| vali73 a întrebat:

Exista vreo prevedere legala care interzice prezenta copiiilor la locul de munca al parintilor, pe tot timpul programului?
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Am o colega de serviciu, mama a doi copii minori de 7 respectiv 3 ani. care, de mai bine de un an, de cel putin 2 ori pe saptamana, vine cu ei la serviciu, timp de opt ore, cat tine programul de lucru. Problema mea nu sunt copiii, intrucat eu ador copiii (am si eu doi copii si inteleg foarte bine ce inseamna sa ai copii si ce inseamna nevoile copiilor), problema mea este respectiva colega care, prin comportamentul anormal "terorizeaza" atat copiii, tinandu-i 8 ore intr-un birou sau alergand pe holuri, cat si pe noi, colegii de birou, pentru ca nu ne mai putem concentra la ce avem de facut, din cauza "activitatii" celor doi copii prezenti. Colega respectiva ar putea avea cu cine sa-i lase, avand parintii langa Bucuresti, insa, datorita arogantei ei, chinuieste atat copiii cat si colegii.
Exista vreo prevedere legala care interzice prezenta copiiilor la locul de munca al parintilor, pe tot timpul programului? De bun simt nu poate fi vorba, din partea respectivei persoane, decat de constrangeri legale.
Multumesc

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In legi nu exista nicio prevedere expresa privitoare la o asemenea situatie. In schimb exista regulamente interne ale firmei/companiei care interzic prezenta persoanelor straine in incita dar si alte detalii cum ar fi referiri la indeplinirea sarcinilor de serviciu.De asemeni, exista Legea nr.272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, (republicata 2014). Ceea ce face mama acelor copii se poate traduce intr-o fapta de neglijare si expunere a copiilor unor potentiale situatii de risc prin lipsa supravegherii, ea fiind ocupata cu indeplinirea sarcinilor de serviciu.In acest sens, exista art 37 din lege care spune:
"Art. 37
Copilul are dreptul sa fie crescut in conditii care sa permita dezvoltarea sa fizica, mentala, spirituala, morala si sociala. In acest scop parintii sunt obligati:
a) sa supravegheze copilul;

Vis a vis de situatie, intrevad doua solutii:
- sesizarea managerului firmei
-sesizarea Directiei generale de protectie a copilului.

| vali73 explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult pentru sugestii

| alessia5158 a răspuns (pentru vali73):

Cu placere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai voi nu aveti un sef acolo? discutati cu el sa ia masuri

| Danzell a răspuns:

Din punct de vedere legal nu. poti incerca sa ii aduceti in atentie acest lucru colegei, sau sefului. insa trebuie sa fiti mai multi pentr a nu fi luata ca o un conflict personal de catre sef.

| vali73 explică (pentru Danzell):

Ok. Multumesc mult. Probabil pe asta se bazeaza si ea, ca legislativul nu a luat in calcul ca cineva e atat de inconstient fata de copiii lui astfel incat sa-i tina intr-un mediu neprielnic timp de opt ore pe zi.
Seful ne-a zis ca dpdv legal nu are solutii. Numai la sfarsitul anului, in evaluare, mai poate face cate ceva.
Noapte buna