| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Aș dori să știu dacă este posibil să conduci un motor cu permisul de la mașină, categoria B, și dacă da, ce capacitate ar trebui să aibă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria B poti conduce si motociclete care se incadreaza la categoria AM (moped) si autovehicule ce se incadreaza la categoria B1, conform art.20 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi."
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti conduce doar mopede pana in 50cm

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Categoria B cuprinde si subcategoria AM, care se refera la mopedele cu capacitatea cilindrica sub 50cc.

| Eyiys a răspuns:

Cam nu poți îți trebuie categoria A, A1, A2 etc depinde de capacitate

| ExtendedBatteryLifespan a răspuns:

Nu, nu este posibil vezi aici de ce http://goo.gl/hzPpt6