| pyma a întrebat:

Dupa ce am terminat liceul, am stat un an acasa (de fapt am muncit fara carte de munca) si apoi am intrat la facultate. In acest interval de un an am beneficiat de somaj timp de 6 luni de zile. In timpul facultatii am fost la C. A. S. sa iau o adeverinta ce imi trebuia pentru doctor. Atunci am aflat ca pe perioada de 6 luni cat nu am luat somaj si nici nu am fost angajata cu carte de munca nu am fost nici asigurata si aveam de platit 240 RON. Intrebarea mea este: e adevarat ca dupa 5 ani nu mai trebuie sa platesc?

4 răspunsuri:
| pyma explică:

Eu nu am muncit 6 luni, deci nu mi-am platit C. A. S.-ul. Suma era pentru asigurarea din acea perioada, plus o amenda pentru intarziere. Sper ca ati inteles.

| alexflor87 a răspuns:

Nu inteleg pentru ce platesti tu acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reformuleaza intrebarea, nu sunt destule detalii despre problema ta, despre "plata" - cum spune si alexflor87...

| Julian1stb a răspuns:

Nici eu nu am inteles pentru ce trebuie sa platesti. Dar daca am terminat facultatea de 2 ani si nu am lucrat, ce trebuie sa platesc ceva la stat?
Tu in acele 6 luni probabil ca nu ai beneficiat de asigurare, asa ca de ce sa platesti?