| a55yummy a întrebat:

Hey! Dau funda celui care raspunde la urmatoarele intrebari :
1. Poti fi avocat chiar daca nu ai relatii?
2.Ce face un consilier juridic? Cat castiga acesta?
3. Dati-mi exemple de meserii din care se castiga bine in afara de avocat, judecator, procuror etc. As prefera ca meseriile sa fie mai mult pe profilul uman, la asta ma pricep cel mai bine.winking

Răspuns Câştigător
| UnOmGanditor a răspuns:

1) Nu, trebuie sa ai o anumita popularitate sau relatii daca nu esti destul de popular.

2) Un consilier juridic castiga putin si are putine cazuri de rezolvat, de ex. daca doi oameni vor sa divorteze apeleaz ala un consilier ca sa le dea sfaturi despre ce zice legea si cum e mai bine. E o meserie foarte grea si toti laurii ii castiga avocatii, in plus fara relatii n-ai ce face.

3) Televiziune, jurnalist (la ziar), impresar... Totusi daca pornesti cu gandul "bani multi din prima" viseaza in continuare. Daca vrei sa faci ceva trebuie sa pornesti de jos, este treaba ta cum faci insa uita de ideea bani multi fara experienta si munca.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Nu trebuie sa ai relatii pentru a deveni avocat, insa cu siguranta ai nevoie de bani.
2. Consilierul juridic intr-o firma este un angajat al unei firme care isi exprima parerea cu privire la legalitatea documentelor si actiunilor care implica acea firma. Firmele mari pot avea mai multi consilieri juridici, specializati pe domenii: fiscalitate, personal si salarizare, contracte comerciale etc. Castigul nu este spectaculos, multi externalizand aceste servicii prin incheierea de contracte cu firmele de specialitate - birourile de avocati.

Este greu sa alegi o meserie din care se castiga bine. Se castiga bine din asa-zisele profesii liberale, dar intotdeauna castiga cei care pun osul si o fac din pasiune. Un avocat fara vocatie nu va avea clienti, un medic plictisit isi va pierde rapid pacientii, nimeni nu va incheia acte importante la un notar neserios etc.
Eu ti-as recomanda sa te indrepti spre meseria care te atrage cel mai mult, iar profitand de inclinatiile spre uman, sa inveti foarte bine una sau doua limbi straine (dar nu engleza).

| adelina899 a răspuns:

Buna
1. Eu tot avocat vroiam dar sa stii ca din pacate mult au dreptul si nimic...
2. La asta nu mai are rost sa iti rasp ca ai primit raspuns deja
3. Daca tot vrei la drept sa stii ca notar ar fi mult mai bine din punctul meu de vedere iar meserii pe profilu uman in afara de ce ai zis tu ar mai fi ghid turistic cu geografia, profesoara dar e un salariu mic te chinui cu toti nebunii doar din meditatii ce ai castiga mai bine. Sau la limbi straine desi eu ti'as recomanda ceva cu contabilitatea pentru ca este usor adica stai pe scaun nu alergi nu te zbati si castigi destul de bine. Cred ca mai ai timp oricum :* mult noroc cu alegerealaughing