| MariusA99999 a întrebat:

Hey.. Am inteles ca de acum se poate da de permis de la 16 ani dar motorul sa nu depaseasca 1000 CC si ca timp de un an persoana care a luat permisul (de la 16 ani) sa fie insotita in permanenta de cineva care are minin 5 ani de experienta.
Chiar asa este? Daca este asa, mai este si latceva ce ar mai trebui sa stiu despre asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar numai pentru autovehicule care se incadreaza la categoriile AM, A1 si B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Povestea cu insotitorul este doar o poveste.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E o propunere a unui ratat din parlament care nu doreste siguranta pe strazi.Acest nebun caci sanatos nu poate sa fie s-a orientat la modelul din SUA, dar statele unite nu sunt un etalon in siguranta cetateanului alta decat financiara! Noi trebuie sa venim cu legi si proiecte care apara nu care permit prea multe caci unde este multa delasare si permisiune exista si mult haos.
Baniesc ca persoana din Parlament care a fost cu propunerea are o fata sau un baiat, o beizadea de 2 lei care isi doreste mai repede ca taticu sa ii cumpere masina, ca cu prima ocazie sa rupa picioarele unui biet trecator sau sa se opreasca in stalp cu ea lasand un cartier fara curent electric.

| suntserios a răspuns (pentru Simpatic):

"ar statele unite nu sunt un etalon in siguranta cetateanului"

treaba cu SUA e alta, aia au straz imens de late, autostrazi din lung in lat si distante foarte mari de parcurs zilnic...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este deloc asa. e doar o propunere a unui deputat... mai e mult pana sa se voteze asa ceva, si eu sper sa nu o faca

| tacitacitaci a răspuns:

Ca inca nu s-a aprobat legea, cam asta e cel mai important lucru despre toata chestia asta.