| vladichris a întrebat:

Imi poate explica cineva ce este oferta de purga? Nu prea am inteles din explicatiile din dictionarele juridice.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu.
Oferta de purgă (curatare) este acea ofertă făcută de dobânditorul (cumparator sau donatar) unui imobil ipotecat, către creditorul ipotecar, de a plăti datoriile şi sarcinile ipotecare până la concurenţa preţului prevăzut în actul cu titlu oneros prin care a dobândit imobilul sau, după caz, până la valoarea de preţuire a imobilului dobândit prin donatie.
In cazul în care creditorul ipotecar acceptă această ofertă, iar dobânditorul plăteşte preţul sau consemnează suma, imobilul este purgat (curăţit) de ipoteca respectivă, respectiv ipoteca va fi radiata si imobilul va fi eliberat de aceasta sarcina.