| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

am si eu niste intrebari vreau sa fac cununia civila eu 24 el 26 ani.
ce acte am nevoie pentru a ma cununa?

ce trebuie facut primul lucru se merge la primarie sau la medic

pentru declaratie sau analizele mai intai?

am nevoie de nasi de martori pe cine pun?

cate persoane trebuie sa vina?

sampanie si prajituri se iau si pentru invitati si pentru primar?

daca eu sunt dintr-o localitate si el din alta unde se va oficia cununia

mai multe detalii va rog fara siteuri despre cununii ca sunt satula nici nu inteleg mai nimica.multumesc.funda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima data se merge la medic pentru obtinerea certificatului prenuptial si apoi la primarie pentru completarea declaratiei si depunerea actelor - copii de pe certificatele de nastere si cartile de identitate. Actele se depun la primaria de domiciliu a oricaruia dintre viitorii soti.