "roşu" al singurului primar traseist din judeţul Sibiu: "Nu ştiu cine e preşedinte, pun ştampila pe floare, aşa am înţeles".

Înainte să plecăm, ne întâlnim aproape de centrul satului cu Elena Puică (59 de ani), ţigancă neaoşă cu pâinea băgată strategic sub haină, la piept, de unde rupe din când în când câte o bucată. Elena nu ştie să scrie, să citească, nu are televizor şi nici curent electric. Nu ştie nici cine e preşedintele ţării. Dar merge la vot. În cabină face cum a auzit ea, că trebuie să pună ştampila pe flori.

"Mă duc la vot, acum eu nu ştiu, că n-am televizor în casă, nu am nimica, nu înţeleg absolut nimic. Dacă mă duc să votez când pune acolo hârtiile eu nu ştiu carte nu ştiu nimic, pun acolo pe floare, noi aşa am înţeles. Eu nu m-am interesat de aşa ceva că eu nu ştiu carte şi nici nu avem televizor că noi nu avem lumină. Nu ştiu cine e preşedinte", recunoaşte femeia, cu seninătate."

NOname
| NOname explică:

Despre viaţa lui Klaus Iohannis şi impresiile celor care l-au cunoscut.

http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

"Reportaj din Sibiu: De ce este iubit herr Klaus.

In ianuarie `99 m-am mutat in Sibiu, unde am lucrat ca jurnalist, timp de 7 ani. Tin minte perfect stadiul in care era orasul atunci, o urbe batraneasca si plictisita, in care oamenii erau satui de cei pe care-i alesesera. Se tot perindasera pe la Primarie, cu efect zero asupra binelul comunitatii. M-am obisnuit destul de greu cu atmosfera orasului, care amutea odata cu venirea serii. Zgomotul obloanelor din lemn, trase peste ferestre, ma scotea din sarite. O vreme, mi-a lipsit forfota din Iasul meu…
La alegerile din 2000, toti cei din redactie au fost distribuiti pe la sectiile de votare, cu misiunea de a face sondaje la iesirea de la urne si a comunica in timp real informatiile catre echipa care le centraliza.
Iohannis Klaus Werner, un profesor de fizica devenit cunoscut dupa ce preluase postul de inspector scolar general, era creditat cu oarece sanse in competitia pentru fotoliul de primar, fiind vizibil construit din alt aluat decat restul politicienilor. Nu si-a facut campanie electorala costisitoare, cu surle si trambite, nici n-a distribuit din elicoptere flyere (cum a facut un aspirant la Parlament), peste gropile din asfalt. Acolo unde era asfalt, evident, pentru ca 60% dintre strazile din oras erau pe atunci neasfaltate.
Iohannis a venit in fata sibienilor cu numele german si cu un mesaj scurt, extrem de inspirat: "Pentru ca treaba sa mearga ceas!". Acesta a fost modul lui de a promite si de a-si lua angajamente.
In cel de-al doilea tur de scrutin, inainte de ora 24, am reusit sa centralizam datele de la sectiile de votare. Numele celui pe mana caruia ajungea Sibiul, era Iohannis, cu toata marja de eroare posibila.
N-am sa uit cat traiesc, euforia din redactie! Nu eram prea ancorata inca in viata Sibiului, dar era evident ca Iohannis insemna altceva. Avusese o campanie absolut decenta, iar in fata discursului sau sec si serios, paleau orice incercare de atac si orice lista cu promisiuni, de care oamenii erau satui.
Ne-am strans, cu totii, in jurul unui coleg care pusese mana pe telefon si formase numarul lui, sa-i spuna vestea cea mare. Nefiind prima data cand dadeam astel de vesti unui proaspat ales, ne asteptam sa fie in al noualea cer si sa ne invite la o bauta zdravana, asa cum se obisnuia. Cateva secunde bune a tot sunat telefonul, pana sa raspunda noul primar. Cu voce calma, aproape adormita, rostind cuvintele intr-un mod specific, a spus doar atat: "Va mul-tu-mesc fru-mos! Dar a fost o zi grea si ma odihneam. Oricum, aflam vestea si dimineata". Si asta a fost tot. Era, clar, construit din alt aluat! Iar procentul cu care castigase in fata candidatului PSD, era neasteptat: 70%.
Pana la urmatoarele alegeri, din 2004, orasul s-a transformat vizibil, iar sibienii l-au ales pentru a doua oara, cu un scor incredibil - de 88, 7%. Oamenii au constientizat ca se intampla ceva cu orasul lor, ca se misca lucrurile, si l-au mandatat in continuare pe Iohannis, pentru a-si continua proiectele.
In 2008 a castigat din nou, cu 83, 26% din voturi, iar in 2012 cu 77, 89%. Procentele i-au scazut putin inainte de ultimul mandat, nu pentru ca sibienii si-ar fi pierdut increderea in el, ci pentru ca l-au sanctionat, oamenii simtindu-se parasiti, cand a acceptat propunerea de a fi premier. Pe mainile cui ar fi lasat orasul, el, Iohannis-ul nostru? Cam asa gandeau. Stiti ce e interesant? Ca numarul etnicilor germani din Sibiu nu depaseste 1.500. Asadar, nu se poate spune ca a castigat pentru ca a fost votat de sasi, ci pentru ca a reusit sa ne convinga pe noi, ceilalti.
Astazi, cei mai multi dintre sibieni au inteles ca mecanismul de conducere creat in Primarie de Iohannis e atat de bine pus la punct, incat ne-am descurca si daca ar parasi fotoliul, mandatand cu incredere pe cineva care sa-i preia stafeta. Astazi, niciun cunoscut de-al meu, care l-a sanctionat la vot in 2012, nu-l mai judeca pentru ca are aspiratii mai inalte.
Imi plac teribil oamenii punctuali. E o calitate a celor organizati, raspunzatori, pentru care cuvantul dat e litera de lege. In Sibiu, mai ales printre jurnalisti, e proverbial obiceiul lui Iohannis de a te accepta la o discutie, la ore iesite din tipar. Daca motivul discutiei nu e de urgenta maxima, esti sunat inapoi de cineva de la cabinetul lui si anuntat ca, intr-o marti, sa zicem, in data de 7, primarul Sibiului te asteapta, la ora 10:27. E strict problema ta daca iti permiti sa uiti sau sa intarzii. In acea marti, in data de 7, la ora 10:27, usa primarului se deschide, pentru ca tu ai confirmat prezenta la intalnire. Da, noi ne miram teribil, insa asta inseamna, de fapt, normalitatea.
De curand, un prieten jurnalist mi-a povestit un episod care ar trebui predat la cursurile despre caracter, organizare si punctualitate, daca s-ar inventa vreodata asa ceva. Stabilise o intalnire cu Klaus Iohannis, tot asa, pe la un 11:46. Ziaristul a ajuns mai repede cu vreo cateva minute. Tot mai repede, iesise si primarul dintr-o sala unde oficiase o casatorie. L-a gasit pe jurnalist asteptandu-l in aticamera, l-a salutat, a trecut pe langa el si a intrat in birou, unde a mai stat cateva minute, pana a batut ceasul 11:46. Pentru ca aceea era ora cu care cazusera de acord amandoi. Asta nu inseamna impolitete, ci o agenda pe care o respecti cu sfintenie, pana la ultima secunda. E dovada clara ca fiecare ora are aceeasi valoare, unde scrie ca, intr-un program extrem de incarcat, intalnirile se fixeaza doar la si jumatate, ori la fix? Si mai e atitudine ferma si seriozitate, care obliga la comportament similar.
Cat despre Sibiul de astazi, pot sa spun doar atat. Vinerea, imi e ingrozitor de greu sa ma decid la ce evenimente sa particip in weekend si la care sa renunt. Nu ma mai deranjeaza deloc zgomotul obloanelor trase pe inserat, pentru ca nu se mai aud. Se aud concerte, focuri de artificii, vocile celor iesiti din case. In oras, la evenimente, merg ori pe jos, ori cu vreun taxi, ca sa nu pierd vremea cautand un loc de parcare. Noi, sibienii, am avea unde parca, daca nu ne-ar ocupa spatiul masinile venite din toate colturile tarii. Le dam intaietate lor, din respect pentru ca fac un efort sa bata drumul pana aici, ca sa vada Sibiul. M-am obisnuit si cu "traficul greu" din centrul orasului, mai exact cu grupurile de turisti japonezi care isi intind aparatele foto in toate directiile, de te simti obligat sa te apleci, ca sa nu le intri in cadru. Si m-am mai obisnuit cu un lucru. Indiferent ca e chemat pe scena, in calitate de organizator de evenimente, sau traverseaza singur Piata Mare, in drum spre birou, cand apare Iohannis, oamenii incep sa-l aplaude…
Fiind conectata la viata orasului si din interior (cu obiceiul jurnalistic de a verifica informatiile din mai multe surse) as putea combate, punctual, fiecare atac nedrept pe care e nevoit Iohannis sa-l suporte in aceasta campanie. Dar, nu acesta e scopul textului de fata, are cine sa-i ia apararea.
Eu, doar despre semnificatia lui 11:46, am vrut sa vorbesc…in rest, fiecare sa-si aleaga presedintele, dupa calitatile pe care le descopera si le admira la fiecare candidat."

Sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/......78894.html

NOname
| NOname explică:

"Eu i-aș spune lui Klaus Iohannis, simplu, "candidatul NU".

De ce?

- Pentru că Iohannis NU dansează cu țigăncile la "Cireșica". NU bea șprițuri cu Gigi Becali. NU are rude apropiate care să se încuscrească cu clanurile țigănești. NU face glume mai mult sau mai puțin deocheate. NU se ia în gură cu presa. NU știe câte cuburi de gheață fac scotch-ul perfect! NU are dosare suspendate pe bază de imunitate. Cum să devină președinte?!

- Pentru că Iohannis NU a plagiat. NU și-a șters doctoratul din CV. NU are legături dubioase cu SIE. NU a avut o carieră profesională într-o ascensiune suspect de rapidă. NU și-a lăsat nevasta gravidă ca să se însoare cu alta, fiica unui mare ștab de partid. NU joacă baschet. NU pilotează mașinuțe. NU are amici intimi proprietari de televiziuni îmbogățiți din afaceri cu statul. Cum să devină președinte?!

- Pentru că Iohannis NU apare în ținute sumare. NU este susținut de șeful statului. NU a luat împrumuturi de milioane de euro de la bănci, returnate apoi în chip miraculos. NU a fost căsătorit nici măcar cu vreo găină, ce să mai vorbim de un ditamai Cocoș, zis și "Nașul" în anumite cercuri?!… NU a luat împrumuturi de sute de mii de euro de la personaje implicate în Afacerea Microsoft, cu termene de returnare de zeci de ani. NU a împărțit cu generozitate fonduri de la buget și fonduri europene amicilor politici anchetați acum în diverse dosare penale. NU și-a luat zeci de hectare de teren printr-o tranzacție nelămurită lângă fiica protectorului său politic. Cum să devină președinte?!

- În plus, e evident că omul NU e șmecher, în sensul "bun" – românesc, așa cum ne place nouă. NU are simțul umorului. NU are replica acidă la el, ca mai toți politicienii de pe Dâmbovița. NU se ia în gură cu nimeni. NU jignește. NU înjură. NU promite mai nimic. Când vorbește, NU ne stârnește, NU ne revoltă, NU ne înflăcărează. NU e în stare de un sănătos și autohton "ba pe-a mă-tii!". Cum să devină președinte?!

Păi nouă NU ne place o Românie normală! Nouă ne plac efervescența, scandalul, circul, șmecheria, "descurcărismul", focurile de artificii, exprimările spumoase, ăia care "o zic"… Deci NU avem cum să votăm Klaus Iohannis!

***

P.S: Știți ce făcea Iohannis ieri, când toată țara se dădea de ceasul morții cu "autoexcluderile" din PSD? Se dădea cu bicicleta pe Kiseleff împreună cu câțiva susținători! Așa cum își stabilise în programul său rigid, de neamț inflexibil. În loc să se bată cu ghearele și cu dinții să zică și el câteva vorbe în breichingniusurile televizate! Păi cum să devină președinte?!"

Sursa: http://www.reportervirtual.ro/......amtul.html

NOname
| NOname explică:

"Gradul de eductie si/sau varsta alegatorilor pot sa fie una dintre cauze, alaturi de receptivitatea la manipulare. Daca se compara profilul alegatorului lui Ponta cu cel al lui Iohannis vei observa ca:
* 44% dintre votanţii lui Victor Ponta au 10 clase, 41% au liceul si numai 15% au studii universitare.
In cazul lui Iohannis, 23% au cel mut 10 clase, 24% au liceu/scoala postliceala si 29% au studii universitare.
*54% din votantii lui Ponta au peste 50 de ani.66% din alegatorii lui Iohannis sunt tineri cu vaste intre 18 si 49 de ani.

Vezi:
* Profilul alegatorului lui Ponta : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......-ponta.jpg
* Profilul alegatorului lui Iohannis : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......hannis.jpg /"

http://www.tpu.ro/......faptul-ca/

NOname
| NOname explică:

"Să nu ne pierdem în amănunte frivole...
Ponta (că despre el e vorba) va fi un dezastru pentru România.
Este un individ imatur şi neterminat, un şmecheraş de Olt.
Un fost procuror cu realizări zero la activ, care a copiat lucrarea de doctorat (un procuror care a furat!)
Habar nu are economie (vezi faza cu MTO-ul / ˝ne descurcăm noi...˝)
Zero la politică externă.
Din cauza furtului la doctorat este evitat de orice politician în funcţie din vest.
Îi irită pe toţi din UE cu ˝orientarea˝ lui înspre China şi Rusia...
Pentru România o asemenea orientare este un dezastru pe termen lung!"

http://www.tpu.ro/......-iohannis/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Nu sunt omul înțelegerilor obscure, nici al baronilor, nici al penalilor care încalcă legea de dragul unui vot. Nu voi intra în acest joc, pentru că nu mă reprezintă și nu vă reprezintă!"

https://www.facebook.com/video.php?v=720426238044630

http://www.tpu.ro/......-cei-care/

NOname
| NOname explică:

"De ce nu voi vota Victor Viorel Ponta.
Pentru ca nu cred in realizarea programului si proiectului dvs de tara, deoarece:
- nu veti lupta impotriva saraciei fiindca sub guvernarea Ponta au fost introduse 36 de taxe noi;
- nu veti lupta impotriva coruptiei, dvs fiind prin excelenta, un sustinator fervent al coruptilor si al hotilor si nu v-ati dezis de niciunul dintre ei;
- ati declarat public ca scopul dvs suprem, este controlul asupra DNA-ului;
- depolitizarea administratiei publice nu o puteti face, fiindca aveti nevoie sa mentineti controlul la toate nivelurile in administratie, in felul acesta asigurandu-va voturi la orice tip de alegeri;
- nu veti depolitiza justitia, pentru ca ati numit ca ministru al justitiei o ruda a dvs, ati numit un avocat al poporului total aservit puterii pe care o reprezentati;
- nu veti putea asigura o crestere economica deoarece sub guvernarea dvs, Romania a intrat in recesiune, ati oprit investitiile, a crescut somajul si a scazut puterea de cumparare;
- nu cred in reducerea cu 5% a CAS-ului, deoarece este o masura strict electorala, fiind garantata doar pentru trimestrul IV din 2014;
- Romania nu poate redeveni "Granarul Europei", deoarece ati stopat investitiile in infrastructura si in dezvoltarea agriculturii;
- doar afirmati ca doriti ca Romania sa intre in zona euro, dar nu aveti interesul ca acest lucru sa se intample, deoarece regulile din zona euro nu sunt si nu vor fi in avantajul baronilor hoti si corupti care va sustin si carora le sunteti cu totul aservit;
- numai exista mari proiecte in infrastructura, pentru ca le-ati omorat din fasa! Ne-ati mintit ca acciza de 7% la carburanti are ca scop constructia de autostrazi si am constatat ca sumele colectate le folositi pentru buzunarele baronilor si pomeni electorale, iar autostrazile le-ati inlocuit cu ulite sau asa numitele sosele rapide;
- ati promis ca veti spune adevarul despre contractul Bechtel, dar l-ati facut pierdut cand ati constatat ca sunt incriminati toti capii PSD-isti (Ponta, Sova, Nastase, Hrebenciuc, etc)
- SUA, NATO si UE s-au convins in acesti 2 ani ca folositi in politica un dublu limbaj si de aceea nu sunteti si nu veti putea fi niciodata un partener corect si de incredere, ci doar un plagiator ipocrit, un fariseu, un mincinos capabil doar de destabilizarea politica si economica a tarii;
- orientarea dvs este catre Rusia si China, nicidecum catre statele democratice;
- ati promis un million de noi locuri de munca, dar in realitate peste 100 000 de oameni au ramas fara locuri de munca;
- doar un plagiator poate sustine si aproba ca la facultate sa se inscrie absolventi de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat, iar asta nu inseamna ca respectati principiile care stau la baza unui sistem de educatie si invatamant performant si de calitate;
- sub guvernarea dvs mor oameni de cancer si alte boli grave pentru ca nu v-ati respectat promisiunea de a le acorda medicamente specifice compensate sau gratuite, iar oamenii nu se insanatosesc cu promisiuni mincinoase;
- prin mareata reforma facuta de guvernul Ponta in sanatate, ne-ati redus accesul la serviciile medicale;
- in calitate de prim ministru aveati in fisa postului obligatia de a va asigura ca toti copiii din tara asta incep anul scolar cu manuale pe banca, ca nu mor inecati in latrina din curtea scolii, ca beneficiaza de conditii sigure si decente, asa, ca si cum ar fi copiii dvs! Dar v-au preocupat doar festivitatile de deschidere ale anului scolar, taieri de panglici si aparitiile la televiziunile prietene. Ne-ati demonstrat tuturor ca habar nu aveti despre viata copiilor care traiesc in tara al carei presedinte vreti sa fiti. Ar fi trebuit sa stiti ca foarte multi copii nu au acces la o tableta sau un smartphone, nu au curent electric, invata la lumanare, nu au apa curenta sau canalizare, uneori niciun acoperis deasupra capului, si mai ales, ca au ramas cu aceeasi alocatie de 42 de lei pe care nu ati marit-o asa cum le-ati promis dvs si parlamentarii dvs, atunci cand le-ati cerut votul parintilor lor;
- in scop electoral, ati dat amnistii fiscale, din buzunarul nostru;
- toate scutirile de datorii, amnistiile fiscale si imprumuturile pe care le-ati facut pentru a va acoperi gaurile din buget, le vom plati noi, copiii si nepotii nostri, cu varf si indesat;
- nu pot fi mandru ca sunt roman atunci cand vad semeni de-ai mei cautand mancare in gunoaie in Romania anului 2014, in timp ce ziua dvs de nastere ne-a costat 3 000 000 de euro;
- ati impartit Romania in doua categorii, noi, oamenii cinstiti si coruptii si hotii dvs;
- marile averi trebuiesc in primul rand justificate si doar dupa aceea impozitate;
- Aurelia Ion si Adrian Iovan au murit din cauza incompetentilor pe care i-ati numit in guvernul dvs si care in 7 ore n-au fost in stare sa gaseasca un avion cazut in munti;
- din banii nostri faceti pomeni bisericilor, iar copiii romanilor ingheata in salile de clasa sau mor in grajdurile pe care le numiti dvs spitale;
- nu m-ati convins prin actiunile dvs de pana acum, ca ati renuntat la legea gratierii si amnistiei care asteapta in parlament cel mai bun moment sa fie votata. In felul acesta ii veti scoate din puscarie pe toti cei care au furat Romania si in fruntea carora v-ati pus, cei care va sprijina de ani de zile iar odata ajuns presedinte, va trebui sa va achitati de obligatiile pe care le aveti fata de ei.
Pentru toate astea si multe altele, pentru ca justitia sa ramana independenta si DNA-ul sa continue sa faca curat in tara asta, pe care in 25 de ani ati murdarit-o si saracit-o nepermis de mult, eu, Român În Țara Mea, NU va voi vota!"

NOname
| NOname explică:

Http://bit.ly/1EhZiBw

NOname
| NOname explică:

"MOBILIZARE "CA LA REVOLUTIE!"! MII DE ROMANI VOR IESI IN STRADA PENTRU A PROTESTA IMPOTRIVA LUI VICTOR PONTA!

Tinerii din Romania au pus la cale pe Facebook o mobilizare "ca la Revolutie", prin care propun un protest in toata tara, impotriva candidatului PSD la Presedintie, Victor Ponta.

(...)
"Daca nu il vrei pe Ponta presedinte, iesi in strada!", se va organiza un protest la scara nationala pe data de 15.11. 2014, la ora 20:00."

Detalii: http://www.caplimpede.ro/......tor-ponta/

NOname
| NOname explică:

"Reacții ale susținătorilor lui Vadim la anunțul cumetriei cu Ponta."

http://www.cotidianul.ro/......ta-250570/

NOname
| NOname explică:

Încă o dovadă a caracterului infect lui Ponta, care se contrazice singur, urmărindu-şi mereu propriile interese:

http://youtu.be/AOTIRA3-r-A

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......721780701/

NOname
| NOname explică:

"Daca un om e serios, muncitor, doreste sa rezolve problemele, stie sa conduca echipe, stie sa construiasca un proiect, atunci el este la fel, indiferent daca e primar, premier sau presedinte. Este vorba despre capacitatea omului de a genera proiecte, de a le conduce si pune in practica,(...)" - Klaus Iohannis

http://youtu.be/aDfhlYXdadM

http://m.ziare.com/......eo-1324356

Un om care ştie ce vrea şi ce are de făcut, serios, raţional, bine organizat şi coerent.
Pe mine m-a convins.

NOname
| NOname explică:

Rezultatele alegerilor prezidenţiale 2014 pe internet (unde în proporţie mai mare lumea e mai informată):

http://www.nasul.tv/......legerilor/

"REZULTATE ALEGERI PREZIDENTIALE 2014. Potrivit numărătorii paralele anunțate duminică noaptea de ACL, după procesarea a 25% din procesele-verbale din străinătate, votul în diaspora avea următoarea configurație:

KLAUS IOHANNIS - 41%

MONICA MACOVEI - 18, 26%

VICTOR PONTA - 15, 5%

ELENA UDREA - 8, 7%"

http://www.digi24.ro/......T+DIASPORA

NOname
| NOname explică:

Minciunile lui Ponta:

http://www.tpu.ro/......-invit-sa/