| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo lege care le interzice profesorilor să îşi oblige elevii să facă ceva cu care aceştia nu sunt de acord?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elevii au anumite drepturi, prevazute in art.118-136 din ROFUIP si obligatii, prevazute in art.137-142 din acelasi regulament. De asemenea drepturi si obligatii ale copilului sunt prevazute in L.272/2004.
Daca solicitarea profesorului nu incalca drepturile elevului sau copilului atunci elevii sunt obligati sa se conformeze si, daca nu o fac, se expun sanctiunilor disciplinare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Drepturile omului, regulamentul scolar. Dar depinde la ce te referi. Daca te duci la scoala, esti automat de acord sa respecti regulamentul scolar, sa ai o anumita tinuta, sa fii cuminte la ore, sa inveti cat poti tu de bine, sa iti faci toate temele, sa participi la toate proiectele scolare, etc. Nu poti fi insa obligat sa te imbraci indecent, sa vorbesti urat, sa nu fii respectuos, sa inveti mai putin, sa comiti contraventii si infractiuni, etc

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E vorba despre un proiect din cadrul săptămânii "Şcoala Altfel" în care dirigintele vrea ca eu şi colega mea să facem o prezentare liberă în faţa elevilor din mai multe clase. Practic, nu are nicio legătură cu orele de curs în sine, în măsura în care nu primim notă pentru asta. Nu mi se pare în regulă să ne oblige să facem prezentarea respectivă, deoarece noi am vorbit cu el despre asta şi i-am comunicat că am prefera să pună pe altcineva în locul nostru. Amândouă suntem firi foarte axioase şi nu considerăm că suntem în stare să suţinem o prezentare de o asemenea amploare, însă el nu vrea să ne înţeleagă. Mai mult de atât, astăzi, la oră, ne-a ironizat în faţa clasei râzând de noi iar mai apoi făcând un show de zile mari în care, printre altele, a spus că "dacă nu ne convine, să ne mutăm în altă clasă". M-am simţit foarte ofensată şi umilită (colega mea la fel) iar acum nu doar că nu vreau să fac prezentarea din cauza anxietăţii, ci şi din cauză că mi-am pierdut tot respectul faţă de diriginte (are un comportament foarte neadecvat faţă de noi, iar faza de astăzi mi-a pus capac). Cam aşa stă treaba. Am vrut să ştiu dacă pot cumva să scap de situaţia asta folosind ca argument vreun articol din legislaţie, pentru că, se pare, cu vorba bună nu merge.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Comportamentul vostru este cel putin neadecvat, daca nu ofensator de-a dreptul. Nu, evident ca nu puteti refuza sa indepliniti aceasta indatorire scolarteasca. Nu totul trebuie sa primeasca nota, este o decizie care ii apartine strict profesorului si in nici un caz nu trebuie sa va permiteti sa aveti vreun comentariu nepotrivit. va depasiti anxietatea si faceti tot ce puteti, dar in nici un caz nu comunicati preferintele voastre (este urat din partea voastra si denota lipsa de respect pentru voi, pentru profesor si pentru clasa, mi se pare un comportament de rasfat inacceptabil intr-o scoala civilizata). Nu avei de ce sa va simtiti ofensate, voi ati fost cele care ati incercat sa ofensati un profesor si nu aveati nici un drept sa comentati. Puteti sa nu faceti proiectul si sa acceptati urmarile (mutare disciplinara sau scaderea notei la purtare), dar nu puteti avea pretentia sa nu il faceti si sa fiti premiate. va arogati niste drepturi pe care nu le aveti si e foarte bine ca profesorul nu va da nas si nu va accepta comportamentul rusinos. Eu zic sa va revizuiti comportamentul, nu stiu daca in general sunteti niste copii problema, fitosi, mereu nemultumiti, lipsiti de respect sau doar acum aveti o iesire de personalitate, v-ati pus in cap ca sunteti speciale si aveti nevoie de un tratament de altete regale si nu reusiti sa depasiti momentul si sa va comportati cu bun simt. daca de obicei nu aveti probleme de comportament, trebuie sa intelegeti ca va puneti intr-o situatie foarte urata si ca trebuie sa va reveniti rapid. daca in general aveti atitudinea asta fata de scoala si profesori, e bine sa mergeti la un psiholog. Din pacate, in viata nu puteti sa va faceti poftele de cate ori vreti sacrificand orice pentru binele vostru, trebuie sa va mai sacrificati si voi si sa acceptati sa va comportati corect si demn. Cred ca si dirigintele si-a pierdut tot respectul pe care il avea fata de voi, ceea ce este foarte grav si va arata cat de mult ati decazut. Sunteti copii, gresiti adesea, dar nu trebuie sa persistati in gresela doar dintr-o ambitie prosteasca, ca sa dovedirti ca voi sunteti superioare si pline de pretentii. Veti demonstra exact contrariul, ca sunteti demne de dispret.

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista nicio "lege", in sensul pe care il doresti! In orice scoala(de orice nivel), functioneaza o singura "lege" :"profesorul este cel care dispune, elevul este cel care executa!

p.s. Brigaela ti-a dat "lectia" de care avei nevoie ---pentru ea, felicitari!

| maria14142 a răspuns:

Asta depinde de ce anume.Te rog sa specifici!