| FanMedical a întrebat:

La noi în România,de ce nu s-au întâmplat cazuri de violență extremă în şcoli?
De exemplu, un elev să vină la şcoală cu toporul şi să-şi omoare colegii?

Răspuns Câştigător
| DevilNight01 a răspuns:

Pentru ca decat oameni cu probleme mintale ar face asta si in Romania suntem noi mai... Dar nu suntem atat de nebuni si cine stie nimic nu e imposibil poate o sa se intample...

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu.
La noi, in tv, este stire daca se fura o gaina, daca DNA ia un politician sau daca cineva urca in copac cu bmw-ul.
Cazurile de omor nu sunt interesante pentru media.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Cred ca tu nu ai vazut vreodata stirile de la ora 5

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca stie ca daca fura toporul de acasa sa mearga la scoala sa-si omoare colegii cand duce toporul inapoi acasa il bat parintii de-l rup... pentru ca a furat toporul.

| AC4S4 a răspuns:

Un motiv ar fi ca noi, romanii, suntem mai bine-crescuti decat americanii. Multi copii ai americanilor fug de acasa, au tentinde sinucigase la cateva incercari ale vietii. Noi am fost invatati sa nu fim violenti.

Era o statistica care spunea ca in Romania cazurile de agresiuni fizice si verbale in scoli sunt mult mai scazute fata de cele ale americanilor. Acolo hai ca nu cu toporu', cu cutitu' se ameninta unu pe altul'... Aici un pumn, o palma, dar e mult mai bine ca acolo.

| pufulescu a răspuns:

Pentru ca suntem slabi de caracter, nu avem ambitia de a ne razbuna.

| LostInPark a răspuns:

E mai greu cu toporul, ai contact direct cu victimele.In tarile unde e mai usor sa-ti cumperi o arma decat un sapun(pe care-l vei scapa cam des pe la dusuri in parnaie) e mai periculos sa mergi sa dai un examen decat sa te duci intr-un cartier noaptea ca sa-ti cumperi droguri.
Romanii au fost mai pasivi cand a fost vorba sa treaca de la amenintari la fapte.Asta nu inseamna ca nu exista romani psihopati.
Zic ca avem si alte probleme, iar asta ne tine ocupati, si ti se cam rupe acum de nu stiu ce huligan care nu te lasa in pace la scoala, cand stii ca ai locuinta scoasa la licitatie si parintii nu-si permit sa mai achite facturile.
Problemele minore devin importante in lipsa de altceva.

| FanMedical explică (pentru LostInPark):

Ce vrei să zici cu huliganii?

| LostInPark a răspuns (pentru FanMedical):

Nu gaseam un corespondent pentru bullies.

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

Pentru ca romanii sunt mai pampalai (ca popor, majoritate oamenilor nu toti ca poate ma trezesc cu cineva cu musca pe caciula, desi criminali in serie am avut si noi cativa )

| pufulescu a răspuns (pentru DasKönigreichPreußen):

Bine punctat, si eu am observat chestia cu criminalii in serie si noi am avut unul singur, nu cativa.