| anonim_4396 a întrebat:

In ce conditii pot sa primesc ajutor social?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ajutor Social
Acordarea ajutorului social, familiilor şi persoanelor singure, cetăţeni români, străini sau apatrizi, care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul sectorului 6, precum şi celor fără locuinţă aflate în situaţie de nevoie, care trăiesc în adăposturi improvizate.
Baza legislativa
Legea nr.416/2001 privind venitul minim garantat, modificată si completată ulterior;
H.G.R. nr.1010/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.416/2001;
Ordinul nr.920/2006 privind Procedura de lucru în vederea implementării prevederilor art.15(2) din Legea nr.416/2001 si ale art.32(2) din anexa la H.G.R nr.1010/2006;
H. C. L S6 nr.356/25.10.2006
H.G.R. nr.1507/12.12.2007 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată
H.G.R. nr.1664/10.12.2008 privind indexarea nivelului lunar al venitului minim garantat şi al alocaţiei pentru copiii nou-născuţi, prevăzute de Legea nr.416/2001 privind venitul minim garantat;
Legea nr.51/19.03.2008 pentru modificare alin.1 al art.8 din Legea nr.416/2001 privind venitul minim garantat
Beneficiari
Familiile si persoanele singure ale căror venituri se situeaza sub nivelul lunar al venitului minim garantat stabilit prin hotărâre de guvern, au dreptul la un ajutor în cuantum de:
Persoana singură - 108 lei
Familia formată din 2 persoane - 196 lei
Familia formată din 3 persoane - 272 lei
Familia formată din 4 persoane - 339 lei
Familia formată din 5 persoane - 402 lei
Pentru fiecare altă persoană peste numărul de 5 persoane, ajutorul social se măreşte cu 27 lei (RON).
Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 540 lei lunar.
Acte necesare
Cerere şi declaraţie pe propria răspundere pentru acordarea ajutorului social;
Acte doveditoare privind componenţa familiei:
Pentru cetăţenii români
B. I. - buletin identitate
C. I. - carte de identitate
C. I. P - carte de identitate provizorie

58 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te duci la munca nu mai ai nevoie de ajutoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am 4 hectare de pamant beneficiez de ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici o sansa sa te ajute statul poate in alta tara si alt stat ce ar fi daca neam strange toti tineri si am pleca in alta tara unde fiecare tanar care isi intemeiaza o familie e ajutat de stat si sa ii lasam pe leprele astea sa manance intre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am beneficiat de somaj, acum sunt sunt casnica, am o fetita de 5 anisi un barbat cu care traiesc(fiind si tatal copilului)cu care traiesc dar nu sunt casatorita. pot beneficia de ajutor social?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit ca daca sunt rrom pot sa beneficiez de ajutor social pe lang ca am un venit zeci si sute de milioane din bisnita si din contrabanda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sunt 6 pers, din care 2 copii la scoala si au bursa plus ca se ia suvetii pentru vaci si mai vand si lapte la colecta, mai sunt si oi si caruta cu cai plus alocatii, mai beneficiaza de ajut social?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa stiu daca am un venit pe memru de familie de 418 pot primi ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am cazier am fost inchgis de 2 ori
pe urma
am hepatita c de 8 ani
peurma mai am gastrita
lonboscaiatica
si ceva la rinchiu drept
stau cu un tata vitreg
care nu imi iai o pastila
sau regimuiri
ma 35 de ani
nu pot sa muncesc
ca a mdurert if mari
bolii mele tot avanseza
eu pot primi ajutor social
nu am banefict niciciodat de asa ceva sau smoj

nu mai muncesc de ani de zile
ca nu pot
dar acum deja nu mai ma integ cu tata vitrg acasa
si nu a mce sa fac
pot sa primesc un ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem doi adulti si doi copii lucreaza doar un adult cu 16 mil bani in mana am rate de 10 mil. platesc gradinita la copii 1, 5 mil. lumina 2, 5 mil.intretinerea la asociatie 1, 5 mil. iar pe timp de iarna 5 mil.si daca ne mai raman bani cumparam mancare, medicamente si hainute la copii pot beneficia de ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt florin si am o varsta de 14 ani si parintii sunt foarte bolnavi si am alocatie de 42 de lei si n-as putea sa am si eu ca toti ceilalti copii, ca parintii mei sunt bolnavi si nu au bani sa-mi cumpere
si mie haine, incaltaminte, de mancare, si toate celelalte. daca vreti si daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste haine, mancare si niste incaltaminte. va rog frumos pentru ca parintii mei nu au nici macar sa puna pe masa macar un cozonac.suntem saraci, varugam din tot sufletul sa ne ajutati.pentru ca vin sarbatorile, si nu avem macar un cozonac, sau un chec pe masa va rog frumos daca vreti si daca puteti, sa ne ajutati.va las numarul meu de telefon, in caz ca ma veti ajuta. va multumesc! 0731806200

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajutor social este egal cu pensie de urmass?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem patru persoane si impreuna cu alocatie avem un venit de 1200 ron am putea primi ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In conditi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primaria din comana face smecheri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei mai mari hoti.nu da la lume nimic faina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa primesc ajutor social este obligatorie si munca in folosul primariei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am pensie 350 ron as putea beneficia de ajutor social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am venit suntem sase persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Santem 3 persoane eu si 2 copii primaria imi 2porti cantina eu cat ajutor primesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua, am 57 de ani si de 6 luni mi-a murit sotul. Inca nu am varsta de a iesi la pensie, nu am nici un venit, pot sa primesc ajutor social?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am autoturism 1, 4cc primesc as. social

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde se depun cererile pentru ajutorul de somaj pentru sectorul 1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu si sotul nu avem loc de munca si beneficiem doar de alocatia copilului de un an si 3luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca avem masini beneficiem de ajutoru social

Alte răspunsuri
| alexandra_2695 a răspuns:

Nu se mai acorda ajutor social... eu am fost sa depun actele si mi s-a spus ca trebuie sa ies cu tiganii la maturat strada daca vreau sa primesc ajutor social pentru ca nu mai sunt fonduri...mentionez ca suntem 4 persoane, 2adulti casatoriti legal cu 2 copii de 3 ani respectiv 1 an, si singurul venit care il avem este de 240ron alocatia fetelor noastre.deci nu va puneti mari sperante in stat.

| dorinadinu a răspuns:

In ce conditii, in calitate de bunica, pot obtine un ajutor social lunar pentru nepotica mea care are mama bolnava de cancer si tata arestat?

| Duduiala_Cosmin_1983 a răspuns:

I-mi cer scuze de deranj.maicamea si tacamiu au ajutor social si de trei luni de zile nu mai primeste bani desi zilele de prestatie le face in fiecare luna.com vladimir.as dori sa primesc si eu un raspuns

| Oana_Florescu_1982 a răspuns:

In situatia - un adult cu servici, salariu min pe economie, sotia casnica, copil nou-nascut, se incaseaza alocatia copilului, stimulentul de la stat pentru tata si salariul tatalui. Se poate aplica pentru ajutor social? Locuim cu chirie si avem contract de inchiriere, iar eu, mama, am o masina pe numele meu pe care trebuie sa o radiez caci nu mai exista.