| tiza1 a întrebat:

In 2012 mi s-a furat telefonul,am prins hotul si l-a luat politia. Acum, in 2016, imi tot vin citatii sa ma prezint la proces.Ce se intampla daca nu ma prezint?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, mai ales daca ti-ai recuperat telefonul ori ai primit contravaloarea acestuia sau te-ai constituit parte civila in proces, pentru ca hotul sa-ti achite contravaloarea.
Totusi ar fi bine sa te prezinti, macar o data, pentru a vedea despre ce este vorba.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te vor lua de acasa.

| minrest a răspuns:

Pai nu m-ar mira sa intrebe judecatorul cine nu s-a prezentat, grefierul sa-i raspunda ca unul intr-un caz de furt de telefoane, la care judecatorul, intelegand ca hotul nu s-a prezentat, cum ar fi de asteptat, sa iti dea un an jumate pentru furt si obstructionarea justitiei. Iti confisca si corpul delict, asa ca ramai fara telefon. Oricum, cand iesi tu, telefoanele vor fi cu totul altfel.

| tiza1 explică (pentru minrest):

La noi orice e posibil, dar sa fie doar o gluma.hee hee

| minrest a răspuns (pentru tiza1):

Ai dreptate. E timpul tau, dar daca mai pierdeai ceva timp prin tribunal, faceai mai simplu si mai sigur pentru justitie sa-l infunde pe hot. Oricum, nu patesti nimic.