| gabrielutzu a întrebat:

Este adevarat ca de la 1 Ianuarie 2011, toti romanii vor trebui sa aiba OBLIGATORIU carte de identitate cu cipuri RFID si date biometrice?
Am citit un articol interesant:"In timp ce romanii protestau impotriva introducerii pasapoartelor biometrice, politicienii au aprobat prin vot introducerea cartilor electronice(cu caracter biometric) de identitate...adica din rau in mai rau, pentru ca daca pasapoartele nu erau obligatorii decat daca voiai sa calatoresti in tari unde acestea sunt ceruta, buletinele biometrice vor fi necesare pentru a supravietui.
LEGEA SUNA CAM ASA:"Articol unic: Se aproba ordonanta de urgenta a Guvernului nr.184 din 25 Noiembrie 2008 pentru modificarea ordonantei Guvernului nr 69/2002 privind regimul juridic al cartii electronice de identitate...etc...")
Lege votata la 1 Aprilie 2009 adica acum trei saptamani, sunt sigur ca multi dintr-e voi nu ati auzit de asta...
Deci de la 1 Ianuarie 2011(cam peste un an jumate), LEGEA ma va obliga sa am pasaport biometric cu codul unic de identificare 666 asemanator celor de pe produsele care le cumparam.
(probabil daca asta functioneaza, in cel mai scurt timp TOT PRIN LEGE se va impune introducere fortata a cipurilor de identificare 666 sub piele)
Intrebarea ar fi:ce-i de facut?
Ce masuri ar trebui sa ia crestinii si toti cei ce nu vor sa devina niste vite, niste sclavi moderni pentru a impiedica o astfel de grozavie?(pana nu este prea tarziu si nu va mai fi nimic de facut...)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ne-ar obliga cineva.Sunt multe pareri contra si nu se va ajunge ca toti sa fie obligati sa poarte aceste cretinatati deoarece si stiintific s-a dovedit ca sunt de proasta calitate.

46 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca toata nebunia asta cu 666 e falsa si e indusa de cativa indivizi care nu au citit Biblia, au o habotnicie religioasa in afara credintei. Invit pe oricare dintre voi sa-mi spuna versetul biblic in care scrie ce 666 este numele Fiarei si atunci mai discutam. Pana atunci, mi se pare normal ca Parlamentul sa nu tina cont de protestele unei maini de oameni. majoritatea conduce in democratie si majoritatea nu are nici o poblema cu pasapoartele si cartile de identitate cu cipuri.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Multumesc, am sa caut si eu versetul.

| gabrielutzu explică:

Am facut o greseala si ma corectez:Legea nu ma va obliga(deocamdata) sa am pasaport biometric, ci buletin biometric.

| gabrielutzu explică:

"Aici este intelepciunea.Cine are pricepere sa socoteasca NUMARUL FIAREI.Caci este un numar de om.Si numarul ei este sase sute saizeci si sase..." APOCALIPSA 13-18.(adica 666)
Lamurita Brigaela?

| gabrielutzu explică:

Da Babo, dar o sa mi se anuleze valabilitatea actualulului buletin(carte de identitate) si atunci ce fac, mor de foame?
Nemai avand identitate, oficial nu o sa mai exist.

| simpluEu. a răspuns:

Cam asa este...am citit si eu in evenimentu.sunt pareri pro si contra. dar eu am o intrebare in legatura cu pasapoartele si buletinele acestea...de ce nu lasa lumea sa voteze chestiile astea? cum e si la presedentie.de ce sa hotarasca numai 2-3 prosti care primesc o gramada de bani pentru o intreaga natie?

| baba a răspuns:

@gabrielutzu: NIMENI nu o să te ridice cu japca din casă să-ţi implanteze cip. Dacă nu vrei, nu vrei şi gata. Nu te duci la implant.

| mioara a răspuns:

Este o vb : ce ne este scris in frunte e pus asta e

| dragosh1gdi a răspuns:

Cine nu va fi de acord, va fi inlaturat usor-usor din viata cotidiana, in sensul ca nu vei putea cumpara nimic, nu vei putea intra nicaieri, nu vei putea calatori etc. rudele sau prietenii te vor ajuta la inceput, dar pana cand? vom ajunge ca in scenariile SF de la sfarsitul secolului trecut, sa aderam la celule de rezistenta, sa protestam cu fiecare ocazie si sa fim vanati ca niste caini? sa speram ca nu. este evident ca ne indreptam spre acest tip de control si sincer nu stiu ce s-ar putea face, insa sper ca in timp va rasari o idee. doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e numai problema crestinilor, ci a tuturor. Si nu e foarte important daca scrie 666 sau nu. Importanta este sfidarea! Ne sfideaza cipandu-ne ca pe vite si se amuza punand 666 ca sa ingrozeasca pe unii. Oricum cu sau fara 666, cei care au avut aceasta idee sunt niste satane. Ei subjuga omenirea prin aceste cipuri. Vom fi controlati in orice moment doresc ei, vor stii cati bani avem si cand cumparam ceva. Daca nu ne aliniem "poruncilor" lor ne blocheaza cardul si adio lapte la copii, pana cand revenim umil si ascultam comanda. Sant pe internet o multime de scrieri despre cine si de ce vrea sa faca asta. Guvernele accepta din slugarnicie fata de Marele Arhitect si, pentru ca le intra niste bani buni in buzunare. Bleahhh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai am vizionat 2 clipuri cu aceste cipuri si m-a enervat la culme, este o prostie cipul ala implantat sub piele, vor sa transforme pamantul asta intr-o inchisoare uriasa, fara pic de intimitate, sa-l implanteze-n kdavrul meu dupa ce ma omoara ca viu n-au sanse oricum peste multi ani treaba asta va fi obligatorie global la cum sunt astia de dementi o vor face cu siguranta, sunt pro evolutie dar ar trebui pastrate niste limite precum si respectul fata de noi k oameni ca nu suntem vite, auzi ce vor... cel care detine informatia e puternic, se vor juk cu vietile noastre k si cum am fi soricei intr-o cursa fara scapare la mila lor, sper sa nu le fie permis asa ceva vreodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La somn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am un raspuns ca exista in Biblie 666 si ca este adevarat tot ce se intampla in Romania.Nu preotii sunt ingusti ci voi cei care nu credeti. Vorbesc ca unul care nu sunt calugar sau preot dupa tiparul ortodox si unul care a citit Biblia. Textul cu 666 este de fapt atribuit prima oara lui Solomon si apoi in Apocalipsa. El reprezinta compromisurile pe care le fac oamenii pentru asi trai viata. Ganditi-va ca acelasi lucru se aplica si la oamenii din vremea lui Solomon care nu aveau cipuri.Eu unul m-as ferii de cipuri si admir pe cei ce protesteaza deoarece reprezinta dreptul la libertate nu la infierare cu fierul rosu ca la animale.RAMANE UN LUCRU DE STIUT :666 sunt cmpromisurile din viata fara de care nu poti sa-ti traiesti viata. Dar sunt tousi unii care nu accepta compromisurile[666]...vezi apocalipsa si oamenii care a demnitate si respecta Scriptura si principiile ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o vorba buna dragi romani nu fiti tampiti va lasati prada prostiei nu trebuie sa ne oblige nimeni sa avem un pasaport biometric sau un cip nu trebuie sa fim controlati de oricine doar cienva ne poate controla Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul e in tine, in fiecare. Un cip nu ne poate afecta. Totul e gresit. E o gandire gresita. Trebuie sa lasam lumea sa evolueze. Intotdeauna va fi si bine si rau. Imagineaza'ti [daca poti] o lume fara nici o grija si fara nmk rau... Dupa parerea mea ar fi extrem d plictisitor. Raspunsul la intrebarea ta e: Nimic. Ce credeti? K daca ne pun cipurile alea gata suntem vanduti lui Satana? Patetic. Credinta e in fiecare dintre noi si nu trebuie sa ne fie frica sa facem si sa zicem unele lucruri fiindca Dzeu stie oricum ce gandim si se pedepsesc doar gandurile rele. Pt k omul asa e facut, sa greseasca, pt a evolua. Si lumea la fel. Numarul 666 e deja pe produsele kre le cumparam si aia inseamna k Satana are cv legatura cu ele? Nu cred k poate cineva dovedi asta. Lumea va mai dura mult si bine, vor fi perioade grele in unele locuri pe Pamant, vor trece si asa mai departe. Lumea nu se indreapta spre dezastru. daca crezi asta nu ai incredere in Dzeu. Stie ft bine ce face. Totul e asa cum ar trebui sa fie. Noi trebuie doar sa vedem cv bun in toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul e in tine, in fiecare. Un cip nu ne poate afecta. Totul e gresit. E o gandire gresita. Trebuie sa lasam lumea sa evolueze. Intotdeauna va fi si bine si rau. Imagineaza'ti [daca poti] o lume fara nici o grija si fara nimic rau... Dupa parerea mea ar fi extrem d plictisitor. Raspunsul la intrebarea ta e: Nimic. Ce credeti? K daca ne pun cipurile alea gata suntem vanduti lui Satana? Patetic. Credinta e in fiecare dintre noi si nu trebuie sa ne fie frica sa facem si sa zicem unele lucruri fiindca Dzeu stie oricum ce gandim si se pedepsesc doar gandurile rele. Pt k omul asa e facut, sa greseasca, pentru a evolua. Si lumea la fel. Numarul 666 e deja pe produsele care le cumparam si aia inseamna k Satana are cv legatura cu ele? Nu cred ca poate cineva dovedi asta. Lumea va mai dura mult si bine, vor fi perioade grele in unele locuri pe Pamant, vor trece si asa mai departe. Lumea nu se indreapta spre dezastru. daca crezi asta nu ai incredere in Dzeu. Stie ft bine ce face. Totul e asa cum ar trebui sa fie. Noi trebuie doar sa vedem cv bun in toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de foarte proasta calitate, usor de spart si manipula! in fond, adio libertate privata, daca nu va ridicati impotriva niste idioti din parlament ne vor calca in picioare ca si pana acum! E dreptul vostru castigat prin sangele celor dinaintea noastra, nu il calcati in picioare ca o sa va doara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e de facut?! Destul de greu dar aparent simplu : trebuie cu totii sa ne pregatim sa murim pentru Hristos ( de vom fi scosi sau nu la mucenicie doar Dumnezeu stie ). In rest trebuie sa ne obisnuim sa mancam f putin si sa ne lipsim de toate placerile cotidiene (tv, extravagante, jocuri, haine, placeri, etc) caci atunci cand nu vom lua buletinul atunci va trebui sa ne retragem la marginea societatii si nu vom trai decat din munca mainilor noastre exclusiv ...deci vom avea aproape nimic de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu va spun happy daca va fi introdus sub piele si daca va fi obligatoriu eu mai bine stiu ca mor decat sa mi-l bag sub piele happy cititi biblia! cartea apocalipsa si va veti da seama de ce happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa induram totul pentru Hristos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in prostiile astea, insa ciar daca este adevarat lumea ar trebui sa se impotriveasca cu toate fortele dumnezeu nu va permite asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, din pacate este adevarat.eu zic ca si noi am putea face ceva...de exemplu:

- sa copiem pe CD si sa le impartim cunoscutilor si cat mai multor oameni care au klqlator acasaa,, diferite materiale in care se spune despre pericolul lor si de new world order, francmasonerie, implicarea francmasonilor romani care fac parte chiar din guvern, partide, despre antihrist*barack obama cel c a luat premiul nobel pentru pace cum zice in biblie, new age-noua religie, reconstr templului lui solomon, sa prevenim despre pericolul cancerului celui care isi baga CIP.etc

- impartirea de PLIANTE *pliant-coalitia-impotriva-statului-politienesc-romania-police-state*

DECI OAMENII NU SUNT INFORMATI DE CATRE MASS MEDIA. F multi habar nu au d c se intampla in lumea aceasta fiindca se arata f rar la TV, mai lucreaza si nu stiu cate ore la servici si deja cand o sa te auda de conspiratie mondiala or sa te duk direct la doctor. mie Dumnezeu sa ma apere parintii mei din pacate nu ma cred:(( ba chiar au zis ca ma duc la psiholog:(( nu stiu c s ma fac... sper sa nu ma uite Dumnezeu ca altfel sunt pierduta:(

va rog salvati suflete faceti reuniuni, puteti chiar sa luat legatura cu maica ecaterina, http://www.maicaecaterina.ro/, danion vasile, sunati-i, propuneti-le conferinte la care sa participe parintii ca altfel OR SA VA PROPUNA SA VA DUCA LA PSIHOLOG QM VOR SI Q MN.pe mine diavolul vad ca ma constrange prin parinti, ma sileste prin toti oamenii vrea sa ma insele va rog e vorba de sufletul vostru tocmai nepasarea d care dam dovada acum se va intoarce impotriva noastra!

TREBUIE SA LUAM ATITUDINE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci eu va rog sa nu comentati aiurea!
Va rog doar atat. sa va faceti timp 2 ore si sa va uitati la acest documentaR!
Nu fiti romani prosti in continuare
TREZITI-VA!
http://video.google.com/....../videoplay

:| o sa vedeti acolo un ultima parte despre ce este vorba si cu cipurile

:| E timpu sa ne trezim cu toti. deci am 18 ani si vad si stiu lucruri pe care multi nu vreti sa credeti ca sunt adevarate. uitati-va cum traiti. ce faceti. cat de usor sunteti manipulati de mass media si de restul.

doar atata va recomand acest link. si sa va faceti timp pentru al vizualiza.
succes tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, si nu inteleg nimic prin astea si nu prea as crede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stea fermi in credinta, in Biserica Ortodoxa si sa isi dea viata pentru Hristos care pentru noi a venit ca sa ne mantuiasca."ALE TALE DINTRU ALE TALE,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste apocalipsa 13cu versetul8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasapoatele cu cip pot fi citite de oricine doreste cu un echipament achizitionat cu numai 200 de dolari. este cel mai nesigur pasaport. posesorul NU are acces la datele inscrise in cip astfel ca un hacker il poate transforma oricand in criminal sau hot.
protejarea datelor estev ca si inexistenta. desi in cip vor fi incluse pe langa alte date doar amprentele a doua degete pereche, politia iti va lua amprentele de la toate cele 10 degete; amprente care vor fi stocate in baze de date si vor fi folosite la expertize criminalistice. totul este o porcarie. REFUZATI aceste documente! la fel si cartile de identitate si permisele de conducere. fascism si sclavie in secolul 21

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul este ca sa si proorocit acest lucru. Iar sfintii parinti spun ca trebuie sa ne rugam pana atunci. Iar in acele vremuri sa ne descurcam cum putem. sunteti de acord?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Microcipul din trup nu va reuşi să rezolve problemele mai sus amintite, dimpotrivă, va deschide şi mai mult raza de acţiune a infractorilor. Recent, am văzut un documentar foarte bun, făcut de englezi. Realizatorul filmului şi-a implantat un microcip în braţul drept, în SUA, apoi s-a întors în Anglia unde un băiat deştept la scanat cu un simplu scanner din comerţ, aflându-i toate datele, apoi i-a spus: „Am cumpărat câteva microcipuri noi de pe internet, pe o sumă infimă. În unul din ele pot stoca datele tale şi eu devin tu." Va daţi seama ce înseamnă asta, e mai grav ca paşapoartele false. Şi chiar de vor reuşi să securizeze microcipurile, deşi mă îndoiesc că nu se va găsi nimeni care să le spargă, rămân probleme care ne pun serios pe gânduri. Omenirea a avut de prea multe ori experienţe nefaste cu dictatori gen Stalin, Hitler, Saddam sau chiar Ceauşescu. Milioane de oameni au pierit din pricina nebuniei lor, şi nu mai avem nevoie de lumi opresive şi sumbre. Gândiţi-vă ce s-ar fi întâmplat dacă asemenea personaje ar fi avut control total asupra populaţiei. Ar fi căzut vreodată de la putere, ar fi căzut comunismul şi nazismul, ar mai fi ieşit oamenii în stradă pentru a se revolta împotriva nedreptăţilor…? Cum să mai ieşi când ei ştiu exact unde eşti, cum să mai ieşi când ei îţi pot închide orice sursă de venit folosind tot microcipul… şi posibilităţile devin aproape nelimitate datorită tehnologiei aflată în continuă dezvoltare. Acum ni se spune că microcipul se poate îndepărta uşor, dar se pare că nu e chiar aşa. Odată implantat nu mai poate fi îndepărtat, deoarece este format dintr-o plăcuță de litiu care, la distrugere, emană o toxicitate mare în organism, îndepărtarea putând fi chiar letală.

Articolul de faţă nu reprezintă adevărul absolut, ci reprezintă punctul meu de vedere faţă de aceste probleme controversate, care mă preocupă de ceva vreme.