| gumaturboo a întrebat:

Hei TPU

Care credeti ca este cel mai mare dusman al americii la ora actuala? Ce tara reprezinta un posibil inamic al americii sau un obstacol sa spunem asa in atingerea obiectivelor liderilor americani...

3 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Rusii clar :)) oricum imi place iddea ucrainenilor, ai vazut ce hartie igienica au scos?:))

http://www.obiectiv.info/......55888.html

Prea tare :))

Oricum, SUA duce acele conflicte militare care reprezinta in principal adversarii practici, dar prin actiunile Rusiei mi s-a parut ca au fost luati prin surprindere, adica erau clare scopurile rusilor, si totusi SUA nu a avut puterea sa faca ceva concret...deci au dat senzatia ca nu sunt foarte pregatiti in momentul de fata pentru nimic de genul asta, cred ca nu sunt singurul cu impresia aceasta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Filosofic vorbind ei sunt cei mai mari dusmani ai lor ca isi baga nasul pe unde nu trebuie.

mai putin filosofic probabil tarile islamice sunt cel mai mare inamic. Desi Rusia e probabil singura capabila sa le faca fata din punct de vedere militar si tehnologic, rusii mai sunt tinuti in frau de diverse reguli, pe gand arabii sunt ghitati doar de religie si fanatismul lor.

acum daca vorbim doar de atingerea unor obiective politice probabil toti tarile arabe le stau in cale pentru ca ei detin ceva f f f important, petrolul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate dusmani. Cei mai mari dusmani ai Americii si intregii lumi capitaliste, democratice sunt Rusia, China, Statul Islamic (tarile arabe). D.p.m.d.v liderii americani nu urmaresc decat urmatoarele obiective : pace, democratie, prosperitate. Si nu sunt obiective personale ale liderilor americani, ci obiective pe care le doreste orice democrat, capitalist.