| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, putem încadra ca violenta domestica când bărbatul zgârcit refuza sa pornească centrala si soția lui îngheață de frig în casa?

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

O abuzeaza, bro

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate incadra la violenta psihologica, in conformitate cu prevederile L.nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep.in 2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 4
  (1) Violenţa domestică se manifestă sub următoarele forme:
  b) violenţa psihologică - impunerea voinţei sau a controlului personal, provocarea de stări de tensiune şi de suferinţă psihică în orice mod şi prin orice mijloace, prin ameninţare verbală sau în orice altă modalitate, şantaj, violenţă demonstrativă asupra obiectelor şi animalelor, afişare ostentativă a armelor, neglijare, controlul vieţii personale, acte de gelozie, constrângerile de orice fel, urmărirea fără drept, supravegherea locuinţei, a locului de muncă sau a altor locuri frecventate de victimă, efectuarea de apeluri telefonice sau alte tipuri de comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care prin frecvenţă, conţinut sau momentul în care sunt emise creează temere, precum şi alte acţiuni cu efect similar;"

| mgtow a răspuns:

Se numeste abuz in putere laughing taran sa faca asa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Da, s-ar putea incadra la violenta domestica... parca si vad cratita zburand spre capul barbatului zgarcit laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| J0B0MAT a răspuns:

Neah, doar sărăcie.

| VoidEternal a răspuns:

Cel mult violenta termica.

| ywar a răspuns:

Ce sa-i faci frate. "famelie mare, renumeratie mica" Dupa buget. Eu zic sa-i spuna sotia sotului inainte de cu culcare: " Fanica, Fanica - fa lampa mai mica. E scump kilovwatul"