| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Cum pot acuza pe cineva de evaziune fiscala? Ideea e ca mi-am reparat un telefon,el era ok cand l-am luat de la gsm dar dupa au aparut probleme(din vina lor). Greseala mea enorma pe care mi-o asum este ca nu am luat bonul fiscal, greseala pe care n-o voi mai repeta niciodata.Si evident,nu am cum sa-i acuz ca mi-au stricat telefonul. Dar totusi, ii pot acuza de evaziune fiscala daca n-am dovezi? E posibil un scenariu de genul : ma duc la protectia consumatorului si vor initia un control in acel gsm si vor verifica supravegherea lor video si faptul ca nu dau bon fiscal niciunui client? Probabil dau doar celor care il cer.Dar totusi nu trebuie sa-l scoata din casa de marcat si sa-l puna pe masa si dupa e vina ta daca il iei sau nu? Din cate imi aduc aminte ori nu a batut in casa ori a aruncat bonul la gunoi.Ce spune legea? Va multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca au inregistrat in contabilitate sumele primite fapta de a nu da bonul fiscal clientului nu constituie evaziune fiscala ci doar o contraventie la OUG 28/1999, rep. in 2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.10.Constituie contravenţii următoarele fapte dacă, potrivit legii penale, nu sunt considerate infracţiuni:
  g) neînmânarea bonului fiscal clientului de către operatorul aparatului de marcat electronic fiscal şi/sau neeliberarea facturii la solicitarea clientului;"
"  ART. 11*)
  (1) Contravenţiile prevăzute la art. 10 se sancţionează cu amendă aplicată operatorilor economici, după cum urmează:
  (2) Contravenţia prevăzută la art. 10 lit. g) se sancţionează cu amendă de la 800 lei la 1.500 lei, care se aplică persoanelor fizice."
Poti reclama la ANAF sau politie dar trebuie sa ai dovezi, altfel este cuvantul tau impotriva cuvantului celui care trebuia sa emita si sa-ti inmaneze bonul fiscal.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Din pacate n-am dovezi.O inregistrare de la fata locului ar fi de ajutor? In cazul in care i-as confrunta si le-as spune faptul ca nu mi-au dat bon si eventual nu au inregistrat suma.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate sa fie luata in considerare dar nu cred ca ar recunoaste ca nu ti-au dat bonul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Evaziune fiscala nu inseamna ca nu iti da tie bonul, inseamna ca nu declara incasarea si nu plateste impozit pentru ea, lucru pe care tu nu ai de unde sa il stii.

E doar vina ta, trebuia sa ceri bonul si sa intregi care e politica lor de garantie a reparatiei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți să le faci o reclamație la OPC, chiar dacă nu ai dovezi, explici situația în scris. Oricum, îi vor verifica și îi vor prinde cu alte nereguli. Dar, dacă, i-ai amenințat cu poliția economică, ai greșit, fiindcă respectivii vor fi prevăzători și își vor pune toate actele la punct. happy

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Nu i-am amenintat inca. Multumesc pentru sfat!

| mariusmac85 a răspuns:

Buna ziua
De vina esti tu pagubasa ca n-ai cerut bonul fiscal, mai noi cica au dat lege
Nu iti da bon fiscal nu platesti sau ceva de genul asta