| Feyenooord666666 a întrebat:

Este adevarat ca a crescut valoarea bonurilor de masa la 15 lei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, de la 1 Decembrie a.c., conform L.218/2016, citez:
"ART. I
  Alineatul (1) al articolului 3 din Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din 13 iulie 1998, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:
  "Art. 3. - (1) Valoarea nominală a unui tichet de masă nu poate depăşi suma de 15 lei la data aplicării prevederilor prezentei legi."
  ART. II
  Prevederile prezentei legi intră în vigoare la data de întâi a lunii următoare publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I."
Fata de aceasta prevedere nu este obligatoriu ca angajatorii sa acorde aceasta suma, pot acorda orice suma intre 9, 57 lei (cat a fost anterior) si 15 lei.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, se fac bonuri de pa la 9, 6 pana la 15 de mai multe valori. De care ia patronul si iti da tie asta e altceva.

| KeNNT3D a răspuns:

Salut. Da si nu.
Cine vrea ti-l creste la 15 lei cine nu, nu. Legea este dar nu este obligatorie.

| Popa_Ionut_1995 a răspuns:

Nu a crescut valoarea bonurilor de masa la 15 lei, daca era sa creasca valoarea bonurilor de masa se anunta din timp.