| BrD a întrebat:

In ultimul timp s'au intamplat multe...indunatii, proteste, criza mondiala, razboaie, masonerie, iluminatii, cutremure, rapiri extraterestre, biohazarduri, etc.
Cu fiecare zi care trece, ceva se intensifica. La inceput mi s-a parut o prostie teoria cu 2012, dar cu cat ne apropiem mai mult, cu atat mai multe "rautati" se intampla. Dupa parerea mea, ne indreptam spre apocalipsa.

Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Inundatii, proteste, criza mondiala, razboaie etc sau intamplat tot timpul, de-a lungul istoriei omenirii si Apocalipsa nu a avut loc, desi a mai fost prezisa si la date anterioare anului 2012! Procentual, nu se intampla mai multe "rautati' decat se intamplau pana in zilele noastre, numai ca acum suntem mai multi si "rautatile" sunt, normal, mai multe si mai de amploare. Plus ca, datorita dezvoltarii societatii umane, pot fi (si sunt) mult mai mediatizate si comentate. De aici, cu ajutorul inclinatiei umane catre fatalism, falsa impresie ca "rautatile" domina si ca ne indreptam spre Apocalipsa. Ori cate "rautati" s-ar manifesta pe planeta sau ar exista in oameni, exista tot atatea lucruri bune in jurul sau in interiorul nostru care sa creeze acel echilibru necesar pentru a nu ne indrepta catre "apocalipsa".

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă prin "ultimul timp" te referi la ultimii 5000 de ani de istorie scrisă a lumii, atunci merge.
Dacă te referi numai la ultimii ani, o greşeşti rău.
În primul rând nu se "întâmplă" masonerie şi iluminati căci acestea există de cu mult înainte de a exista curent electric!
Despre războaie... ce să zic, numai religia a creat vreo 3000 de războaie în ultimii 1500 de ani aşa că... la care dintre ele te referi? Poate fi oricare de la Gingis Han la războiul din Irak!
Inundaţii... la fel.
Proteste? Sunt cel puţin 5 proteste pe zi numai în Londra. Această medie e pe ultima sută de ani. Aşa că... la care protest te referi?
Cutremure? Este un cutremur de peste 8, 3 grade pe richter pe an undeva pe planetă. A fost Chile, Haiti, acum Japonia şi or să mai fie! Plăcile tectonice nu stau pe loc!
Răpiri extraterestre? :)) Ai vreo dovadă? Că pân' acum mai toate s-au dovedit fie false fie nu au fost demonstrate în vreun fel (nici c-au fost răpiri, nici că-s false). Or... dacă nu poţi explica exact fenomenul, nu înseamnă neapărat că vorbim fix de ceea ce se prezumă (răpiri extraterestre în cazul de faţă).
Biohazard nu există în limba română ci doar în engleză. În fine, accidente nucleare (ca cel din Japonia) au mai fost: Cernobâl şi cel din SUA cam în perioade similare! Şi-au mai fost şi altele mai mici de care n-ai aflat tu!
Aşa că... în mod cert nu se termină lumea în 2012.
În fine, îţi recomanda să citeşti asta:
http://www.scientia.ro/......lumii.html

| NoChanceForUs a răspuns:

Apocalipsa ne-o aducem noi, nu dumniezo.

| NickiMinaj a răspuns:

Cred ca ne indreptam catre razboi mondial. si nu pentru ca s-au intamplat lucrurile astea, ci pentru ca economia la nivel mondial s-a compromis prea grav si se 'cere' o restabilire a ordinii.

| daniel_8163 a răspuns:

Si eu care ma gandeam ca nu este asa.Ce apocalipsa nene? Sa ne uitam in secolele trecute, cate razboaie si inundatii si catastrofe erau, atunci nu mai stia nimeni de apocalipsa.

| pisi1793 a răspuns:

Asteapta si vei vedea

| Dash a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic, dar am auzit multi oameni ( cu scoala, nu orice fel de oameni) care sustin ca asta e "inceputul sfarsitului".

Oricum noi nu avem de unde sa stim cand va veni sfarsitul.

| Babydoll_4700 a răspuns:

rolling on the floorParerea mea...Intr-adevar, ne autodistrugem, dar ce e atata disperare cu 2012 asta? Oamenii chiar nu mai au ce face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apocalipsa e sfirsitul biblic.Eu cred ca acest sfirsit coincide cu sfirsitul stiintific si ciclic al vietii pe pamint chiar daca e vorba de citeva sute de ani pina la el sau de doar o secunda.N-am constientizat dar cred ca ne-am indreptat spre acest sfirsit dintodeauna.

| stefi26 a răspuns:

Sunt in 2013 si sunt inca viu deci...

| ParanoidOwl a răspuns:

Da! Si o sa mori! Si o sa-l vezi pe dumnezo! Din fericire nu o sa te poti intoarce sa ne spui cum a fost... Apocalipsa tot vine de la inceputul omenirii incoace. Si tot vine, si tot vine... si mereu e iminenta. Ok, asteptam cu interes, oricum nu mai conteaza nimic dupa. Se umple TPU de profeti.