| NuMaiSpuneBa a întrebat:

L-am batut pe un timp, nu foarte grav, nu i-am lasat semne sau ceva ca n-am dat in fata dar el si-a anuntat parintii si parintii lui m-au sunat amandoi si mi-au facut mai multe amenintari de genul "il trimit pe sotul meu sa te caute si iti sparge usa de la casa" multe injuraturi si "te caut si iti rup capu" de la parintii lui.Eu si cel pe care l-am batut suntem minori avem sub 18 ani. Dupa aia m-au amenintat cu politia, poate sa-mi faca ceva politia? Tipul are vreo 2 martori ca l-am batut.Dar eu pot face ceva pentru amenintarile din parte lor? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti faca plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Fiind minor si daca n-ai mai fost condamnat se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Daca ai probe poti face si tu plangere penala pentru amenintare, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai peste 14 ani poti primi in dosarel penal pentru vatamare corporala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate ma decat sa-ti dea amenda, dar prea prost sa postezi asa ceva.in primul rand, Bataia e pentru cele neganditoare si nevorbitoare.al doilea; Doar fricosii sar la bataie.al trilea, daca esti bun da-te ma la unul mai bun decat tine daca vrei sa ai intr-adevar o victorie.Vazut-ai campioni sa dea in stanga si in dreapta, pe strada ori in alta parte? facut mare scofala.L-ai batut pe unul.Vei plati la fel fiindca orice nas isi are nasul si atunci vei simti la fel ca el si sa vedem iti va placea? blegule.mai ai si 18 ani.degeaba ii ai.