Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici
 
2784130intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
30 Oct
SATI 291.357AFISARI
160.638VIZITE
145.067V. UNICI
10 Februarie 2009
danasang intreaba:

Este adevarat ca persoanele cu handicap permanent sunt scutite de taxa de prima inmatriculare? Chiar daca nu au carnet de conducere?



Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    10 Februarie 2009 14:10
    rroxi44 a răspuns:

    Legea nr. 448/2006 din 06/12/2006:
    Art. 24. - Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
    a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
    b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
    c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
    d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
    e) scutire de la plata taxei hoteliere."
    Codul fiscal spune
    "ART. 214^1 - Nivelul taxei speciale
    (1) Intra sub incidenta taxei speciale autoturismele si autovehiculele, inclusiv comerciale, cu exceptia celor special echipate pentru persoanele cu handicap."
    dar se specifica ca sunt scutite de la taxa:
    "b) autoturismele echipate si destinate conducerii de catre persoanele cu handicap fizic grav si accentuat, asa cum sunt definite aceste persoane in Legea nr.448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificarile si completarile ulterioare, si care poseda permis de conducere". Aceasta scutire se aplica doar pentru achizitionarea unui singur autoturism o data la 5 ani si atunci cand autoturismul este in proprietatea persoanei cu handicap.

    Mai multe poti sa citesti la adresa
    http://www.emaramures.ro/stiri/Stire.aspx?NewsID=10313

  • 12 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 10 Februarie 2009 12:33
    wizard_cristi a răspuns:
    Pai, este si normal, nu? Nu poti sa ai un handicap permanent si sa-ti cumperi masina normala. Iti imaginezi cati ar profita de lege in acest fel?
  • 10 Februarie 2009 11:56
    serban a răspuns:
    Am impresia ca numai pentru automobile adaptate special pentru persoane cu handicap.
  • 12 Februarie 2009 18:29
    danasang explică:
    Intre timp am aflat direct de la sursa raspunsul.
    nu se poate ceea ce vroiam eu sad. mai e insa doar o saptamana pana cand(cica) taxa de prima inmatriculare va reveni la un fel de normal...
  • 20 Iulie 2009 15:41
    Raspuns anonim:
    Ce se intampla daca o persoana cu handicap gradul 1 nu este vizibil si poate conduce o masina fara adaptare? Deoarece handicapul nu este locomotor.
  • 23 Septembrie 2009 12:28
    Raspuns anonim:
    Intrebare. dar daca ai o persoana cu handicap grav in familie nu poti inscrie o masina pe numele ei ca si ea are nevoie de masina sa o duci la medic sau in alta parte?
  • 25 Septembrie 2009 15:41
    Raspuns anonim:
    Intrebare: pot inregistra o masina si sa nu platesc prima de inmatriculare! am 2 copii cu handicap grav?
  • 21 Ianuarie 2010 19:19
    Raspuns anonim:
    Nuuuu...
  • 20 Martie 2010 17:43
    Raspuns anonim:
    Sunt in stare sa taxeze si mortii pentru ca poluiaza panza freatica. DA dar depinde de gradul de handicap, daca are nevoie de insotitor.
  • 2 Iunie 2010 22:30
    Raspuns anonim:
    Da
  • 8 Februarie 2011 16:13
    Raspuns anonim:
    Pt. wizard_cristi: Poti avea handicap accentuat permanent, cum am eu (spondilita anchilopoietica stadiul IV) si poti conduce foarte bine un autoturism neadaptat handicapului. Dar parlamentarii nostri gandesc legea cu Dosul. Asta e!
  • 2 Decembrie 2009 14:07
    iviii a răspuns:
    Domn"e eu am 29 de ani, fac dializa de 3 ori pe saptamana, deci am handicap grav nerevizuibil si de ce nu as putea sa iau o masina fara sa platesc taxa, asa cum spune legea? am si permis si nici nu am inscris alta masina vreodata. m-ar ajuta f mult o masina...
  • 15 Septembrie 2012 13:39
    Eu stiu ca nu pot beneficia de scutirea taxei la prima inmatriculare doar pesoanele cu handicap grav sau accentuat care poseda permis de conducere. Dupa parerea mea este o greseala, sunt foarte multe persoane cu handicap care nu pot conduce nici macar o masina adaptata,... oare ei nu au dreptul de a se deplasa cu o masina a familiei din care fac parte? In cazul familiei mele, fiul meu este persoana cu handicap grav permanent, nu are permis de conducere, dar noi dorim sa cumparam o masina adusa din afara. De ce sa nu se poata inscrie masina pe fiul meu, acesta fiind major?