| BarboseluSabin a întrebat:

Eu sunt la scoala profesionala la profilul mecanic auto.mentionez ca am 16 ani si din cate am auzit pot sa fac scoala acum cu instructorul scolii.stiti cumva daca dupa ce termin scoala pot sa dau si examenele asta insemnand la 17 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de invatare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au inca vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de implinirea acesteia sau, dacă urmeaza cursurile unei institutii de invatamant preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de implinirea varstei."
Rezulta ca poti incepe scoala de conducere dupa 17 ani dar examinarea, pentru categoria B, o vei putea da doar dupa 18 ani.

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

16 ani permis AM, A1, B1
18 ani permis A2, B
poti sa fii tu si fiul presedintelui, asta e legea, asa vei face scoala