| Bianca996 a întrebat:

Heii! Cine știe dacă pentru a face procura pentru un minor pentru a pleca în străinătate cu altcineva și nu cu părinții, trebuie sa fie prezenți ambii parinti? Mulțumesc happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu pleci impreuna cu un parinte este obligatoriu ca ambii parinti sa dea o declaratie, autentificata de un notar public.
Parintele aflat in strainatate poate face declaratia la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier rapid.

| marius577 a răspuns:

Din experienta proprie iti spun ca trebuie sa fie amandoi prezenti. Cel putin asa era acum 2-3 ani.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune.

| Madalin01 a răspuns:

Hei! E nevoie de ambii parinti daca nu sunt divortati happy

| Bianca996 explică (pentru Madalin01):

Și dacă e plecat în străinătate? big grin

| Madalin01 a răspuns (pentru Bianca996):

Nu poti.

| AdyIndia a răspuns:

Poate face procura si fara ambii parinti, insa cel cu care trebuie sa umble, trebuie sa fie cel care ii poarta numele! Cunosc cazuri similare.