| VadTot a întrebat:

Este adevarat ca mai exista persoane care accepta sa primeasca un salariu de 800 sau chiar mai mic.?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Nu este o rusine. Cererea de munca este mare.Stii ce ti se spune daca nu esti de acord cu salariul? Asteapta destui la poarta.Sau la usa, ma rog. Spunea cineva pe aici ca analfabetii au salariile astea.Cred ca vorbeste de pe luna.Fiica-mea este invatatoare si studenta anul II la IPP.Are salariul minim pe economie de 900 de lei. Ceea ce inseamna bani in mana 670 de lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Din pacate sunt si persoane care accepta acest salar din cauza ca nu are alta optiune.Doar o revolutie in care nimeni nu va accepta un salar mai mic de 1000 de lei lunar va schimba ceva.Dar sincer sa fiu, caand vin facturile, scadentele la mai toate facturile, apoi penalizari si in fine alta instiintare ca trebuie platita acea (acele facturi) in cateva zile altfel se trece la executare silita sau debransare, omul nu vede alta solutie decat sa accepte orice salar. Somajul extraordinar de mare in Roamania face sa ne batem cap in cap pentru un post de munca prost platit. Si alte tari au somerii lor dar au macar un salar decent odata ce s0au angajat.La noi se profita de traiul greu, de reguli impuse, norme si alte cacaturi din astea, situatii in care omul nu are ce face pentru a castiga macar sa plateasca aceste dari catre stat.Trist,sa traiesti o viata doar pentru a castiga cat sa platesti statului. Sa dau un exemplu de sistem smecher in care nu pot face nimic.Detin cassa bunicii care dupa moartea ei am trecut-o pe numele meu. Acol nu locuieste nimeni, nu se consuma curent nici un cent.La doua luni cand vine factura eu trebuie sa platesc, pe langa rezervare care nici acum nu i-am inteles rostul si taxa radio tv. Am fost si dicutat cu cei de la enel, nu ii intereseaza, trebuie sa platesc acea taxa. Daca nu, sa fac cerere de sigilare a firidei de la casa.Casa nu are firida asa ca mi-au zis sa fac cerere de debransare si ...asta e, daca nu vreau sa paltesc taxa. Contorul e la zero dupa ce mi l-au schimbat, robotul nu primeste indexul zero daac vreau sa dau indxul prin telefon.Si uite asa de cca 13 ani eu platesc o taxa radio tv fara macar sa fie tv sau consum de curent in casa.E naspa.

| Duucu a răspuns:

Haha,buna gluma. Forgot to laugh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti doar un copil cu basini in cap care habar n-are cum se castiga un ban in tara asta amarata.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corrrrect!

| VadTot explică (pentru anonim_4396):

Si cine i de vina ca traim intr o tara amarata?
Si de fapt nici nu stii tara bogata este Romania daca ar fi condusa cum trebuie!
Romania ar putea o duce bine numai din Turism! i a zi mi esti de accord cu mine ca avem o Tara Superba?

sau vrei sa ti enumar cate bogatii are tara asta amarata cum spui tu!
Amarati suntem noi oamenii ca ne a placut mai din Totdeauna sa ne multumim cu cat mai putin!
Ne am bucurat cand am primit si cel mai marunt lucru... si asa am ramas,! si asa vom ramane.

| VadTot explică (pentru anonim_4396):

Da Stiu cum se castiga. un ban in tara asta. Lasand capul jos si multumindu te cu cat ti se da! crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru VadTot):

Turism? Baza unei tari trebuie sa stea in industrie(pe mai multe ramuri) si agricultura care conduc la o economie puternica. Nu turismul, mai ales in Romania ma dezgusta fiindca e o tiganie maxima acest turism care trebuie sa faca bani. Degeaba e tara frumoasa daca cei care fac bani pe urma ei sunt oameni de c a c a t.

Du-te la Castelul Corvinilor cu bilet de intrare pentru adult si vei vedea din start tarabe de tigani cu tot felul de porcarii la vanzare, mai putin tangente(cam deloc) cu istoria locului, iar castelul ala e in reabilitare de zeci de ani de zile si nu-l mai termina. Zidurile stau sa cada, dar tarifele cresc intruna! Nu mersi!
De jdemii de ori mai frumoasa este calatoria cu trenul pana acolo, mai ales pe Defileul Jiului, admirand peisajele fantastice ale tarii care nu costa bani ca sa le poti privi!

| VadTot explică (pentru anonim_4396):

Avem ori nu o tara frumoasa? nu ma refer la oameni!

| alexandru1234567890 a răspuns:

Da, exista, sunt analfabeti muritori de foame.Nu o spun in bataie de joc, e chiar real.

| darrio2007 a răspuns (pentru alexandru1234567890):

Oameni cu facultate ai vazut sa lucreze cu salariul minim pe economie? Nu vorbi prostii daca nu stii.

| Pufosibila a răspuns:

Asta-i Romania!
Sunt oameni care nu au de ales, sau poate nici macar atata nu castiga.

| Adriano69 a răspuns:

Intrebi asta parca in bataie de joc... Dar gandeste-te ca nu toata lumea are o facultate, si marea majoritate de pe vremea comunistilor, nu au nici macar 12 clase. Asa ca tinand cont ca nu prea isi permit sa negocieze un salariu atunci cand se angajeaza, si nici nu au prea multe variante, accepta cat li se ofera, doar n-or muri de foame...

| VadTot explică (pentru Adriano69):

Tocmai de aceea salariile noastre nu vor fii niciodata ca n occident! pentru ca. avem niste conceptii atit de invechite.
si niste vorbe n noi... asa de genul tau. exact cum spui tu! dar daca am fii gandit altfel si nu am fii acceptat salarii mai degraba umilitoare. intelegi? la ce ma refer?
nu trebuie neaparat sa ai o facultate pentru a avea un salariu decent! ori cine stie ce studii! cand faci u munca ..trebuie sa fii platit decent! indiferent ce faci! ca speli vase ca maturi pe strada! smd. ok? pai tu stii ce salariu are un maturator pe strada ori un spalator de vase la un restaurant de lux? dar stii ce salariu are un profesor ori un doctor la inceput de cariera. smd? laughing)

| Celcareajuta a răspuns (pentru VadTot):

Exact! Adica de ce sa ne injosim si sa acceptam un salariu mic...de ce? Pai sa fiu eu in locul unuia care nu are bacu' luat si sa imi ofere vreun fraier 800 de ron pe luna. Pai il scuip si decat sa lucrez la el pe nimic, mai bine imi cumpar 9-10 apartamente in Bucuresti si traiesc din chiria de pe ele. Si acu serios, tu ai impresia ca la noi daca lumea refuza sa munceasca pe 800 o sa primeasca 2000? Nu trebuie sa ai o facultate pentru un salariu decent? Vrei sa spui nu e de ajuns sa ai o facultate pentru un salariu decent! In momentul asta toti fac facultate. Pentru salariu decent nu trebuie sa ai mentalitate moderna sau invechita, trebuie sa stii sa faci ceva. Fie cu facultate, fie fara facultate. La noi foarte multi o ard 8 ore pe zi cu productivitate 0 si sunt multumiti cu alea 10 milioane ca vorba aia: iau bani si nu fac nimic, no?

| VadTot explică (pentru Celcareajuta):

Da am uitat sa spun si de orele de munca... pai cine mai lucreaza 8 ore? pe zi. poate cei de la stat.
in rest de la 10 0re in sus!

| AdrianHAHA a răspuns:

Jos Basescu, HUA!

| Moldovan_Alin_1999 a răspuns:

Sincer, DA laughing))

| VadTot explică (pentru Moldovan_Alin_1999):

Sa le fie rusine!
Astfel de indivizi tine Romania pe loc!

| darrio2007 a răspuns (pentru VadTot):

Esti elev sau ce esti? Lor sa le fie rusine sau celor care ne conduc? Doar in beneficiul lor.Sa se imbogateasca.Esti penibil.

| VadTot explică (pentru darrio2007):

Noua tuturora sa ne fie rusine.
ca ne am batut joc de tara asta atit de bogata!
si am facut din ea.un.