Întrebare recomandată | Nutzu91 a întrebat:

Intai sa va explic cum sta treaba apoi am sa va intreb ceva
Am 21 de ani iar prietena mea are doar 16 iar in ultima vreme mi-a facut avansuri sexuale. Stiind ca nu era virgina am zis WTF thinking ce se poate intampla, ok toate au fost bune si frumoase pana de curand cand m-am certat rau de tot cu ea si era cazul sa ne despartim, ea era disperata astfel incat le-a spus parintiilor ca am dezvirginat-o eu si ca as avea intentia sa o parasesc. Acum ei nemaiputând de furie m-au amenintat ca daca nu raman cu ea vor merge la politie si vor declara ca le-am violat fata, iar eu acum sunt pe o muchie de cutit (cu doua taisuri) 1 la mana nu vreau nici sa dau de dracu' laughing 2. Nu pot sa stau cu o fata care ma minte intr-una, si mi-am pierdut toata increderea in ea. Astea fiind spuse intrebarea mea este urmatoarea: La cat timp dupa contactul sexual neprotejat se pot lua dovezi incriminatorii? Adica eu nu am mai avut nici un contact sexual cu ea din data de 11 martie, credeti ca se mai pot lua inca dovezi care m-ar putea incrimina? Astept un raspuns pentru ca eu m-am gandit sa mai stau cu ea o vreme si apoi sa ii dau liber dupa un timp cand am sa fiu sigur ca nu se mai pot lua dovezi dar credeti-ma ca nu mai suport sa o vad in fata ochiilor iar timpul pe care am sal petrec cu ea e timp pierdut din viata mea, care si asa nu este destul de lunga ca sa imi permit sa imi bat joc de ea happy. Multumesc Anticipat

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

In primul rand pentru a se dovedi un viol este necesar sa mearga in maxim 1 zi de la incident la iml pentru a preleva probe de sperma si a observa daca sunt sau nu leziuni. Din moment ce ultimul contact sexual a avut loc acum o saptamana nu are cum sa dovedeasca nici macar ca s-a culcat cu tine, dar mai sa dovedeasca ca ai violat-o. Apoi peste 15 ani sexul e legal, deci nu prea are ce sa iti faca. Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa ai o discutie cu parintii ei, sa ii explici cum sta situatia si poate ii trezesti la realitate si isi dau seama ce au crescutin casa. Si daca nu merge sa consulti un avocat, desi daca acei parinti au ceva in cap nu vor merge in instanta cu asa ceva pentru ca se vor face de rusine.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Oana92):

Pai cat timp nu poate dovedi nimic in certificatul medico legal mai poate ajunge in instanta plangerea? adica nu are martori si fara certificat nici dovezi...ce face instanta in cazul asta?
cat despre urme biologice, in cazul spermei, rezista in contact cu aerul 2 zile, si nu stiu sigur, dar in interiorul vaginului cam 5 (daca nu ma insel). deci de ce maxim 1 zi, si nu 5? in cazul in care au facut-o fara prezervativ?

| Oana92 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pentru ca teroretic se spala si daca s-au protejat chiar nu mai gaseste nimic.Am lucrat intr-un ong care se ocupa cu cazurile de viol si violenta domestica si stiu ca trebuia sa le spunem fetelor sa mearga imediat dupa viol la iml si sa nu se spele.
Banuiesc ca poate sa ajunga in instanta cu plangerea si sa dovedeasca in timpul procesului daca a fost sau nu viol(cu certificatul).Dar la asta ma pricep doar din auzite.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Oana92):

Eu ma gandesc dpdv al criminalisticii. daca aia isi pot da seama dupa luni chiar ani ca victima a fost violata, de ce nu ar putea in cazuri cu vii. adica urmele de violenta subzista mult timp, dar la nivelul vaginului modificari cumva trebuie sa fie...ca printre vanatai si urme cadaverice au si alte metode sa afle un posibil viol, asa ca si intre vii ar trebui sa poata depista actiunea :\ zic si eu

38 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca fata trecuse de 15 ani la data primului contact sexual cu ea si acesta a fost liber consimtit nu poti fi acuzat de relatii sexuale cu un minor si nici de viol.
2.Ai putea fi acuzat de seductie daca, pentru a consimti la actul sexual, i-ai promis ca te casatoresti cu ea.
3.In ambele cazuri ea trebuie sa dovedeasca infractiunea si daca te acuza fara probe, indiferent ca ea sau parintii, atunci se fac vinovati de denuntare calomnioasa.
4.Pentru a dovedi relatia sexuala trebuia sa mearga imediat la medicul legist, pentru examenul ginecologic si colectarea de sperma, daca contactul a fost neprotejat. Dupa atatea zile nu se mai poate face nimic.
5.La o examimare se poate stabili aproximativ cand a avut loc deflorarea si daca in perioada respectiva nu erai cu ea va fi gasita mincinoasa.
Fata de cele aratate si daca ai prezentat corect situatia nu mai poate sa-ti faca nimic, eventual doar sa te tracaseze putin.

| Nutzu91 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns Ioandelasal, dumneavoastra ati fost cel mai concis, cu un raspuns foarte clar, in tema, si fara a va abate de la subiect. V-as da fundita dar spre rusinea mea am dat-o deja, dumneavoastra ati fi fost cel care o merita cu adevarat. Multumesc pentru raspuns mi-ati fost de mare ajutor

NOname
| NOname a răspuns:

Ţi-ai bătut joc de ea.
...iar acum dai dovadă de laşitate şi josnicie.

Virgină sau nu, fata era minoră şi orice contact sexual la această vârsta se poate transforma în cancer de col uterin pentru ea.

Tu - 21 de ani, ea - o copilă. Nu ştiu ce căutai lângă organele ei sexuale. Aveai responsabilitatea de a o proteja...de tine şi de ea. Tu în schimb, ai profitat...şi acum încerci să scapi, minţind şi dând întreaga vină pe fată.
Fii bărbat şi suportă consecinţele! Şi aşa e mult prea puţin faţă de cât ai fi meritat.
Iar pe viitor, stai departe de minore!

| Nutzu91 explică (pentru NOname):

NOname please, stiu ca esti fata si incerci sa ii iei apararea, dar ea a vrut sa faca sex cu mine nu eu am fost cu ideea, aseara l-am pus pe un prieten sa o sune (inca eram impreuna) si i-a zis lui ca nu are prieten si ca ar vrea sa se intalneasca, iar tu in necunostiinta de cauza zici ca eu mi-am batut joc de ea, nu e cumva invers? Imi pare rau pentru ca incerci sa ii iei apararea si pentru ceea ce am sa zic dar, este o curva si nu merita sa imi petrec timpul cu ea.Eu am incercat sa o fac sa se cuminteasca sa nu ma mai minta sa nu mai faca prostii si nu am mintit cu nimic, nu inteleg ce te face sa crezi ca am mintit, chiar asta e situatia straight face dar nu ca voi fetele sunteti genul "Intotdeauna barbatii sunt de vina, sunt lasi, mincinosi " ia uite ca mai sunt si fete aiurea si curve in lumea asta si eu am dat de una din pacate. Eu ti-am cerut un raspuns la intrebare nu ti-am cerut sa ma judeci in vreun oarecare fel asa ca abtine-te de la comentarii stupide. Si cu tot respectul ii fi tu userul anului, dar esti de toata jena, vine un om pe TPU, isi zice necazul, si tu marele user al anului in loc sa il sfatuiesti in oarecare fel, incepi si il faci mincinos si il judeci dupa parerea ta personala de gen "ba eu cred ca altfel a stat treaba".Pe viitor (in caz ca nu ti s-a mai zis asta acasa cand erai mic(a)) daca nu ai ceva bun de zis mai bine taci

| NOname a răspuns (pentru Nutzu91):

Nutzu91, ce nu reuşeşti să înţelegi?
Există şi o latură morală aici, pe care observ că o ignori complet.
Fata e minoră şi din start nu aveai ce să cauţi sub fusta ei, punct.
Tu eşti major şi toată responsabilitatea îţi aparţine.

Mai sus afirmi: "Eu nu recunosc nimic iar singurele contacte sexuale pe care le-a avut cu mine sunt la mine acasa si (logic) fara martori...; Practic nu are cum sa dovedeasca ca am avut vreun contact sexual cu ea; Ce poate sa imi faca politia daca eu nu recunosc nimic?", iar apoi te miri că te acuz de minciună şi mă mai şi insulţi. Urât!
Ai o atitudine unui laş şi acum doar ai confirmat-o.
Sănătate!

| Nutzu91 explică (pentru NOname):

Bine mai, ce nu intelegi tu este ca fata asta ma ameninta ca daca o parasesc declara politiei ca am violat-o... logic ca nu am sa recunosc asa ceva deodata ce nu s-a intamplat, iar ceea ce vroiam sa intreb mai sus este daca se pate dovedi ca am avut vreun contact sexual cu ea pentru ca din cate mi-au zis altii daca dovedeste chestia asta ma condamna pentru viol chiar daca a fost consimtit actul.Dar din ce raspunsuri am primit aici se pare ca trebuie sa dovedeasca violul in sine nu doar actul sexual. Asa ca multumesc pentru raspuns, iar responsabilitatea apartine amandurora atat timp cat ea si-a dorit sa ma culc cu ea si a fost cu consimtamantul amandurora.Nu pot decat sa sustin in continuare cele afirmate mai sus si sa te rog inca odata daca raspunsul tau nu face decat sa ma critice pe mine si nu te-ai pus nici o secunda in situatia mea incercand sa ma ajuti cu acel raspuns atunci, ti-am zis si mai repet, daca nu ai nimic bun de zis, mai bine taci.Practic ca sa ajungi sa judeci o persoana din cate stiu eu trebuie sa privesti din ambele laturi, si din perspectiva persoanei pe care o judeci cat si din perspectiva persoanei care judeca, si sa ajungi la un consens.
Numai binewinking

| NOname a răspuns (pentru Nutzu91):

Tu văd că o judeci pe ea, fără posibilitatea de apărare (nu e aici ca să te contrazică). Te comporţi iresponsabil şi egoist. Ne prezinţi doar partea ta de poveste, o acuzi, o insulţi, te victimizezi, când de fapt tu eşti adultul care trebuia să aibă grijă ca nici să nu se ajungă până aici.

Sper să-ţi fie învăţătură de minte şi să nu faci şi alte victime în viitor.

Iar de partea legală s-au ocupat ceilalţi, nu am nimic de adăugat. Am vrut doar să trezesc puţină moralitate în tine, pentru că indiferent dacă o să răspunzi penal sau nu, greşeala ta este evidentă şi gravă şi dacă ai puţină conştiinţă, ar trebui să-ţi fie ruşine pentru ceea ce ai făcut şi măcar să-ţi ceri scuze în faţa fetei şi a familiei ei (care se comportă cum se comportă doar din dorinţa de a-şi apăra copilul...de care ai profitat).

Pe viitor, când ai de a face cu minore, ţine-ţi, te rog, hormonii în pantaloni (spre binele tuturor).
Salut.

| Nutzu91 explică (pentru NOname):

Si cum pentru numele lui Dumnezeu ai vrea sa nu o judec daca am prins-o ca ma inseala (prin faptul ca i-a zis prietenului meu ca nu are prieten si ca ar vrea sa il cunoasca) si cand sa ma despart de ea se comporta ceva de genul: "Stai asa ca nu poti sa te desparti de mine ca te dau la politie si te bag in puscarie" haide termina te rog si vino-ti in fire, am acuzat-o pentru ceea ce a facut, am insultat-o pentru ceea ce este nu pentru ceea ce nu este, si nu ma victimizez eu ci chiar am fost victima unei astfel de povesti, cat despre partea cu "minore" la fel ar putea sa faca si una majora.Nu doresc raul nimanui dar macar cateva minute daca ai fi in situatia in care am fost eu as fi vrut sa iti aud povestea, de fapt scuza-ma dar sti ce, uita tot ceea ce am zis, nu ai de unde sa stii cum a stat treaba intre mine si fata respectiva daca nu esti aici, ti-as arata mai multe chestii, cat despre rusine pentru ceea ce am facut si scuze in fata familiei si a fetei, imi pare rau sa te dezamagesc dar chiar nu am sa-mi cer, stiu la ce te gandeai cand ai spus cele de mai sus si crede-ma ca daca era asa cum te-ai fi gandit tu, ca m-am folosit de faptul ca ea era atrasa de mine doar ca sa o bag in patul meu, atunci nu numai ca mi-as fi cerut scuze, atunci chiar meritam orice pedeapsa chiar daca sexul era consimtit. Dar s-a intamplat total diferit si repet nu ai de unde sa stii. Multumesc foarte mult pentru comentariile tale (foarte utile de altfel), stiu ca in ochii tai sunt un nemernic care s-a folosit de atractia personala pentru a baga o fata in patul sau si acum vrea sa scape basma curata, dar nu am de ce sa imi fie rusine sau sa imi para rau pentru ca stiu ca impresia ta despre mine este total gresita, si sincer chiar nu imi pasa ce impresie ai despre mine deodata ce ti-ai creeat-o bazandu-te pe propriile tale pareri despre cum crezi ca a stat situatia de fapt, si da, am sa-mi tin hormonii in pantaloni cand am sa mai am de aface cu orice fata, fie ea minora sau majora pentru ca daca ne vom despartii sa nu declare cumva ca am violat-o...multumita?

| NOname a răspuns (pentru Nutzu91):

Ea e naivă şi prostuţă, nu prea ştie ce face. Dar are o scuză, vârsta. Scuza ta care este?

"...macar cateva minute daca ai fi in situatia in care am fost eu as fi vrut sa iti aud povestea..."

Nu ar fi posibil, căci nu m-aş fi încurcat cu un minor (acesta este amănuntul crucial care îţi scapă; se pare, lipsit de importanţă pentru tine).

Dar mulţumesc că o să-ţi ţii hormonii în pantaloni măcar de acum încolo. O veste îmbucurătoare.

| Nutzu91 explică (pentru NOname):

Lipsit de importanta NOname? Dragostea tine cont de varsta, dragabatting eyelashes? Am iubit-o pe respectiva fata si daca a vrut sa facem dragoste, am facut, ne-a mers bine o vreme (pana cand am aflat ce fel de pers. este), dupa aceea s-au intamplat cele spuse de mine mai sus, asa ca amanuntul care imi scapa mie chiar este lipsit de importanta de aceea mi-a scapat (intentionat) chiar daca ai avut grija sa mi-l amintesti in nenumarate randuri. Asta este scuza meawinking multumita?batting eyelashes

| NOname a răspuns (pentru Nutzu91):

Hai mă, nu-ţi mai căuta scuze!
Dragostea platonică e una, sex cu o minoră, care îi pune sănătatea în pericol, e alta.
Ai greşit, fie că îţi place s-o recunoşti, fie că nu.

| Nutzu91 explică (pentru NOname):

Am avut dreptate, fie ca iti place sa recunosti, fie ca nu, dar tu o ti pe a ta in brate si cu asta basta.Nu suporti sa dai dreptate cuiva care te-a contrazis (esti cumva in zodia taur?), bine trebuia sa imi dau seama ca ii pune sanatatea in pericol aici recunosc, dar sa faca sex si inaintea mea si in timp ce a fost cu mine (nu mai socotesc si cu mine personal) cu alte pers, nu i-a pus sanatatea in pericol? Dar sentimentele ce le aveam fata de ea, nu au fost puse in pericol si ravasite intr-un final? Iar daca eram si eu minor povestea ar fi stat altfel, dar intrebarea mea este, nu i-ar fi fost pusa sanatatea in pericol?

| NOname a răspuns (pentru Nutzu91):

Tu nu ai treabă cu ce face ea cu alţii, dar eşti răspunzător pentru ceea ce face cu tine. Puteai foarte bine să o refuzi, să o laşi în pace şi să-ţi găseşti pe cineva mai apropiat de vârsta ta, major!

Nu înţeleg ce căutai la 21 de ani cu o puştoaică de doar 16.

Pentru ea orice contact sexual poate rezulta răni pe col uterin, boli venerice, iar mai târziu cancer. Dacă ai fi iubit-o, nu i-ai fi pus sănătatea în pericol şi nu ai fi vorbit despre ea aşa cum vorbeşti.
Când erai interesat de vaginul ei (în care nu aveai ce să cauţi), nu era "curvă" (măcar cunoşti semnificaţia cuvântului?)? Un bărbat care se respectă nu-şi jigneşte niciodată fostele iubite.

Dacă aş considera că ai dreptate, ţi-aş da-o, dar n-ai.
Nu aveai ce să cauţi cu o minoră.

| JohnnyBi a răspuns:

Acum sa iti dau si tie: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
deci nu intri la act sexual cu un minor din ce zici tu aici. acum despre viol...
sunt inca student la drept, deci nu am practica in materie, te pot ajuta in mare cu teoria...deci luand-o cam ca in clasa 1, e cam asa. ca sa faca plangere de viol ii trebuie un act doveditor de la medicina legala ca a fost viol (sa se vada urme pe piele, vanatai, taieturi, intelegi tu), adica sa se demonstreze fizic ca ea NU a vrut actul sexual si s-a impotrivit acestuia si citez "prin constrângerea acesteia sau profitând de imposibilitatea ei de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa". asta trebuie dovedita. despre data in care a facut sex, presupun (adica sunt 75% sigur) ca se poate afla, nu cu exactitate mare, dar in raport de zile, cand a avut ultimul contact sexual, dar aici cred ca pot vedea si daca a fost violent sau "cu acordul ei", intelegi?
off topic: isi dau seama criminalistii de data cand a fost violat un cadavru dupa luni de zile de la moarte, crezi ca nu afla in cazul tau in materie de zile? :P
on topic din nou: deci dovezi cum zici tu sunt, si or sa fie destul de mult timp. dat violul asta presupus e o balarie, ii trebuie actul ala, pe care nu are cum sa il falsifice, si fara pile tzepene nu are cum sa faca rost de el. si in cazul de auto-mutilare, isi da doctorul seama, ca nu corespund cu un posibil viol (tu crezi ca iti poti falsifica urme, o poveste credibila care sa coincida perfect?), + data in care s-au facut urmele, si data relatiei sexuale e deja la 1 saptamana distanta :)). martori nu are de unde lua, doar dovezi...ce dovezi? dreptul e o materie care trece prin spectrul gandirii unui judecator, deci in ultimul caz (ca ajungi in instanta cu aia) nu ai ce pati...dar nu vei ajunge acolo. cauta-l la useri pe ioandelasal sau ceva de genul (raspunde la intrebarile din categoria drept) si intreaba-l. lucreaza in domeniu. dar eu zic 100% NU ai ce pati. ori daca nu ma crezi (repet, sunt inca student, datele mele pot fi eronate, nu pune toata baza in ce zic eu) vorbeste cu un avocat/consilier juridic, orice persoana care a terminat dreptul si lucreaza in domeniu si cere un sfat/parere/consultatie.

| mona a răspuns:

Din 11 si pana in prezent nu mai exista nicio urma dar daca ea vrea sa declare ca ai violat-o sau ceva de genul asta, ea fiind minora cred ca tu o s o arzi rau de tot cu politia, mai bine impaca-te cu ea si poate inregistrezi cateva faze, asta asa sa le arati parintilor ei ce fata mincinoasa au

| Nutzu91 explică (pentru mona):

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Capitolul II - Cauzele justificative :

Consimtamantul victimei
Art. 25. - (1) Nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala savarsita cu consimtamantul victimei, daca aceasta putea sa dispuna in mod legal de valoarea sociala lezata sau pusa in pericol.
Uite ce zice codul penal, practic sunt nevinovat pentru ca nu are cum sa demonstreze ca am avut vreun contact sexual de orice natura cu ea, iar daca ar putea demonstra contactul sexual, acesta a fost cu consimtamantul victimei (fii serioasa mona, ce politie crezi ca ar crede o poveste de genul "m-a violat acasa la el dar eu nu am tipat dupa ajutor si nu am facut nimic sa impiedic violul"?
)

| mona a răspuns (pentru Nutzu91):

Ai dreptate, imi amintesc un caz in care fata violata merge la politie dupa 2 saptamani sa declare ca a violat-o x si din toata treaba asta nu a rezolvat nimic,cei de la politie i-au zis ca acum degeaba vi sa declari,trebuia atunci imediat si asa s a facut de tot rasul fata, afland tot satul iar baiatul a scapat basma curata, singura diferenta din ce am scris aici e ca amandoi erau majori, in cazul de fata, fata e minora

| JohnnyBi a răspuns (pentru mona):

Plangerea prealabila se face in termen de 60 de zile de la fapta pe care o plangi. asta scrie in codul de procedura penala, asta trebuie sa se aplice in realitate. deci fata violata din cazul tau e o neinstruita, si politia si-a batut joc de ea.

| RAY a răspuns:

Daca ea merge la politie si spune ca tu ai facut sex cu ea si tu recunosti sau o poate dovedi prin martori, atunci esti acuzat de sex cu o persoana minora indiferent daca a vrut sau nu, sexul cu minori se numeste pedofilie si se pedepseste, sper ca nu ai lasat-o gravida ca e grav, nu are importanta ca din 11 martie nu ai mai facut, o data ai facut

| Nutzu91 explică (pentru RAY):

Eu nu recunosc nimic iar singurele contacte sexuale pe care le-a avut cu mine sunt la mine acasa si (logic) fara martori...

| RAY a răspuns (pentru Nutzu91):

La un examen se poate dovedi ca numai e virgina, plus ca martori sunt care teau vazut cu ea

| JohnnyBi a răspuns (pentru RAY):

Mai documenteaza-te. actul sexual cu un minor e fata de o persoana, indiferent de sexul acesteia daca are pana in 15 ani! intre 15-18 ani este pedepsibil actul sexual provocat de o persoana ce are functie de tutore, profesor, medic curant, educator, etc, sau in cazul in care se face prin promisiune de bani, bunuri si alte foloase. deci in cazul lui nu este act sexual cu un minor, neavand niciuna din functiile prevazute de CP, nici promisiunile respective. cauta in codul penal pe la art 200 (nu stiu sigur, dar 198 parca e violul, deci in zona aia) si iti explica acolo limitele de varsta, etc, etc.

| RAY a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pe viitor cred ca e bine daca ar evita astfel de relati, ai dreptate nu se pedepseste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, nu-i problema de dovezi, e mai mult vorba de declaratia ei, si problema nu e de viol, problema este ca este ILEGAL sa faci sex cu o fata sub 18 ani. Exista acuzatia de "sex cu un minor" chiar daca nu e sex fortat. Eu zic sa vorbesti cu parintii ei, sau eventual sa vorbeasca parintii tai cu parintii ei. Nu iti fa griji, n-o sa te dea la politie, o sa te dea doar daca o sa ii superi tu si mai mult. Eu zic sa mai ramai cu ea cateva luni si sa o suporti, si poate intre timp te imprietenesti cu parintii ei, si poate o sa le spuna si ea lor ca nu tu ai dezvirginat-o.

| Nutzu91 explică (pentru anonim_4396):

Practic nu are cum sa dovedeasca ca am avut vreun contact sexual cu ea, Deci e ca si cum ar merge si ar zice ca persoana x a violat-o pe persoana y, fara probe, fara martori(si nu, nu am lasat-o insarcinata) m-am ferit sa ejaculez in ea. Ce poate sa imi faca politia daca eu nu recunosc nimic? Va fi cuvantul meu impotriva cuvantului ei

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
ia si tu. nu intra in act sexual cu un minor, are peste 15 ani ea si nu se indeplinesc conditiile prevazute de cod

| BSwwatch a răspuns:

Mi-e groaza cand ma gindesc,am avut si eu o relatie cu o fata minora,chiar de asta mi-a fost frica,de amenintari,vis a vis de problema cu corupere de minori,da nu este chiar asa simplu, e un proces foarte greu, eu spun din start sa stai linistit, ca nu ai ce patii, ea are 16 ani, dupa 16 ani se schima mersul procesului, este alta legislatie, mai alesc ca poti foarte simplu dovedii ca a-ti format un cuplu, poze, prieteni comuni etc.Eu sunt sigur ca-s doar BULLSHIT-uri,poti mege la un cabinet avocatura si sa ceri catvea informaii,nu este asa simplu cum cred parintii,cat depre fata...laughing urat din partea ei,data viitoare degizaza-te, nume fals, masina cu numere false, casa inchiriata, un fel de 007 laughing

| pLeX a răspuns:

Dai doar ce vrea si vezi-ti de viata ta in asa fel incat sa te lase ea...

e o vorba din batrani pe care o poti gandii putin... suna asa:
nu ii dorii moartea sefului, fa in asa fel incat sa si-o doreasca singur.

| IonuţR1995 a răspuns:

Aici poti fii incriminat de pefofilie ceea ce este grav. Vorbeste cu ai sai cel mai binewinking

| Scintilla a răspuns:

Ideea e ca e cuvantul tau contra cuvantului ei la politie si la cum sunt la noi situatiile de genu,mai mult ca sigur tu vei fi cel care va avea de suferit,niciodata politia nu te va crede pe tine,ci pe fata cea mica,care daca mai da si o lacrima si zice ca da a-ti facut sex, e de ajuns sa te bage la bulau, pentru sex cu minori, nu e vorba de viol aici, ci de sex cu minori.Cum nici ea nici tu nu puteti dovedi se aplica cuvantul tau contra cuvantului ei, tu daca ai fi politist ai crede un baiat de 21 de ani sau o fata de 15? eu zic sa nu risti, cel mai bine e sa discuti cu parintii ei si cu ea si sa o scoti cumva la capat, dar nu te pune cu politia ca in cazul asta tu nu ai scapare, vei face puscarie.

| Anuttzzik a răspuns:

Buna,pai ea nu are nici o dovada, nu are cum sa-i ramana ''urme''sa zicem asa pentru ca tu nu ai violat-o, si oricum orice ai face nu mai e virgina, ar trebui sa ma astepti vreo 2 ani sa fie majora... daca nu intri la corupere de minori, indiferent daca ai fost primul, al doilea, al treilea, etc...hai sa-ti dau un sfat, de ce nu vorbesti cu ea la telefon de faza cu dezvirginatul? si fa asa intr-un fel sa povesteasca cu cine si cand s-a culcat prima ora? si atunci o inregistrezi, macar sa le arati parintilor ei ca nu ai fost tu primul si poate asa se mai schimba cat de cat situatia!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Anuttzzik):

Http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
am explicat mai sus, nu are a face cu codul penal, are tipa peste 15 ani, nu ii e tutore/curator/etc, nu i-a promis nimic, deci nu e art 198 cp.

| SimonicaSymonica1988 a răspuns:

Sfatul meu e de ce nu te-ai dus tu la politie sa declari ca o pustoaica a pus buba pe tine si te-a obligat sa fi cu ea si tu refuzand s-a dus la parinti ei si au spus ca ai violato si tu nu mai suporti santajurile lor si tu sa le mai spui ca tu chiar iai rugat sa se duca la iml finca tu nu ai avut nici o treaba cu ficasa (oricum ei acum nu mai pot sa demonstreze nimic si politia va zice de ce nu ati venit cand sustineti sa s-a intamplat deci inseamna ca ati vrut sa il santajati)si le spui ca nu ai venit sa seclari cand mau santajat deoarece credeam ca e o gluma un capriciu al fetei dar ea nu mai inceteaza ma urmareste nu mai suport ...si tu ai de partea ta ginecologul care va zice cu aproximatie de cat timp ea nu mai e virgina 1 an 2 se vede tot numai sa nu fi fost dezvirginata aprox in perioada cand tu te-ai combinat cu ea

| SimonicaSymonica1988 a răspuns:

Si inca ceva ia ameninta si tu cu politia ca te santajaza pe nedrept si sustine ca nu ai avut nimic cu ea si oare ce parinti bolnavi o avea din moment ce ea a zis ca ai violato si isi mai tine fiica alaturi de un violator si daca ar sti ca nu e adevarat tot e grav finca in loc sa ii vorbeasca ca va intalni pe cineva care o so iubeasca accepta sa stea cu unul care intr-adevar no suporta si nu simte nimic pentru ea si mai tarziu o va lasa si tot va suferi finca asta se stie ca nu va dura toata viata ce placere sa ai sa ti fortat un baiat langa tine cand lui i se face scarba sa te mai sarute si se uita cu ura la tine.Aici parinti au o problema cu capul

| Paul_Burcin_1970 a răspuns:

Frate ce sa faci ia-o de nevasta