| GeorgeMihai a întrebat:

In drumul meu spre magazin la ora 00:48 am fost oprit de o patrula de politie.Mi-au cerut sa ma legitimez, m-am legitimat, dar intrebarea mea e...De ce m-au legitimat? Ca doar le-am spus faptul c ama duc pana la magazin.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si-au facut doar datoria, au dreptul sa legitimeze pe oricine, daca li se pare suspect ori pentru a verifica daca are actul de identitate valabil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca au dreptul. Poate le-ai parut suspect si poate ca au mai fost probleme in zona.
Uite ce zice Legea 218/2002:
Art. 31.
(1) In realizarea atributiilor ce ii revin, potrivit legii, politistul este investit cu exercitiul autoritatii publice si are urmatoarele drepturi si obligatii principale:
a) sa legitimeze si sa stabileasca identitatea persoanelor care incalca dispozitiile legale ori sunt indicii ca acestea pregatesc sau au comis o fapta ilegala;...

| darrio2007 a răspuns:

Avand in vedere poza ta nici nu ma mira ca te-au oprit.Este normal sa te legitimeze.Ce ti se pare anormal?

| GeorgeMihai explică (pentru darrio2007):

Nici nu sunt eu cel din poza neneawinking

| darrio2007 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

A fost o gluma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iaca na, ce treaba are ca le ai zis ca te duceai la magazin. Era miezul noptii avea orice drept sa te legitimeze

| Oana92 a răspuns:

Din cate stiu te pot legitima oricand, fara sa isi justifice gestul. Probabil ca le parea ceva suspect la tine, poate stai intr-o zona mai ...suspecta, poate au fost facute diverse reclamatii(pentru galagie de exemplu) si atunci ei patruleaza si ii legitimeaza pe toti.

| GeorgeMihai explică (pentru Oana92):

Ce suspect frate? Ca ma duceam la magazin?

| Minimalistul a răspuns (pentru GeorgeMihai):

A fost preventiv.