| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt o fire pretentioasa. Atat de pretentioasa incat, o data la 4 ani, cand maimutoii astia de candidati parlamentari vin sa ma abureasca cu goange ca sa imi cerseasca votul, gandesc vreo 2 luni la foc mic daca merita sa-l dau cuiva.
Dar anul asta am o problema! Ma simt ca un cioban cu treburi prin munti, mergand pe o cararuie abrupta. In stanga lui e peretele de stanca, in dreapta e prapastia, iar in fata, pe carare, aliniate paralel sunt doua baligi: una de cal, una de vaca, iar printre ele nu-i loc sa pasesti. In aceiasi dilema sunt si eu, ca ciobanul mioritic: in care sa calce, daca vrea sa mearga mai departe?! Sau sa isi bage cusma in ea de treaba si sa se intoarca in sat?
Boon, deci considerand eu ca fiind mai putin de o luna pana la alegeri si e cazul sa ma dumiresc cam cine vine cu palaria in mana (si pomeni electorale) la mine la poarta, am inceput sa caut pe net marii candidati dobrogeni, ca eu de acolo mi-s. Sa vedem ce am gasit:
Deci la USL o avem pe Manuela Mitrea, care are marea calitate de a fi nevasta lui Mitrea, si atat; pe Alexandru Mazare, fiul lu' domn primar Ghe Guevara, si atat; pe fostul PDL-ist tarseist si traficant cautat de DNA Banias; pe tambalagiul de Voicu care vroia sa dea drumul la toti parnaiasii in ajun de alegeri; plus alte nume ce mie, ca dobrogean, nu-mi gadila nici o coarda (nu ma refer la coardele FTV ale lui Mazare, alea gadila pe oricine are destui bani!).
OK, zic, nu-i bai, votez cu ailalti! Da, dar ailalti nici macar nu si-au desemnat candidatii... au fost ocupati sa faca praf Consiliul lor de Etica si Etichete, sa refuze unii candidati corupti si coruptibili, apoi sa-i re-introduca pe liste asa, de sanchi, plus ca momentan se tiganesc daca sunt monarhisti, dreptaci, stangaci, chestii prea puerile in ajun de alegeri.
In orice caz, puteau sa fie si elvis-presleisti din punctul meu de vedere, eu sunt putin mofturos. Ce vreau eu de la candidatul meu, ca sa ii dau votul e cam astea 6 puncte, simultan:
1. Sa aiba coloana vertebrala, si sa nu fie stramba. Aaa, si sa nu fie gras ca umflatul de Onaca, Dumitrascu sau N. Constantinescu. Nu stiu de ce, mie grasii nu imi inspira incredere. Poate sa fie de la hormoni, de la bautaura, putin imi pasa! Faptul ca e umflat implica automat in mintea mea ca e prea lenes sa faca fitness, si prea lacom care sa tina regim. Punct!
2. Sa nu fie misogini. Mi-ajunge ca sunt eu happy
3. Sa se chinuie vizibil sa faca in parlament ce imi promite, si sa vina la servici. Ca si eu vin la servici la timp, nu ca Antonescu!
4. Sa nu muste mana care l-a hranit. Cainele e prietenul cel mai bun al omului, el nu face traseism prin curtile vecinilor.
5. Sa nu fie suparat pe viata si pe altii din start. Astia suparati pe viata ori se sinucid, ori terorizeaza pe altii, ca vecinii mei de pe strada.
6. Sa nu incerce sa ma convinga ca odraslele, nevestele sau neamurile lor sunt genetic mai destepte sau mai capabile ca ale mele. Nu sunt! Poate mai destepte ca soacra-mea, nu zic nu, dar eu n-as vota-o oricum pe soacra-mea in parlament...
In rest, mi-e perfect paralel. Sa fure, sa negocieze, sa-si dea salarii mari, sa se injunghie unii pe altii, putin imi pasa. Dar sa o faca cu eleganta, respect si maturitate, nu sa ma ia pe mine de prost. Prost sunt doar daca le dau votul!
Deci, intrebarea mea pentru voi, si sper din toata inima sa ajunga in banner, asa, sa moara vecinii mei votaci de ciuda, este:
Voi stiti la voi in judet cine candideaza, ce background are, si v-ati decis cu cine votati? (ma refer atat la persoana, cat si la grup, tinand cont ca degeaba votezi persoana, la alegerile pe liste iese tot cine vrea jocul politico-mafiot intern din
respectivul partid...)
Va rog dati-mi si judetul/persoana aleasa/motivul, daca imi raspundeti afirmativ.

35 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hai, ma! Da-o dracului! Cat de mare poate fi o balega de cal sau una de vaca incat sa nu le poti sari?
Si, desi nu-s din Dobrogea, imi permit sa te corectez: Alexandru Mazare ala de candideaza e fratele, nu fiul lui Che Guevara!

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Ai dreptate, mi-a scapat! Che Guevara nu putea sa-si promoveze bastardul, tinand cont ca-i neinsurat... sau poate? laughing

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Ei haide ca stii si tu, unele vaci sint mai mari decit media si balega lor e incontestabil mai mare.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Poate ai si tu dreptate! Eu ma gandeam la o balega "normala", pe care eu, la cat sunt de inalta, as putea-o sari fara nicio problema.

April
| April a răspuns:

Am sa ma informez si-ti spun altadata, exact; nu vreau insa sa treaca ziua inainte ca voi toti sa cititi articolul lui Cartarescu, "Apocalipsa acum ", din EVZ daca nu l-ati citit cumva.Chiar sunt foarte interesata sa stiu cum percepeti voi punctul sau de vedere. Oseara buna!

| anonim_4396 explică (pentru April):

Ai uitat sa ne dai un link, doar sintem pe Clopoztel.TPU si avem nevoie de mura-n gura big grin

April
| April a răspuns:

M-am intors sa detaliez; personal, eu sunt un alegator de dreapta, in mod firesc totdeauna am votat cu PNL sau PDL.Intamplarea face sa locuiesc la Iasi,ors care a devenit de cativa ani fieful unor indivizi fara scrupule, care,daca-ti poti imagina,au pus gheara pe tot ce misca pe aici, si taie si spanzura fara niciun respect pentru lege:in chiar centrul orasului,au acoperit,daca vii din sud,toata fatada Palatului Culturii, cu o ciupercarie de caladiri patratoase care, culmea se inalta in continuare desi totul, de la achizitia terenului la constructiile insisi, a fost declarat ilegal.La noi penalul Fenechiu, inconjurat de incompetentul Adomnitei cel care in campania electorala merge cu o prapadita de Dacie, iar in rest cu un luxos Mercedes, ciudatul si penibilul jurist Chiuariu, fara a mai pune la socoteala politicieni si afaceristi cu nume "neaose"precum Vlasov sau Ivanov-acesta din urma a facut sa ne crape obrazul de rusine ducand mahalaua balcanica la Bruxell- acatuiesc poate cea mai malefica ceata de ticalosi din Romania.Vezi bine, prin urmare ca la noi e o intreaga menajerie de hiene patate; asa incat, ma uit cu microscopul sa zaresc o umbra compatibila cu principiile mele, un motiv spre a iesi din casa pe 9 decembrie; opozitia e incolora, inodora ca sa nu zic inexistenta, mai ales ca MRU o preferat alte meleaguri.Am scris plina de naduf; sper sa se iveasca o luminita la capatul acestui tunel al groazei, dar deocamdata suntem intr-o negura deasa; ca sa nu mai spun ca de vreo cateva zile negura a staruit aievea peste cetate. Oricum am tinut a-ti trimit un mesaj din "tara de dicolo de negura".Sa auzim si de bine!

| anonim_4396 explică (pentru April):

Stii ce urasc eu cel mai mult la maimutoii astia de ne guverneaza zilele astea? Au radicalizat populatia, asmutindu-ne unii asupra celorlalti! Nu conteaza daca au dreptate, pur si simplu ei nu inteleg ca sunt politicieni. Ori un politician discuta, voteaza, negociaza, nu asmuteste haita! O haita asmutita e neguvernabila, clar.
Tragedia Romaniei este ca nu a avut parte pana acum de o conducere din "vointa poporului", dupa cum se bat maniacii astia cu caramida in piept, decat foarte putin in ultima 100 de ani. Am avut perioada regala de la inceputul secolului 20, cand macar treaba era clara si Constitutionala, si nici un partid politic (cu exceptia cominternistilor) nu visa sa dea jos regele si sa distruga temelia constitutionala romaneasca. Au venit apoi tot felul de hiene cu parul in mana si cu ura intre dinti: comunistii, legionarii, Groza si Ana Paulker, U name it! Tot ce insemna democratie damboviteana s-a dus pe apa sambetei.
era Ceausesc a fost un pic mai relaxata, dar asta pentru ca disctatura isi intrase in deplin fagas. Rezultatul? Un colaps socio-economic de a adus Romania in pragul falimentului ca natie.
Lovilutia din 89 a reusit sa opreasca coma nationala. Dar degeaba. Iliescu si minerii au reusit sa pastreze muribundul in patul de spital, in loc sa-i ofere medicina recuperatorie.
Cu un efort comun demn, romanii au reusit sa-l trimita pe tata Ilici in neantul istoriei, votant CDR-ul... numai ca sa il faca pe baiatul de tigari al lui Coposu sa declare neputincios la sfarsitul mandatului: "M-a invins Securitatea".
Ce a urmat? Ultima farama de speranta a romanilor, Stolojeanu, s-a retras in muntii belgieni, lasandu-l pe marele coios si bataios al fostei RSR, Traian, sa preia fraiele, ca "presedinte jucator".
Nici asta n-ar fi fost grav, Base' fiind pro-european, pro-american, si pro-cultural.
Ei as! Putea vantu, Voiculescu, Patriciu, Tariceanu and Co sa sufere de un asa deznodamant?
Acesti mari nevolnici ai neamului, care si-ar vinde si mama rusilor pentru un ciolan de ros, au preferat sa distruga poporul roman prin asmutire la beregata, decat sa le ofere o sansa copiilor lor. O sansa la democratie REALA!
Cum a demonstrat Brucan, cum a reiterat Tutea, si cum concluzioneaza si Cartarescu: romanii sunt cretini irecuperabili! Tragic este ca sunt cretini de partea gresita a baricadei, nervosi unii pe altii, in loc sa fie nervosi pe cei ce-i comanda in lupta happy
PS. Ca un corolar: ce observ eu la fumigenele USL ARD din ultimul an: grenadele ARD sunt macar mai docte, zau! O sa ne batem la viitoarele alegeri asadar in deplin elan marxist: barbosii versus minerii, cum ar zice tata Ilici... PNL-ul n-a invatat nimic din mineriade, desi si-au luat-o pe cocoasa atunci. Bratianu cred ca zgaltaie mormantul cu hohotele sale de ras!
PPS. Hai, sa zic si parerea mea de articol: Cartarescu cred ca e la ciclu zilele astea, tipa exagerat ca nevasta-mea in perioada aia a lunii... il iertam, e hormonii, zau!

| Leocerba a răspuns:

Hei, dar listele candidatilor vor fi completate pe masura ce aliantelele politice si partidelele or sa-si anunte oficial oamenii. Viermuiala inca nu s-a incheiat, de aia inca nu stiu cui ii dau cu stampila-n sigla. Un singur lucru e sigur: mai mereu cand am votat (si-am fost la vot de fiecare data) au iesit ailalti. De unde am tras eu concluzia ca-s damnata sa votez forever impotriva vantului.
Cand vrei sa stii cine-o sa iasa la alegeri, intreaba-ma pe mine cu cine votez si ala n-o sa iasa, sigur!
( de ex, daca as fi in America, as vota cu Barack, deci o sa iasa Mitt? sad )

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Am inteles... o sa votezi cu DD si o sa iasa ailalti laughing
Sincer mie mi se pare absolut suspect! Nu mai e nici macar o luna pana la alegeri si inca unii nu si-au depus candidatura. Miroase a petarda, a pocnit careva?

| fulgerul a răspuns:

Esti tare de tot cu ''esul'' tau! Daca unii nu stiu sa faca diferenta dintre un eseu si o opinie politica, este problema lor.Pertinenta,opozabila si perfectibila, prefata ta la viitoarea campanie elect..Sa te vad cat te tin bracinarii in confruntarea cu opozabilii de pe site.Nu prea te-ai bagat in seama la locale, astept insa sa te implici mai mult, oamenii avand nevoie de pareri pertinente la generale.Bravo! Curaj, poti mai mult!

| anonim_4396 explică (pentru fulgerul):

Votati Iepurasul presedinte! laughing E ecologist, iubitor de bani si de frumos, si tine cu blondele si animalele de companie. Aaa, si e din diaspora momentan, asa ca i se rupe de restul grupurilor parlamentare!

| fulgerul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu faceti asta! Votati fulgerul! Bicologist, iubitor de milioane, nevasta blonda, Tobby si cu Sara, voteaza din oficiu pt.mine.Atuul meu este ca traiesc in Romanica, insa ca punct comun, m-i se rupe de toti! Am sa-i toc ORIGINAL! Seara buna!

| MMihai a răspuns:

De ani de zile încercăm să votăm mereu RĂUL cel mai mic, că nu prea avem pe cine vota!
Tu vei avea de ștampilat numai pe două buletine de vot!

| KodrutZ a răspuns:

Sa votam CU cineva? Eu o sa votez CONTRA. Cu oricine, numai USL sa nu fie.
@Iasi, fieful PSD de vreo 20 ani si pol al prostiei din acest punct de vedere (si nu numai) in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Deci sa inteleg ca tu esti ca ciobanul moldovean, preferi sa calci pe baliga din dreapta, ca e mai langa perete? laughing

| KodrutZ a răspuns:

Putem alege ultima cale, nu calcam in nici o balega. Peste 90% din actuala clasa politica - ma refer la cei din functii de unde chiar se poate schimba ceva - e constituita din puscariabili.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pai tot aia se inghesuie la candidaturi... ori ei, ori neamurile lor, nu vezi ce naspa e la Constanta?!
Plus ca degeaba votez eu un om, din moment ce votul meu se duce in galeata redistribuirilor, pen'ca ASA e legea electorala, pe liste, baga-mi-as! Avem toate sansele ca unul cu 49% voturi DIRECTE intr-o circumscriptie electorala sa NU iasa, iar altul cu 20% voturi, in alta circumscriptie, sa iasa la redistribuire, pentru ca e mai sus cotat in lista. Cum s-a si intamplat la celalalte alegeri crying

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu esti "pretentioasa" daca iti trebuie 2 luni sa gandesti, doar inceata la minte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

USL, USL, USL... PLM. ARD? Nimic despre ARD? Nu-i ARD, nu-i atractiv subiectul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bre, si tu ai adormit dupa capitolul 1?!
Nu ai vazut ce rahat mananc eu mai pe la mijlocul "eseului", cum ar zice Adryanna? Astia nici nu si-au terminat de ales candidatii, inca se mai tiganeste madam Macovei cu Blaga, ca ea scoate de pe lista vreo 75 de candidati patati, iar ala (alt umflat, vezi pct.1 din lista mea de pretentii) baga vreo 30 din ei la loc pe liste...
De unde naiba sa stiu eu cine va candida la Constanta din partea ARD?! Daca stii tu, da-mi linkul cu ei, na! Ti zmotocesc eu si pe aia, stai fara grija!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

N-am adormit, nici măcar nu l-am citit, doar am privit așa printre rânduri să văd dacă scrii ceva despre pdl și ard, dar nimic, deci niciun motiv să-ți citesc opiniile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am plictisit sa citesc pina la capat. Voteaza-l pe Voicu tziganu, ca ala goleste puscariile si cu banii economisiti de puscarii se construiesc parcari si se fluidizeaza traficul si nu mai avem nevoie de autostrazi si scapam de regii asfalturilor si nu se mai scurg bani in buzunarele lor si facem rost de bani sa se faca blocuri si o sa avem unde locui la iarna.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-ai dezamagit... cum adica, n-ai citit pana la capat?! Pai degeaba ma chinui eu aici? Ma duc sa-mi sterg contul! crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce sa fac frate, niciodata nu esti si tu succint. Nu mai bine inveti tu stenodactilo, sa fie textele mai scurte? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai bre! Macar unul! Judetul, numele candidatului ales, motivul! Dau funda! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e relevant ca doarme sau nu, bea sau sta pe uscat etc. Important e sa faca treaba pentru ca mai apoi sa aiba de unde fura daca asa I se scoala lui...
N-am cu cine sa votez (am si eu pretentiile mele pana la urma). ANULEZ si merg sa-mi vad de viata mea in continuare.
P.S. nu te mai gandi atat cine sunt ca faci riduri. Da, sunt eu, Zana Maseluta si fac exact ce am promis happy si ca sa completez raspunsul asta asa de inteligent lasa-ma te rog sa mai adaug ceva: fu-2-10-cur! laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

PPS. Dar nu ma gandesc deloc! Ce, am eu mecla de om care gandeste?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mamăăăă, ce-mi plac cele 6 puncte! Dar, coloană vertebrală la romani?! Fii serios. Şi ca să-ţi răspund la întrebare, nu, nu ştiu cine candidează la mine în judeţ. De ce? Pentru ca nu vreau să mă enervez cînd aflu. Ţin la sănătatea mea. Cui dau votul? Nţţţ

| Adryanna2000 a răspuns:

Asta e intrebare sau eseu? Invata sa rezumi continutul!

| anonim_4396 explică (pentru Adryanna2000):

Numai pruncii cu limbaj neevoluat ganguresc... si pensionarii cu Alzheimer. Restul eu tot mai sper ca stiu sa dezvolte un subiect, bine, cu exceptia ta laughing
Miauw-miauw!

| Adryanna2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te puteai rezuma mult mai mult, primele 13 randuri inutile/patetice.

| Mirela_Margarit_1997 a răspuns:

Sa nu mai fii asa de credula si sa incerci sa spui nu la ceea ce gandesti si simti ca nu'i bine..nu e bine sa crezi in toti...incearca sa fii mai barbatoasa.:* succes si da'le peste nas nesimtitilor nu mai fii rusinoasa si atat de credula.
P.S.=cand cineva iti spune cv incearca sa ii pui cat mai multe intrebari iar daca vezi ca se contrazice singur sau se balbaie inseamna ca a mintit (sau a vrut un vot de la tine)winking:*