| Tom a întrebat:

Iti trebuie permis de port arma pentru a-ti cumpara o pusca cu aer comprimat cu alice sau daca nu iti trebuie, de ce fel de autorizatii ai nevoie?
Nu ma pricep la arme, dar ce pusca mi-ati recomanda sa-mi cumpar?
Vreau sa o folosesc pentru rate, fazani si asa de distractie.De multe ori cand am fost la pescuit am dat de fazani de care m-am apropiat si la 10 m si nu au fugit. Mi-ar trebui o pusca cu care sa-i poti lua si de la 30 m. Ma gandesc ca una de calibru 5.5 ar fi mai buna insa sa nu fie mai scumpa de 1000 lei. Dau fundita la cine ma ajuta cu cat mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor si Normelor metodologice de aplicare, aprobate prin HG 130/2005, pentru armele cu aer comprimat nu iti trebuie permis ci certificat de detinator. Pentru aceasta trebuie ca, inainte de cumpararea armei, sa depui o notificare la Inspectoratul Judetean de Politie, Serviciul Arme si munitii (este un formular tipizat pe care il primesti acolo) si apoi, in maximum cinci zile de la cumpararea armei, sa te prezinti cu ea la acelasi serviciu pentru obtinerea certificatului de detinator.
Cumpararea armei o poti face de la orice magazin ori armurier autorizat, acolo poti vedea armele, poti primi explicatii tehnice si alege si in functie de pret.
Te sfatuiesc sa nu folosesti arma pentru braconaj, pedepsele sunt aspre si pierzi arma. Daca o vrei numai pentru asta atunci mai bine renunta.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Tom,
Revin si te pun in garda: Conform Legii 407/2006 (legea vanatorii) constituie infractiunea de braconj si se pedepseste cu inchisoare de la 3 ani la 7 ani ori cu amenda de la 5. 000 lei la 25. 000 lei si vanatoarea fara permis de vanatoare, precum si vanatoarea fara autorizatie de vanatoare. Asa ca te rog sa fii foarte atent ce faci.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te la un magazin Vanatorul si Pescsarul, si acolo vezi si ce arme au, si poti si intalni vreun vanator, caruia sa-i ceri parerea!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand o bazuka sau masinegun pentru broaste sau fluturi sau cel putin niste rachete nucleare sunt foarte bune...

| Tom explică:

Mai mult pentru distractie dar daca dau de un fazan nu cred ca tu nu ai trage dupa el.Mai trag dupa broaste cand pescuiesc si imi sar pe pluta sau dupa tarcilaughing). Si inca ceva nu cred ca i braconaj daca tragi dupa fazanithinking

| Pujcaju a răspuns:

Eu zic ca un ak47 de airsoft nu e rau. P.S Nu costa mai mult de 400 lei.

| Pujcaju a răspuns:

Eu zic ca un Ak47 de airsoft e de folos. P.S nu costa mai mult e 400 lei.

| Romulus7 a răspuns:

Indiferent de pusca pe care o ai, ai nevoie si de autorizatie de vanatoare a speciei vanate eliberata de administratorul fondului dse vanatoare din zona de vanatoare