| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Dupa 18 ani imi pot schimba numele de familie daca acesta nu ma reprezinta?
Este greu de explicat... bunicul a ajuns sa poarte acest nume dintr-o greseala amarata si nu a avut bani ca sa-l schimbe la vremea respectiva.

Toti fratii lui au numele bun, cel adevarat... Numai eu *si parintii mei * am mai ramas cu acest nume eronat, pe care nu il sufar.

Intrebarea este... dupa 18 ani il pot schimba daca am banii necesari si motivul "Nu mai este nimeni in familie cu acest nume?"

Deci se poate? Sau la casatorie pot propune acel nume *corect* in locul celui pe care il am acum?

Nu vreau alte nume... il vreau pe acela.

Probabil ca o sa spuneti ca nu merita deranjul... poate ca asa si este dar pentru mine merita.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| I0nuT55 a răspuns:

Http://m.avocatnet.ro/......edezi.html
Vezi daca te incadrezi in vreo categorie.
Chiar asa nasol e? :)

| RainmakerX a răspuns (pentru I0nuT55):

Nu pot spune ca este chiar asa de nasol dar nu il sufar din alte motive...
Adica putea sa fie si un nume de leguma, putea sa fie orice... nu ma interesa daca era al meu... Dar acesta nu e al meu.
Ma incadrez la punctul 3

"cand, din neatentia ofiterilor de stare civila ori ca urmare a necunoasterii reglementarilor legale in materie, au fost efectuate mentiuni gresite in registrele de stare civila ori au fost eliberate certificate de stare civila cu nume eronate, in baza carora au fost eliberate alte acte (de studii, livret militar, carte de munca, etc);"

Merci! big grin

25 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Schimbarea numelui/prenumelui se poate face pe trei căi: prin căsătorie, pe cale judecătorească ( printr-o cerere depusă la Judecătoria de domiciliu ), sau pe cale administrativă conform O.G. nr. 41/2003!

În general, numele/prenumele NU se pot schimba datorită unui MOFT!

TREBUIE îndeplinite anumite "condiţii" pentru a fi acceptată/aprobată Cererea de schimbare a prenumelui!

Se poate solicita schimbarea numelui în baza Art. 4 ( Cap. II ) alin. (2) şi (3) din Ordonanţa nr. 41/2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice ( Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 68 din 02.02. 2003 )!

"CAPITOLUL II
Schimbarea numelui pe cale administrativă

Art. 4
(1)Cetăţenii români pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile prezentei ordonanţe.

(2)Sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:
a) când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;

b) 1 când persoana în cauză a folosit în mod permanent, în exercitarea profesiei, numele pe care doreşte să îl obţină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum şi asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume;

c) când, din neatenţia ofiţerilor de stare civilă ori ca urmare a necunoaşterii reglementărilor legale în materie, au fost efectuate menţiuni greşite în registrele de stare civilă ori au fost eliberate certificate de stare civilă cu nume eronate, în baza cărora au fost eliberate alte acte;

d) când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regulă reunite, şi doreşte schimbarea acestuia;

e) când persoana în cauză poartă un nume de familie de provenienţă străină şi solicită să poarte un nume românesc;

f) când persoana şi-a schimbat numele de origine străină într-un nume românesc, pe cale administrativă, şi doreşte să revină la numele dobândit la naştere;

g) când părinţii şi-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al părinţilor lor;

h) când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalţi membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopţiei, a menţinerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiaţiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă;

i) când soţii au convenit cu ocazia încheierii căsătoriei să poarte numele de familie reunite şi ambii solicită schimbarea acestuia pe cale administrativă, optând pentru numele de familie dobândit la naştere de către unul dintre ei ori să revină fiecare la numele avut anterior căsătoriei;

j) când persoana în cauză face dovada că a fost recunoscută de către părinte ulterior înregistrării naşterii, însă, întrucât nu a sesizat instanţa pentru încuviinţarea purtării numelui de familie al acestuia în timpul vieţii, nu există altă posibilitate de dobândire a numelui părintelui decât pe cale administrativă;

k) când prenumele purtat este specific sexului opus;

l) 1 când persoanei i s-a încuviinţat schimbarea sexului prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă şi solicită să poarte un prenume corespunzător, prezentând un act medico-legal din care să rezulte sexul acesteia;

m) alte asemenea cazuri temeinic justificate.

(3) Sunt de asemenea considerate justificate şi cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:

a) când persoana în cauză a adoptat minori şi doreşte ca aceştia să poarte un alt prenume;

b) când căsătoria a încetat prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi, iar soţul supravieţuitor solicită să revină la numele de familie purtat anterior căsătoriei ori la numele de familie dobândit la naştere;

c) când în urma divorţului un fost soţ revine la numele de familie purtat anterior şi care provine dintr-o altă căsătorie, de asemenea desfăcută prin divorţ, şi doreşte să poarte numele dobândit la naştere;

d) când în urma încetării căsătoriei prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi celălalt soţ se recăsătoreşte şi, ca urmare a desfacerii acestei căsătorii, acesta doreşte să poarte numele de familie dobândit la naştere;

e) când fostul soţ doreşte să poarte numele de familie pe care l-a avut în căsătorie, pentru a avea un nume comun cu copiii încredinţaţi spre creştere şi educare, cu consimţământul fostului soţ, dat în formă autentică;

f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia;

g) când s-a desfăcut adopţia unei persoane căsătorite care are copii minori şi în urma desfacerii adopţiei persoana în cauză revine la numele de familie avut înainte de adopţie;

h) când unul dintre soţi, la încheierea căsătoriei, a luat numele de familie al celuilalt soţ, nume pe care acesta l-a dobândit prin adopţie, iar ulterior încheierii căsătoriei are loc desfacerea adopţiei.
Art. 6. - (1) Persoana care solicită schimbarea numelui pe cale administrativă va depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul.

(2) Cererea de schimbare a numelui trebuie să fie motivată prin unul dintre cazurile prevăzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi să fie însoţită de următoarele acte:

a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale persoanei care solicită schimbarea numelui;

b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an;

c) consimţământul, dat în formă autentică, al celuilalt soţ, în cazul schimbării numelui de familie comun purtat în timpul căsătoriei;

d) copie de pe decizia de aprobare a autorităţii tutelare, în cazurile prevăzute de art. 7;

e) orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale." - SURSA :
http://lege5.ro/......lor-fizice

"Procedura:
Cererea de schimbare a numelui, trebuie să fie întemeiată (cu unul din motivele descrise mai sus) şi se depune la Serviciul de Stare Civilă în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul solicitantul.
Pentru cetăţeanul român cu domiciliul în străinătate (C.R.D.S.) cererea se depune la primăria ultimului domiciliu avut în ţară, iar dacă nu a avut niciodată domiciliul în România - la Primăria Sectorului 1 al Municipiului Bucureşti.

Cererea de schimbare a numelui trebuie însoţită de următoarele acte:

Copii legalizate de pe certificatele de stare civilă;
Un exemplar al Monitorului Oficial al României, partea a III-a, în care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an*
Consimţământul dat în formă autentică, al celuilalt soţ, în cazul numelui de familie comun, purtat în timpul căsătoriei sau al celuilalt părinte în cazul schimbării numelui şi/sau a prenumelui pentru copilul minor;
Cazierul judiciar al solicitantului;
Cazierul fiscal al solicitantului - de la Administraţia financiară, iar pentru persoanele cu statut de cetăţean român cu domiciliul în străinătate (C.R.D.S.) se va solicita o declaraţie dată în formă autentică pe propria răspundere, din care să rezulte dacă au sau nu datorii faţă de statul român.
Copii acte de identitate ale solicitantului respectiv persoanelor care-şi dau consimţământul.

*Cererea de schimbare a numelui se publică în M.O. al României, Partea a III-a prin grija şi pe cheltuiala petiţionarului.

Cererea tip, necesară publicării în Monitorul Oficial, se obţine de la Serviciul de Stare Civilă şi va fi vizată de ofiţerul stării civile.
(cererea vizată şi însoţită de copii ale certificatelor de stare civilă şi cărţii de identitate se trimite, fie direct - prin poştă, fie prin intermediar la R.A. Monitorul Oficial)

În termen de 30 de zile de la publicarea extrasului în M.O. orice persoană interesată poate face opoziţie la aceste cereri, mai puţin în situaţia în care solicitantul cere schimbarea numelui pentru expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod.

Termenul de soluţionare
- aprox. 60 de zile

Dacă cererea de schimbare a numelui a fost admisă solicitantul va fi înştiinţat, urmând ca în termen de 90 de zile să se prezinte pentru achitarea unei taxe extrajudiciare de timbru de 11 lei şi pentru depunerea certificatelor de stare civilă (naştere, căsătorie şi naştere ale copiilor minori) în original, completează cereri individuale pentru obţinerea fiecărui certificat de stare civilă cu numele/prenumele nou potrivit dispoziţiei.
După obţinerea noilor certificate de stare civilă petentul este îndrumat să se adreseze Serviciului de Evidenţă a Persoanelor în vederea obţinerii unei noi cărţi de identitate potrivit noilor certificate şi a dipoziţiei de schimbare de nume.

Dacă cererea de schimbare a numelui a fost respinsă, dispoziţia de respingere se comunică în termen de 10 zile de la emitere, direct solicitantului, care poate fi contestată în termen de 30 de zile de la data comunicării, în condiţiile Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004." - SURSA :
http://www.spcepcv.ro/......melui-1C9A

Toate cele bune!

| RainmakerX a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns! big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru RainmakerX):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

| Idkidk a răspuns:

Ce nume de familie ai? Nu cred că poate fi aşa urât!

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

Nuu,nu e urat deloc...
Nu ai idee cum e sa te simti prost chiar si atunci cand te striga profesorii pe numele de familie.

Daca era ceva frumos atunci probabil ca nu mai comentam...

| Idkidk a răspuns (pentru RainmakerX):

Dar cum te cheamă?

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

Mai conteaza? Oricum nu o sa ma mai cheme asa pentru mult timp... smug

*Ps: Nu vreau sa spun. Nu ma simt bine cand spun asta. Sper ca intelegi.*

| Idkidk a răspuns (pentru RainmakerX):

Ohh.ok sad

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

Dar pe tine? Cum te cheama? thinking Daca spui tu atunci s-ar putea sa ma gandesc sa-ti spun pe privat.winking

| Idkidk a răspuns (pentru RainmakerX):

Nume de familie : Oancea. Al tău?

| EneCristian a răspuns (pentru RainmakerX):

Hai ma zii am auzit si numele de patrunjel si coa,, e chiar si gagica sau Floc deci cat de rau poate fi?

| RainmakerX a răspuns (pentru EneCristian):

Frate,ca sa explic... nu e un nume chiar atat de oribil doar ca mi se pare absurd, toata familia sa aiba un anumit nume si eu sa fiu asa... Numele pe care il au ceilalti este mult mai bun.

| EneCristian a răspuns (pentru RainmakerX):

Oke ai motive sa il schimbi daca doresti insa vezi ce si cum ca poate regreti mai tarziu alege un nume comun sau care iti place tie bafta!

| RainmakerX a răspuns (pentru EneCristian):

Multumesc! Multa bafta si tie!
Nu o sa regret. big grin
Parintii chiar s-ar bucura daca as face asta deci nu ar fi vreo problema.

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Ai fb man?

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Yap smug

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Ia da l in felicitare prietenas happy

| raMLesS a răspuns (pentru Idkidk):

Îl cheamă Castravete Aurelian Andrei.

| Idkidk a răspuns (pentru raMLesS):

Nu. happy Eu ii stiu numele.

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

Shht.Linistewinking thinking

| Idkidk a răspuns (pentru RainmakerX):

Da, da. Dar nu e corect să râdă porcii ăia de tine.

| RainmakerX a răspuns (pentru Idkidk):

El e Ramless, my "bro"... laughing Nu am cum sa ma supar pe el. Stai linistita...

Oricum, merci pentru initiativa big grin Chiar apreciezwinking

| Madesz a răspuns:

Ce curioasa m-ai făcut! Zi-mi în felicitare te rog! Ti-l zic și eu.

| Fionix a răspuns:

Nu te supara ca intreb dar care e numele tau?