| Florentin_Daniel_1997 a întrebat:

În data de 14.03. 2014 am fost prins la volan fără permis...mi-au făcut procesele alea verbale și așa mai departe...în data de 14.11. 2015 am luat permisul...de la data în care m-au prins fără permis nu am fost sunat nu am fost citat nu nimic...în 14 când am ridicat permisul am fost sunat cum ca trebuie sa mă prezint la udrist - ei ca în conformitate cu legea nu pot deține permisul...Am fost și mi-sa spus ca urmează sa mi-se anuleze permisul și sa fiu pedepsit conform legi si ca urmează sa mi-se întocmească dosar penal..acum întrebările mele...Ce pedepse mi-se pot acorda? Când pot da din nou de permis? Fac din nou școală de șoferi de la început? Mai pot da de permis?
Mulțumesc anticipat dau funda celui care îmi explica și cu paragrafe din lege...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte ciudata situatia ta, respectiv sa nu faca nimic politia, intr-un dosar penal foarte clar, intr-o perioada atat de lunga, aproape 1 an si jumatate.
Fapta ta este infractiunea de conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
In mod normal ar fi trebuit sa fii deja judecat si condamnat, eventual o condamnarea cu amanarea sau suspendarea executarii pedepsei.
De asemenea permisul de conducere iti va fi anulat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Vei putea obtine un nou permis de conducere abia dupa trecerea unei perioade de timp, in functie de felul condamnarii, citez:
"ART.116.(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"
Nu va mai trebui sa faci scoala de conducere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce hotaraste judecatorul, probabil inchisoare cu suspendare, si legat de permis tot de judecator tine

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce pare, situatia ta este destul de grava. Esti in dosar penal practic.

Sper sa scapi cu amenda penala sau macar cu inchisoare cu suspendare.

Ajunsese se pare dosarul tau blocat undeva in sistem si cand ai dat de carnet si l-ai luat pare sa se fii deblocat.

In fine, chiar nu conteaza. Personal, sfatul meu este ca pe bune sa mergi si sa discuti cu un avocat.

Redobandirea carnetului sau altele asemenea chiar sunt cele mai mici probleme ale tale.