| 1Q a întrebat:

Imi explicati care este scopul acestor proteste? Adică de ce se fac ce vor sa obtina adică am inteles sa înlăture psd da vreau sa stiu mai amănunțit povestea

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Problemele legate de acest PSD care a avut si alte denumiri de-a lungul timpului incep in 1990, dar nu o iau de acolo.
In prezent partidul respectiv este plin de personaje care sunt intr-un fel sau altul in conflict cu legea. Au si ceilalti infractorii lor dar nu in asemenea hal, trebuie sa fim obiectivi. Problemele majore au inceput o data cu initiativa PSD de modificare o codului penal in sensul de a nu mai fi considerate infractiuni anumite acte, gen trafic de influenta, luare si dare de mita, etc, actiune care este mai mult decat evident menita sa-i scape de dosare penale, condamnari, puscarie pe oamenii lor care au procese deschise pentru aceste infractiuni. Aici il includem si pe seful partidului, nemernicul de Liviu Dragnea, care este deja condamnat penal. Cu alte cuvinte vor sa legifereze traficul de influenta si luarea/darea de mita.
Deci se cere pastrarea legilor anticoruptie si interdictia celor condamnati penal de a mai avea functii politice. Adica se cere normalitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Art. 290 alin. (3) modificarea facuta in Senat:

„(3) Mituitorul nu se pedepseste daca denunta fapta mai inainte ca organul de urmarire penala sa fi fost sesizat cu privire la aceasta, dar nu mai tarziu de 1 an de la data savarsirii acesteia."

Art. 290 alin. (3) forma aflata in vigoare:

"Darea de mita

(3) Mituitorul nu se pedepseste daca denunta fapta mai inainte ca organul de urmarire penala sa fi fost sesizat cu privire la aceasta".

Asta încurajează mita?

Art. 291 alin. (1) modificarea facuta in Senat:

„(1) Pretinderea, primirea ori acceptarea promisiunii de bani sau alte foloase materiale, direct sau indirect, pentru sine sau pentru altul, savarsita de catre o persoana care are influenta sau lasa sa se creada ca are influenta asupra unui functionar public si care promite ca il va determina pe acesta, promisiune urmata de interventia la acel functionar pentru a il determina sa indeplineasca, sa nu indeplineasca, sa urgenteze ori sa intarzie indeplinirea unui act ce intra in indatoririle sale de serviciu sau sa indeplineasca un act contrar acestor indatoriri, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani."

Art. 291 alin. (1) forma aflata in vigoare:

"Traficul de influenta

(1) Pretinderea, primirea ori acceptarea promisiunii de bani sau alte foloase, direct sau indirect, pentru sine sau pentru altul, savarsita de catre o persoana care are influenta sau lasa sa se creada ca are influenta asupra unui functionar public si care promite ca il va determina pe acesta sa indeplineasca, sa nu indeplineasca, sa urgenteze ori sa intarzie indeplinirea unui act ce intra in indatoririle sale de serviciu sau sa indeplineasca un act contrar acestor indatoriri, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani."

Asta încurajează traficul de influență sau doar termină cu dosarele pe denunțuri?:D

Cam asta s-a modificat legat de mită și trafic de influența, ai toate modificările aici, dacă ești curios:
https://www.luju.ro/......uzurilor-p

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune aici forma anterioara a legii si o sa vezi despre ce e vorba. Tu ori ai de profitat de pe urma modificarilor, ori nu judeci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

E forma pusă, nici nu te-ai obosit să citești. Ți-am lăsat și link, dar nu-ți pasă. rolling on the floor))

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, n-ai de profitat, decat poate indirect prin altii, esti deala de nu-l duce mintea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Păi zi-ne și nouă, ăstora mai slabi de minte, cum încurajează modificările alea corupția. laughing
Aaaa, acum nu o să te mai duci la pușcărie dacă i-ai promis lui unu' că faci trafic de influență ca să scapi de el, chiar dacă nu faci, ci doar dacă faci. Aoleu, așa e, penalii, corupții, huooo!

| gheorghe699 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu stie sa citeasca ..prefera oral.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai so luam altfel. Ca la prosti ca altfel nu se poate cu tine.
Deci:
Dragnea este un condamnat penal? Da sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Păi era condamnat penal(definitiv) și când a luat 46% din voturi, care-i problema că e condamnat penal? Instanța care l-a condamnat, dacă considera, putea să-i interzică să candideze, cum i-a interzis lui Năstase, lui Dan Diaconescu, etc.
Dragnea a trimis sms-uri în ziua votului, wow. (citește motivarea, că urmează să-mi zici că a adus morți la vot)

| Doja a răspuns (pentru Holiday):

Moving goalpost. my favourite sin

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Păi era condamnat penal"

Deci e un infractor. Intrebarea mea e, de ce ai sustine un infractor?!

"Instanța care l-a condamnat, dacă considera, putea să-i interzică să candideze,"

Ei vezi, tocmai despre asta vorbim, se doreste modificarea legii in sensul asta. Infractorii dovediti sa nu mai aiba drept sa ocupe functii politice. E normal sau nu?

Hai sa-ti arat si de ce esti tantalau in legatura cu modificarile codului penal. Doar un exemplu:

art. 297 - varianta veche.

"(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.

(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, îngrădește exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situație de inferioritate pe temei de rasă, naționalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenență politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecție HIV/SIDA."

art. 297 - varianta PSD

"(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, cu știință, îndeplinește un act prin încălcarea unor dispoziții exprese dintr-o lege, o ordonanță sau o ordonanță de urgență a Guvernului sau nu îndeplinește un act prevăzut de dispozițiile exprese dintr-o lege, o ordonanță sau o ordonanță de urgență a Guvernului și prin aceasta cauzează o pagubă materială mai mare de 200.000 lei ori o vătămare gravă, certă și efectivă a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevăzute și garantate de legile în vigoare, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Fapta funcționarului public care, în exercitarea serviciului, îngrădește exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situație de inferioritate pe temei de rasă, naționalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenență politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecție HIV/SIDA se pedepsește cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă."

Chiar nu sesizesi nimic?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ba da, sesisez că ești într-o mare eroare, că nu aia a adoptat Parlamentul, că mi-ai citat OUG13 care a fost abrogată în februarie 2017. big grin

Și mai știu și că n-are cum vreodată să se modifice legea în sensul în care dorește USR, fiindcă prima oară ajunge în Parlament, unde rămâne blocată, și dacă prin absurd ar trece, ar ajunge la CCR care ar bloca-o definitiv.

Bună dimineață!big grin

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

" (3) Mituitorul nu se pedepseste daca denunta fapta mai inainte ca organul de urmarire penala sa fi fost sesizat cu privire la aceasta".

Asta încurajează mita? "

Ai scris-o cu mana ta. Daca incerci sa o dai la intors esti complet retardat.

Ceea ce ai scris tu acolo se traduce astfel pentru creierul tau mic: "Eu, mare politist, daca ii cer babutei care vinde ilegal la colt de strada 200 de lei sa ma prefac ca nu e acolo, n-o sa ma poata trage nimeni la raspundere daca ma duc si ma dau singur in gat."

As fi curios sa vad cu ce porcarie te aperi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Deci tu spui că legea în vigoare încurajează corupția și susții ieșirea în stradă pentru apărarea ei. rolling on the floor))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hai că m-ai dat gata cu ultimul răspuns. laughing)))

111 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nici ei nu știu. N-ai văzut că nu răspund nimic clar când sunt întrebați de ce au venit? Spun ceva de genul: pentru drepturile noastre, pentru o Românie mai bună etc

| Dalmore a răspuns (pentru sabin89):

Schimba de pe Antene si o sa auzi raspunsurile reale rolling on the floor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

V-am pus modificările aici, explică-mi tu, care-i faza cu ele? Ăla a schimbat subiectul.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"V-am pus modificările aici..."

Ai pus pe dracu. Ai pus doar un articol. Chiar ii sfatuiesc pe cei interesati sa citeasca, poate asa se mai trezesc unii la realitate si nu mai dau crezare unora ca tine, care zic "nu-i nimic, care e problema". Din pacate sunt constient ca unii chiar daca citesc, tot nu inteleg nimic. Ca nah, uita-te la tine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Dacă citeai tot, ți-am lăsat un link, acolo jos, cu TOATE modificările.
Nu cu alea din 2017, pe care le citezi tu.

| gheorghe699 a răspuns (pentru Dalmore):

Unde? la postul securist realitatea? furat de coldea si kovesi, de la vantu...

| gheorghe699 a răspuns (pentru Dalmore):

Unde sa schimb? la televiziunea, furata de securistii coldea si kovesi, de la vantu si transformata in oficina SRI? realitatea lui gusa si rares bogdan.

| Dalmore a răspuns (pentru gheorghe699):

Du-te, ma, si trateaza-te laughing))))).

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Televiziunea care aseară a difuzat, în 15 minute, 2 sau 3 fake news-uri despre care se știa, din jurul prânzului, tot de la 1 ziarist de-al lor(tabăra #rezist), Cartianu, că nu sunt adevărate. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Uită-te la ce a scris Nietzsche. laughing)))

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Fake news-ul despre tipa cu,, coloana rupta'' nu te-a deranjat sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

S-a spus de la început că ''e suspectă de coloană cervicală ruptă''. Și mă deranjează orice tip de fake news. big grin
Cel mai rău, spre exemplu, mă deranjează fake news-urile despre legi, unde nimeni nu știe concret ce se modifică, vezi tipul de mai sus, cel mai probabil și tu, etc, dar știu toți că nu e bine. rolling on the floor

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a spus ca e,, suspecta'' si tunai prin comentarii legat de asta laughing))))))). Macar esti amuzant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Problema e că a fost călcată în picioare, nu ce a pățit, dar mi-ai demonstrat de mai multe ori că ești îngustă la minte, nu e nevoie să mai continui. Răspunde când vei fi capabilă să spui ceva concret.laughing

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti singura persoana care spune despre mine ca as fi asa sad in schimb, n-am degete la maini sa-ti insir toti userii care si-au batut pla de tine in ultima luna de cand stau eu pe aici laughing)))))).

P.S: au fost femei ranite mai rau de catre jandarmi, pe care nu te aud sa le plangi pe aici sad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

laughing) Nu vreau să mă gândesc care e cercul tău de cunoștinte dacă nimeni nu ți-a mai spus până acum. Să nu-mi spui că te consideră și deșteaptă că deja nu te mai cred!

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mi ai dat eronat? A intrebat omul pentru ce se iese in strada? Nu pentru asta pentru ce i am raspuns eu? Tu de ce nu spui pentru ce ies oamenii in strada dar dai eronat? Si ce esti asa vehement si pornit ce treaba ai tu sa mi evaluezi raspunsul? Mi se pare aiurea genul tau. Daca si pe siturile astea te ataci in viata de zi cu zi daca cineva are parere diferita de a ta cred ca il jignesti si sari la cearta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Fiindcă ai bătut câmpii. thinking

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am bătut câmpii. Astea sunt motivele în mare. În a doua zi de protest cel din 11 august s-a ieșit pentru a cere demisia celor ce au permis jandarmilor sa atace și sa lovească oameni pașnici, sa i intimideze și sa i trateze cu lipsa de respect. În piață crede ma erau oameni de calitate, deci nici asta nu duce la dictatura? Dacă le iei partea și nu te indigneaza atacul miselesc înseamnă că nu vrei sa vezi nu am ce argument sa ți dau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

E bine că măcar crezi în ceva. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Pentru ca e PSD-ist. De aia da eronat. E fan Mircea Badea, chiar nu poti avea pretentii de la el. Nu-i da atentie.

| minrest a răspuns:

PSD nu poate fi inlaturat de la putere; doar o mica parte din propaganda PSD, cea croita pentru cei mai ignoranti cetateni, sustine asta. Protestele astea dureaza de un an si opt luni; se fac pentru independenta puterii judecatoresti fata de puterea legislativa si cea executiva si pentru continuarea luptei impotriva coruptiei.

| Holiday a răspuns:

Referitor la diaspora, care intr-un fel sau altul a initiat protestul de vineri. Astia sunt niste oameni care au trait ani de zile in state civilizate, care stiu ce inseamna democratie, care stiu ce inseamna sa muncesti si sa ai satisfactii financiare, care stiu ce inseamna sa nu fii nevoit sa dai spaga pentru a obtine ceva, etc, etc, etc. Au termen de comparatie, nu teoretic, ci trait real.
Poate stii ca exista si genul de roman care pleaca la cersit in afara, dar daca te-ai uitat la miting probabil ai constatat ca nu astia au venit sa protesteze. Pe aia fie in doare in spate de ce se intampla, fie sunt votanti PSD.

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii ies la proteste pentru a apara justitia și pentru a protesta împotriva celor ce dau legi în favorizarea corupției. Corupția duce la sărăcie, și la o forma de dictatura acoperita

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tu unde dracu' ai trait pana acum?

| Yurisa a răspuns:

De ce imi dai raspunsul ca "nefolositor" si "eronat", Gabi281? Te doare adevarul? Te trimite si pe tine Firea in Grecia? E ceva gresit in ce am zis? Nu. Du-te si pupa-ti psd-ul in dos daca tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Nu e nimic gresit, oamenii care pupa PSD-ul sufera de un mic retard mintal, ori sunt extrem de inculti si nu inteleg realitatea in care traiesc.
Bine, si mai e o varianta, sa nu stie nimic despre realitatea in care traiesc, pentru ca am vazut ca pe A3 si RTV stirile sunt in ultimul hal deformate. N-au nicio treaba cu lumea asta oamenii, ei cred doar ce aud, nu simt pe pielea lor nimic, pentru ca nu-i duce capul sa faca asemenea conexiuni.
Sunt niste preșuri umane.

| gheorghe699 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,oamenii inteligenti sunt cei care lauda securismul,stalinismul,protocoalele secrete,care promoveaza procurorii derbedei,portocala,onea, kovesi, cei care se uita la televiziunea furata de coldea si kovesi, transformata in televiziunea de casa a securistilor, realitatea tv si um digi 24

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu e nimic gresit, oamenii care pupa PSD-ul sufera de un mic retard mintal, ori sunt extrem de inculti..."

Mai este o a 3-a categorie si anume cei care profita de pe urma celor 2 categorii spuse de tine.

| ovidiu29asd a răspuns (pentru gheorghe699):

Ce protocoale secrete mah? Te referi la ceva anume, sau la lozinci inghitite din zbor ca sa zici si tu ceva? Pai crezi ca e normal ca toti prostii sa stie protocoalele secrete? Oamenii inteligenti in primul rand, dupa ce primesc o informatie o studiaza, o cauta in 10 surse sa vada daca e reala si abia dupa se apuca sa vorbeasca. Ce abuzuri ti-a facut tie Gheorghe vreun procuror sa te consideri indreptatit sa il numesti "procuror derbedeu"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Nu meriti atentia nimanui, asa ca nu te mai obosi sa-mi dai reply-uri, ca nu-mi pierd timpul cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu29asd):

Https://www.youtube.com/watch?v=kVdRtqQ_VrA
Uite, bre, ăsta a făcut. Și e suspendat din funcție și cercetat penal, știu că urma să-mi zici că e pe Antena3, deci nu e adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca dacă se face armata comuna, control financiar comun in UE sovieticii au doar de pierdut. Din cauza asta au promovat oameni corupți in poziții importante in toată Europa de est și s-a ajuns aici. Infractorii respectivi scapă de dosare și rămân cu averi și sovieticii rămân cu influența pe care o au acum. Protestele sunt pentru a înlătura guvernul care servește pe alții in defavoarea cetățenilor romani.

| Doja a răspuns:

Scopul este pur si simplu dezamagirea si obosirea oamenilor. Ca si la Occupy Wall Street, nu exist o platforma coerenta, este doar pentru distrugere, nu se doreste nimic anume decat "sa nu mai fie astia, sa vina altii", iar daca intrebi pe orice protestatar vehement ce solutii are iti va zice "nu stiu, sunt altii care sa decida, nu eu".

Adevarul e ca in acest moment nu avem decat partide de stanga si toate vor acelasi lucru. E doar o lupta pentru putere intre unii care au furat de mult si altii care sunt insetati de putere si o vor de-acum incolo. Niciunul nu tine cu tara.

| Doja a răspuns:

Trecand peste faptul ca PSD sunt santajabili si manipulati de toata lumea prin aratat pisica puscariei, ei au bagat niste modificari foarte bune in "legile penale" cum se zice.

Faza tare e ca oamenii nu inteleg diferenta intre "codul penal" si "codul de procedura penala". Mai ales in piata avem cea mai mare colectie de analfabeti functional juridic din tara asta.

Cateva exemple de schimbari bune pe care nu le poate contesta nimeni:

1) Ai dreptul sa taci si sa nu te auto-incriminezi - introducerea celui de-al 4 amendament SUA condamnata de USR/Ciolos/Rezist ca "vai, e pentru Tariceanu"

2) Ai dreptul sa stii cine te toarna, cine te acuza - condamntata de USR/Ciolos/Rezist ca "vai, violatorii nu stiu pe cine violeaza, si daca ii pui in fata femeia violata va afla in cine si-a bagat p"

3) Nu ti se poate inscena perchezitie pe motiv fictiv ca sa te prinda cu altceva - "v-vai procurorii trebuie sa stearga probele care nu tin de caz!" - cand de fapt e vorba de probele aflate in copiile lor, EXACT LA FEL CUM JUDECATORUL TREBUIE SA IGNORE PROBELE CARE NU AU DE-A FACE CU SPETA.

4) Un dosar nu mai poate fi tinut infinit la sertar daca exista probe pentru recurs, ci trebuie depus in maxim 6 luni. Ceea ce nu stie lumea este ca nu poti fare recurs fara probe noi. "v-vai! dar ne iau parghiile!" - asta in timp ce ne plangem ca in Romania procesele dureaza zeci de ani.

5) Inconsistenta dintre marturii nu mai este incriminata - "se incurajeaza marturia mincinoasa!" - asta spune oricine nu intelege ca creierul este o masina euristica. S-a dovedit stiintific prin nenumarate studii ca memoria are diferite grade de cristalizare in functie de timp si evenimente. Adica reconstruieste lucruri din informatii partiale. Deci de ex un om care zice un lucru acum poate fi sub un anume stimul/stres. iar memoria sa-i revina peste o luna si sa dea o marturie diferita, mai corecta. Cazurile sunt super-documentate mai ales in cazurile debrief-urilor militarilor dupa misiuni, dar aparent biologia te poate baga in puscarie la noi in tara.

Problema e ca astia vor scapa dand legi ok. schimband legile facute prost acum f multi ani de zile, tot de ei.

| Holiday a răspuns (pentru Doja):

He, he, cum s-au trezit ei sa dea legi "bune" chiar in momentul in care acestea ii scapa pe ei de probleme...

"1) Ai dreptul sa taci si sa nu te auto-incriminezi..."

Nici o lege nu te obliga sa te autoincriminezi. De altfel, in afara de cei care isi recunosteau vina ca sa beneficieze de reducerea pedepsei, toti cei care au fost condamnati au mintit in declaratii, audieri, etc.

"2) Ai dreptul sa stii cine te toarna, cine te acuza"

Pe de o parte descurajezi denuntul, pe de alta parte intai ar trebui pus la punct sistemul de protectie a martorilor. Fara asta, ajungi sa te uiti mereu peste umar.

"3) Nu ti se poate inscena perchezitie pe motiv fictiv ca sa te prinda cu altceva "

Exagerand putin, daca te perchezitioneaza in vederea documentarii unui caz de spalare de bani si iti gaseste un cadavru in frigider trebuie sterse probele. Cam despre asta e vorba. Nu, in mod normal se incepe procedura de cercetare penala in alt dosar.

"4) Un dosar nu mai poate fi tinut infinit la sertar daca exista probe pentru recurs,"

Uneori obtinerea de probe suplimentare necesita mai mult timp, iar termenul de 6 luni este unul jenant de mic.

"5) Inconsistenta dintre marturii nu mai este incriminata - "

E doar un mijloc prin care, o persoana prin santaj, amenintari, mituire poate fi convinsa mai usor sa declare altcevadecat a declarat initial fara a raspunde penal. Aceasta ii exonereaza de vina si pe cei care au depus "marturie mincinoasa" si apoi isi schimba declaratia cand vad ca se ingroasa gluma si pot avea probleme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Ar trebui să înțelegi că habar n-ai despre ce vorbești și s-o lași moartă.
Sau măcar să te interesezi ce a adoptat Parlamentul, apoi să vii să-l înjuri.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e simpla, cine a trebuit sa inteleaga, a inteles, faptul ca il pupi tu in fund pe Dragnea si PSD-ul e irelevanta.
Te salut cu deja traditionalul : PUIE MSD!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai? Ca dupa cum vorbesti nu pari sa fi intrat inca in campul muncii laughing

| Doja a răspuns (pentru Holiday):

Nu te obliga legea sa te auto-incriminezi, dar procurorii te pot face sa declari lucruri pe care le pot folosi impotriva ta. "You have the right to remain silent, everything you say can and will be used agains you in the court of law". La noi nu ai dreptul sa taci.

Sistemul de protectie a martorilor exista de mult si nu este afectat de legile noi. Ai subliniat foarte bine faptul ca lucrul asta nu e cunoscut de public.

Dovezile despre care se vorbeste erau electronice sau de hartie. Nu zice nimeni ca nu poti incrimina un om sau deschide alt dosar. Nu poti sterge un cadavru, pentru ca nu e o copie. Deci da, o exagerare care arata ca schimbarea nu are de-a face cu legea promovata de ei.

Strangerea de probe nu inceteaza pe parcursul procesului si re-porneste imediat dupa sentinta. Nu te obliga nimeni sa te opresti din a lucra procesul si din a nu aduce probe noi CHIAR IN TIMPUL DERULARII. Deci si aici intelegem ca nu este o scuza timpul de 6 luni. La noi termenele sunt de 6 luni, apropos.

Inconsistenta dintre marturii nu se refera la marturii facute voit gresit. Se refera la lucruri pe care le-ai uitat sau ti le-ai amintit prost. Daca se dovedeste ca ai marturisit mincinos cunoscand fapta, atunci nu esti afectat de chestia asta.

Deci per total toate sunt bune happy si sunt multe altele.

| Holiday a răspuns (pentru Doja):

Nu mai intru in amanunte, legat de celelalte, oricum e evident ca doar favorizeaza infractionalitatea, dar asta depaseste orice limita:

"Dovezile despre care se vorbeste erau electronice sau de hartie."

Credeam ca judeci mai departe de "cadavrul in frigider", dar m-am inselat. Iti explic mai pe inteles. Daca in calculatorul persoanei respective se gaseste o conversatie cu cineva prin care respectivul negociaza uciderea unei persoane, contra cost sa zicem, o stergi pentru ca nu face obiectul perchezitiei? Sau pornografie infantila. O stergi pentru ca ai descoperit-o intamplator?
Astea-s in format electronic, cum ai vrut tu.
Astept un raspuns simplu, "da" sau "nu", de povesti sunt satul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Că realizez că legile astea, o mare parte din ele, sunt bune?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doja):

N-ai cu cine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Dar hai mai bine s-o luăm de la început, unde ai zis că în special ești deranjat de modificările la dare de mită și trafic de influență, care nici nu s-au modificat prea mult. La ele ce e rău?big grin

| Doja a răspuns (pentru Holiday):

Da, o stergi si faci alt dosar in care investighezi persoana pentru cazul respectiv.

Ceea ce nu intelegi tu este ca acum se poate abuza foarte tare si nu exista asa numitul "due process". Adica procedurile legale care contin prezumptia de nevinovatie.

Pe mine ma mira cum nu sariti niciunul de fund in sus ca nu exista prezumptia de nevinovatie, ci doar "hai sa vad cu ce te mai prind". sau "n-am ceva clar, dar te iau, si vad ce gasesc".

Cel mai raspandit caz (nu penal ce-i drept) dar care ne afecteaza pe absolut toti sunt controalele care vin sa te amendeze la firme ca "sigur gasesc ceva".

Esti absolut refractar la orice nu corespunde ideologiei tale. Nu ai principii, doar tinte politice. Esti de-acord sa arda tara doar ca sa vezi oponentii dusi, indiferent daca pica lucrurile peste tine dupa aia. Asta nu intelegeti voi cei rezistenti.

Nu contesta nimeni ca hotii trebuie sa plateasca. Tot ce spunem e ca voi vreti incalcari are legii si bunului simt doar ca sa scapati de unii, indiferent daca vor fi folosite dupa aia si impotriva voastra.

Sunteti literalmente "idiotii utili" despre care povesteste Yuri Bezmenov si care vor fi primii saltati in momentul venirii salvatorilor.

https://www.youtube.com/watch?v=5gnpCqsXE8g

Daca nu ai timp sa vezi filmul asta, si daca nu l-ai vazut pana acum atunci traiesti degeaba.

| Holiday a răspuns (pentru Doja):

Deja bati campii incercand sa explici necesitatea unor astfel de aberatii. Cica "le stergi si deschizi alt caz". Pai ce caz mai ai daca distrugi dovezile? Iar referitor la filmuletul ala, stai linistit, nu traieste nimeni degeaba daca nu-l vede, dar probabil creaza unora diverse opinii in genul celor exprimate de tine mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Asta e cam același lucru cu decizia CCR privind interceptările, doar că pusă în alt context.
De faptul că interceptările nu mai pot fi folosite în instanță dacă au fost obținute prin mandat de siguranță națională, ce părere ai? Și CCR încurajează infracțiunile?laughing

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Astept un text ceva, nu-mi dau seama exact la ce te referi.
Pana atunci, shhh si asculta:

https://www.youtube.com/watch?v=ESD4n3TBS_Q

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Https://www.digi24.ro/......rol-494567

Adică dacă SRI(care oricum nu e organ de cercetare penală) ascultă o infracțiune, alta decât cea pentru care a luat mandat, nu poate folosi DNA proba în instanță.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doua aspecte pe care le ignori probabil voit. In primul rand sunt doua institutii diferite si nu exista un cadru legal de colaborare sub acest aspect intre ele. Colaborarea in sensul asta poate exista, dar trebuie prevazut exact cadrul legal, aici e problema de fapt. Pe de alta parte daca SRI nu mai poate furniza inregistrari nu inseamna ca nu se mai fac, ci ca va trebui sa se angajeze personal si sa se achizitioneze tehnica necesara de celelalte institutii. Sau, repet crearea unui cadru legal concret in care sa se prevada exact cum functioneaza schimbul de informatii.
In situatia anterioara e vorba de una si aceeasi institutie, care este organul de cercetare penala abilitat expres prin lege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Câte flagrante a mai făcut DNA de atunci?laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Și mai ignori tu ceva, voit probabil, 99% din mandatele de interceptare sunt pe siguranță națională, prin care ei, de fapt, făceau poliție politică.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sigur, ai vazut tu infractor sa nu incerce sa se victimizeze?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Deci ești de acord și cu legi de tip big brother, interceptări ilegale, protocoale secrete, procurori care șantajează inculpați să facă denunțuri false, etc doar ca să vezi câțiva oameni la pușcărie.
Nu, nu ești securist deloc.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ti place sa bati campii cand ramai fara argumente.
Nu, nu-i place sa vad oameni la puscarie, dar daca merita, acolo trebuie sa mearga. Sunt convins ca niciunul dintre personajele mediatizate, fie PSD-isti, fie de alta orientare politica nu au ajuns degeaba, dar toti isi cauta scuze si se victimizeaza.
Problema cu PSD-ul e ca dintre membrii cu functii majoritatea au astfel de probleme, sau sunt pusi acolo de cei care au pentru a-i ajuta sa scape de ele.
Si gata, ca m-am plictisit de ineptiile tale, poti sa marai cat vrei ca aici nu mai primesti atentie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Eu am rămas fără argumente?hee hee
Nici acum n-ai explicat-o pe aia cu traficul de influență și darea de mită. Cu abuzul în serviciu știai despre altă lege.laughing
Care-s majoritatea dintre ăia cu funcții? Tu rezumi majoritatea la Dragnea?laughing

| Doja a răspuns (pentru Holiday):

Deci respingi informatii pentru ca stii mai bine, apoi demonstrezi ca nu intelegi ce se scrie. Nu zice nimeni ca se sterg dovezile, se elimina dovezile din copiile lor de la dosar, nu originalele.

Asta inseamna sa fii analfabet functional. Dupa cum ziceam mai sus, e plin de d-astia ca voi in piata

| Holiday a răspuns (pentru Doja):

"Nu zice nimeni ca se sterg dovezile, se elimina dovezile..."

Nu se sterg, se elemina, aha. Asta apropo de cine e analfabetul.
Mai era inca un nebun pe aici care ca si tine se contrazicea singur in incercarea de a justifica rahaturile PSD-ului.

| Doja a răspuns (pentru Holiday):

Atunci cand nu esti in stare sa combati un argument trunchezi fraza. Tactica tipica happy

| gheorghe699 a răspuns:

Vor sa-i inlature de la guvernare pe cei alesi, votati democratic, ca structurile securiste subterane sa aduca la guvernare unii care nu au castgat alegerile, desi democatic este prin vot.

| Yurisa a răspuns (pentru gheorghe699):

Guvernantii au fost alesi democratic sa conduca tara, sa o dezvolte, nu sa tina pentru ei si sa o faca de ras prin lume, nene

| Holiday a răspuns (pentru gheorghe699):

"Vor sa-i inlature de la guvernare pe cei alesi, votati democratic..."

In momentul in care cei votati democratic actioneaza inclusiv impotriva celor care i-au votat exista posibilitatea si mai mult, chiar necesitatea, de a se face alegeri anticipate. Alegerile anticipate sunt, ce sa vezi, un exercitiu democratic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Guvernantii n-au fost alesi ca sa dea legi care sa-i ajute in interes propriu. Ce se intampla in tara asta de la venirea lui Dragnea este ABSURD, grotesc si daca oamenii aia nu ies in strada, usor-usor, se instaureaza comunismul.

| gheorghe699 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu este absurd, sa existe protocoale intre SRI SI ICCJ? daca ai avea un proces si ai fi condamnat pe nedrept, de catre un procuror ca portocala, ai mai vb asa?

| gheorghe699 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbe luate de la securisti gen coldea,,. spune concret o lege care a fost data cu dedicatie? nu propaganda de 2 bani

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Esti irecuperabil.

| gheorghe699 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,cand este vorba despre ceva concret, sunt irecuperabil.

| minrest a răspuns (pentru Holiday):

Dar nu vrem, draga Holiday, sa-i inlaturam de la guvernare. Vrem ca legile sa fie formulate in asa fel incat unele fapte penale sa poata fi probate, iar Justitia sa fie independenta de politic. Nu cred ca vrem prea mult.

| xerxes1 a răspuns (pentru Yurisa):

Au votat si mortii in Teleorman.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru gheorghe699):

Ti se pare democratic sa ii duci cu forta la vot pe oameni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mi se pare #fakenews.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aia e legea în vigoare. rolling on the floor))))))))))))))
Pe lângă asta, mituitorul e ăla care dă mită, nu care primește, dar deja ai demonstrat că ești un analfabet funcțional cu acte în regulă.

| gheorghe699 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu,democratic este sa castige geoana alegerile prezidentiale,si pana dimineata securitatea lui; kovesi, coldea, maior, oprea sa chimbe rezultatul alegerilor sa-l declare castigaor pe basescu, la fel mi se pare" democratic "ca 8milioane de oameni sa voteze la referendumul de demitere a lui basescu, si unul zegrean, cu ajutorul ambasadelor sa anuleze votul ..asa este democratic?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Esti doar tembel. Mituitorul e persoana care mituieste.
Si politistul din exemplul meu poate mitui, constrangand-o pe baba: "imi dai bani, ma prefac ca nu te vad." sau baba: "iti dau bani, te prefaci ca nu ma vezi".

Si in plus, faptul ca legea e in vigoare nu schimba cu nimic faptul ca legea nu e dreapta.
Esti doar handicapat. Mori in chinuri.

| gheorghe699 a răspuns:

Vad ca esti comentator de meserie, dar nu te obosesti sa te informezi, unde ai trait pana acum? nu ai aflat despre protocoalele secrete incheiate de securistii coldea, maior si kovesi ca procuror general si livia stanciu ca sef al ICCJ? dar de procurorii derbedei; bucurica -a violat mai multe femei, portocala de la Ploiesti cu dosare politice, onea etc.dar cred ca esti un putoi exaltat care nu stie sa citeasca ...muceo,eu am umblat 3 ani prin judecati -judecatorie, curte de apel pentru un prost, pe numa boc, care a dat o lege retroactiv ..sa platesti CASS si din venitul obtinut din chirii, desi eu am platit CASS pe venitul obtinut din salariu, repet lege data retroactiv, asa ca ce sa iti explic tie, un ..neica nimeni care comentezi ceva ce ai auzit la un protest.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorghe699):

Matale n-ai înțeles că ei sunt tineri, frumoși, liberi și nu le pasă decât de lozinci și ce mai aud ei pe la Rareș Bogdan?laughing Degeaba le zici, când n-au ce să mai zică, ți-o bagă pe aia că ești irecuperabil și te uiți pe Antena 3. laughing)
Nu vezi că ala de sus nici nu s-a obosit să citească că i-am citat legile?laughing)

| gheorghe699 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este greu sa citeasca, sa se documenteze, dar comenteaza.

| Dalmore a răspuns (pentru gheorghe699):

Citeste si documenteaza-te atunci, ca sa nu te mai faci de ras in discutii de genul asta laughing

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar esti irecuperabil daca te uiti la A3. Trebuie sa ai ceva defect la cap, altfel n-ai cum.

| gheorghe699 a răspuns:

Bai boule! vezi cum vorbesti analfabetule, ca nu sunt muistul de tatal tau. daca asa vorbesti in familie imbecilule.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru gheorghe699):

De fapt, are dreptate omul. Tu chiar esti **** fiindca crezi toata cacaturile. Muistii de comunisti (ca tine) nu merita decat impuscati sau dati drept hrana pentru caini.

| gheorghe699 a răspuns:

In democratie, un partid poate fi inlaturat doar prin vot, asadar lasati visele de lovitura de stat si cand sunt alegeri, la vot!

| AlexDarius3 a răspuns:

Deci urmeaza ceva similar cu petrecerea aia din 1989, PSD este un fel de partid comunist care vrea sa bage un comunism mai rau, acum si **** aia au o tactica prin care maresc pensile ca sa ii voteze bosorogii si drogatii ca sa aiba ce sa imprumute de la mamica cand vine pesnia. Lumea ca sa aiba tara un viitor mai bun protesteaza.

| deadhoe a răspuns:

Bani, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| ziptrack a răspuns:

Indiferent cine vine la putere in Romania, nu guvernul ia deciziile. Deciziile se iau la nivel de Bruxelles, Liga Natiunilor Unite, etc.

La nivel global se doreste creearea unei utopii formata din oameni care nu au pecetea lui Dumnezeu pe fruntile si mainile lor (credinta si fapte). Un nou turn Babel daca doriti, o utopie in care nu vor mai exista valori morale si Poruncile Dumnezeiesti. Deja s-au rescris si continua sa se rescrie Poruncile Dumnezeiesti si lumea nu realizeaza asta. Ecumenismul, adica aducerea religiilor la acelasi numitor, nu face altceva decat sa-L coboare pe Cel ce ne-a rascumparat, pe Iisus Hristos, la acelasi nivel cu Budha, Ghandi, etc.

In Romania se merge pe genocid disimulat prin chimicale in mancare, poluare, etc deoarece suntem un popor crestin, dar in paralel se merge si pe indoctrinarea si convertirea tineretului in atei/agnostici. De asta si aderarea la Uniunea Europeana, pentru ca se urmareste sa se refaca Imperiul Roman, sau cel putin asa am inteles eu studiind Scripturile. Ultimul care a incercat asta a fost Hitler care avea in spate Vaticanul si stim cu totii urmarile.

Asta e ultima carte pe care o joaca Dracu inainte sa revina Iisus si Dumnezeu sa faca Marea Judecata. Eu as pune mana sa studiez Scripturile si sa-L invit pe Iisus in viata mea pentru ca timpul se scurge din ce in ce mai repede si din nefericire putini oameni realizeaza asta. Fugiti de religie, de secte, de teoriile new-age si cautat-L singuri pe Dumnezeu studiind Biblia (ambele testamente). Mancare pentru minte!

| Lion56 a răspuns:

Scopul mai exact e sa iasa toti credulii in strada sa socializeze intre ei. Oricum nu baga nimeni in seama o multime de oameni in strada, intr-o tara democratica unde parerea ti-o spui la vot. Deja s-a decis ceva prin vot si n-au decat sa respecte. Cand erau la putere aia care numa taiau salarii si alungau medicii in tari straine n-au fost proteste...normal ca daca se dau legi impotriva hotiei sufera hotii.
Dincolo de parerea si orientarea politica a fiecaruia, singurul protest din tara asta care are cea mai mica importanta pentru viitor si la care am fost si eu e cel pentru organizarea referendumului pentru familie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lion56):

La fel de democratic e si sa protestezi, cum e si sa voteziwinking
Faptul ca s-a decis ceva prin vot nu ma obliga sa respect orice modificari apar pe parcurs. Gandirea ta e similara cu a femeilor care stau sa-si ia bataie, ca deh, ele si-au ales partenerul si a fost dragut la inceput rolling on the floor. Aceeasi logica.

| Lion56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care au votat partidul inca il vor la putere, deci situatia nu e similara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lion56):

Mortii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu si batranii senili rolling on the floor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mamă, da' are țara asta la bătrâni senili...bine că ești tu tânără, frumoasă, liberă și, mai ales, deșteaptă. rolling on the floor

| Lion56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clarlaughingcam multi "batrani senili" in tara, s-ar parealaughing

| ovidiu29asd a răspuns:

Bah dar sunteti spalati pe creier fratilor? I-a ales cineva sa jefuiasca tara? i-a ales cineva ca sa faca nepotisme si sa puna toti ineptii pe anumite functii pentru ca sunt fiul, fiica, amanta cuiva? soferul soferului lui dragnea general mai mah? i-a ales cineva sa legalizeze furtul? cred ca un bambuin de la zoo daca ma duc si il iau, se descurca mai bine ca prim ministru decat cea pe care o avem. I-a ales cineva sa faca 15 km de autostrada intr-un an si sa cheltuiasca sute de milioane de euro pe "studii de fezabilitate" si licitatii? I-a ales cineva sa faca 10 lei parcarea pentru o ora in Bucuresti ca sa trimita niste milogi in Grecia pe banii mei, in contextul in care drumuri ba, mijloace de transport in comun ba, locuri de parcare la adp nema, trafic DECENT macar nema? I-a ales cineva ca sa ia din banii oamenilor care PRODUC in tara asta si sa dea pomeni electorale pe la tot felul de evenimente inchipuite la cei care stau toata zuia si mananca seminte si beau bere in fata portii? raspunsul este NU. Cei 20% din populatia tarii cu drept de vot i-au ales sa le creasca salariile, pensiile, sa aiba locuri de munca, mai multi romani in clasa de mijloc, taxe eliminate, servicii medicale de calitate, cresterea anuala cu 20% a numarului de firme existente si ce lozinci mai erau pe acolo. Si avem salarii mai mici, taxe mai mari, servicii medicale de c***t, firme mai putine, mai multi oameni in clasa de jos a societatii si incultura cat mai multa.

| gheorghe699 a răspuns (pentru ovidiu29asd):

Daca ar durea prostia,ai urla. faci pe deontologul dar esti varza,tu ai auzit,te-ai informat cum una monika makovei,a modificat legile justitiei prin ordonanta de urgenta? de avem legi staliniste,tu ai auzit de niste indivizi infecti, pe numele lor; laura kovesi, coldea, maior si livia stanciu? care au incheiat un protocol intre SRI, ICCJ ...si nu aveai acces la dosar, te judecau ca in perioada lui dej...ai auzit de unul emil boc? piticul acesta a dat o lege retroactiv, prin care trebuia sa platesti CASS si din venitul realizat din chirii ..deci; eu am platit CASS pe salariu, am platit la primarie impozit pe venitul realizat din chirie, si a venit acest idiot -boc, care a dat legea RETROACTIV, m-am judecat 3 ani, la judecatorie, curtede apel ..si datorita protocoalelor securiste,a trebuit sa platesc,asa ca voi putoii care iesiti in piata si mancati ****,ar fi bine sa va documentati, ca de vorbit asa sa va aflati in treaba e usor, dar ca sa te documentezi, ar trebui sa citesti, iar tinerii din generatia m.e nu prea stiu sa citeasca.

| AdiZNoni a răspuns:

Degeaba. Nenorociții din PSD ar sfida mulțimea cu indiferență și dacă ar veni toată populația României anti-psd la protest.

Se protestează în mare pentru că PSD are tupeul să schimbe legile justiției peste noapte și să crească nivelul de corupție în țară. Se protestează că PSD fură de la oamenii care muncesc din greu. Se protestează că s-a ajuns să se dezbată aprobarea unei legi care oferă plată criminalilor și violatorilor din pușcărie, sumă luată din veniturile brute ale oamenilor muncitori.

Cel mai grav este faptul că după puțini huligani plătiți ca să ofere „scuze și motive plauzibile" pentru violența jandarmilor față de protestatarii pașnici, toată lumea stă acăsică să nu cumva să nu mai facă buba la protest.

Nu suntem determinați. Până când nu vom fi, nu se va schimba nimic. Guvernul nu va cădea cu 3 proteste pe lună.