| numesiprenume0 a întrebat:

Intr-o stire se vorbea de faptul ca unui politist i se calculeaza pensia din ultimele venituri pe o perioada de 6 luni. Functia se incadreaza in grupa 1 sau conditii deosebite de munca... Intrebarea mea este, la fel se procedeaza si pentru celelalte functii care au conditii deosebite de munca adica grupa 1?
https://kmkz.ro/......ei-pe-luna
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand grupei I ii corespund acum conditiile speciale de munca.
Tuturor care se pensioneaza in baza legii pensiilor publice (in prezent L.263/2010) li se aplica prevederile acestei legi, inclusiv calcularea pensiilor, in functie de contributivitate, avand in vedere intreaga perioada lucrata.
Cei indicati de tine, precum si altii care au lucrat in conditii deosebite sau speciale, beneficiaza de majorarea punctajului obtinut in baza salariilor avute, conform L.263/2010, citez:
"ART. 100 Jurisprudență
  Persoanele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupele I şi a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite sau condiţii speciale, potrivit legii, beneficiază de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, după cum urmează:
  a) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite, potrivit legii;
  b) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, potrivit legii."

1 răspuns:
| numesiprenume0 explică:

P.s. ma refer la functii precum: jongler, soprana, clown si alte functii ce fac parte din categoria conditiilor deosebite te munca sau grupa 1 cum i se zicea odata...