| Al000 a întrebat:

La cat timp se aleg presedintele, guvernul si parlamentul in Romania?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parlamentul la 4 ani. Guvernul cand pica. El nu se voteaza ci se propune un Prim-minstru, de catre coalitia cu cele mai multe voturi, care este nominalizat apoi de presedinte si-si face un guvern. Daca se schimba partidul amjoritar sau coalitia se schimba si guvernul. Daca-si da Primul-ministru demisia se schimba si guvernul. Etc. Presedintele se alege la 5 ani. Mai sunt alegerile locale (primari, consilii locale si judetene) tot la 4 ani.

| Al000 explică (pentru Salontanul):

Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Al000):

Multumesc si eu pentru funda.

4 răspunsuri:
| AnneMarrie0802 a răspuns:

Odata la 4 ani big grin

| mihaela1997baciu a răspuns:

La 4 ani