| IMC90 a întrebat:

La ora actuala, varsta majoratului este 18 ani (conform legislatiei in vigoare).
Considerati acest prag ca fiind cel corect, sau considerati ca modelul american (unde varsta majoratului este 21 de ani) este mai realist?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca varsta de 18 ani este corecta, mai ales ca multe tari au majoratul la aceasta varsta si este de multi ani asa. Mai mult, schimbarea varstei ar avea unele inconveniente, legat de modificarea legislatiei si obiceiurilor. Numai bine!

65 răspunsuri:
| IMC90 explică:

Romania avea 20 mil locuitori. Acum mai are 18 (conform ultimului recensamant)
Din astia 18, carte de munca au 4. Restu' (de 14 milioane), sunt copii, pensionari, pierde vara, mafioti, tigani (d-astia avem multi, si astia stau 90% pe ajutoare sociale) etc (astia contribuie foarte putin sau nu contribuie, ca n-au venituri)
In Romania munceste doar prostu, desteptu are alte ocupatii laughing

Iar, maturizarea si dezvoltarea creierului sunt 2 lucruri distincte. Un om matur nu inseamna ca are neaparat un creier mai performant decat un imatur, inseamna doar ca are mai multa experienta si a acumulat mai multe cunostinte (este mai intelept).

| Dumnezău a răspuns:

Daca ar fi dupa mine,pe unii nici nu i-as mai declara majori,i-as lasa in stare de vegetatie,ca cea in care s-au nascut,ca inutil iti bati capul.

Cred ca treaba asta cu majoratul,ar merge corelata si cu niste teste,de maturitate, sentience(nu stiu care e cuvantul pe romana, daca cineva e bun sa explice, apreciez), capacitati de a te descurca in societate in certe societate, si unul psihologic.Ca intalnesti, rar, ce-i drept, pustani de 13 ani, care te lasa cu o expresie gen "Are you for real?" intiparita pe fata, la cat de complecsi sunt, si in maturitate, si in comportament, si in ce vrei tu.Concomitent,gasesti si idioti de 30 de ani, care-s atat de idioti, de le curge scuipatul din gura, treji fiind.Varsta majoratului mi se pare un principiu si o sintagma ipocrita si nerealista, as prefera "starea majoratului". Sunt multi oameni de 18 ani, care nu stiu pe ce lume traiesc, n-au nicio perpendicularitate cu viata reala, si o ard sfidator de iresponsabil, si lipsit de ratiune cateodata.Privilegiile sunt prea multe, varsta nu te face responsabil, si nu cred ca oricine merita privilegii.

Era o vorba la americani: "18.Not old enough to be served a beer. Young enough to die in a war."Vorbeste de la sine cred, totul depinde de responsabilitatea individului pentru mine, o certa varsta nu ii ofera niciun avantaj/dezavantaj.

LE: Vad ca zis-o GenOm inaintea mea.Meh,mintile iluminate gandesc la fel.

| Paulla a răspuns:

18 ani mi se pare vârsta corectă. Varianta americană e bună doar pentru ăştia mai grei de cap, care nu-s destul de copţi la 18 ani ca să facă faţă. Nu merită schimbată legislaţia pentru toţi inapţii.

| IMC90 explică (pentru Paulla):

Problema ar fi urmatoarea:

Majoritatea maimutoilor promovati la rangul de majori (prematur) au dreptul sa conduca, sa voteze si sa se inmulteasca.
Mergi linistita cu masina pe sosea si intra in tine un exemplar d-asta.
Sunt perfect constient de faptul ca avem destule persoane suficient de mature si la varste mai fragede (pentru a primi acest titlu). Dar oare nu trebuie sa facem diferentiere? happy

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Tot aia-i dacă înveţi să conduci la 18 sau la 21...Pentru început o să fii un dezastru şi o să te înjure toată lumea. Mai degrabă ar trebui modificată legea de la care ai voie să faci şcoala de şoferi, să te înveţe să conduci şi să te lase doar prin anumite locuri. Dar să pună o pedeapsă serioasă în caz că te-au prins pe unde n-ai voie.
Cu un test de majorat aş fi de acord, dar eu zic că cei care nu-l trec la 18 n-o să-l treacă nici la 21(cu câteva excepţii). Şi până la urmă, ce întrebări sau probleme(eventual practice) ar putea decide dacă eşti majorat? Că la teorie poate să treacă toată lumea...
Iar apoi, în afară de condus, la 18 ani nu faci mare lucru faţă de ce făceai înainte. Doar că atunci ai voie dpdv legal, înainte nu.

| IMC90 explică (pentru Paulla):

''Iar apoi, în afară de condus, la 18 ani nu faci mare lucru faţă de ce făceai înainte. Doar că atunci ai voie dpdv legal, înainte nu.''

Votezi. Si poate din cauza a 10 pitipoance proaste, iese X in loc de Y. Teoretic asta poate schimba foarte multe. Practic, traim in Romania laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Ia uite că asta mi-a scăpat.laughing Simplă neatenţie. Eu tot merg pe ideea că dreptul la vot ar trebui câştigat printr-un test iq ceva, dă-o încolo de democraţie.

| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Păi şi ce facem, trimitem jumătate de ţară la închisoare? Cine-i întreţine? Şi cine ne mai spală străzile şi adună gunoaiele?
Tot degeaba, îl pui pe unul care-i major să cumpere şi ai terminat problema. În plus, e deja interzis. Ce ai propune ca să nu mai fie doar de faţadă?

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Păi specifică pe viitor, că eu n-am de unde să ştiu ce ai tu în cap. Cum spui tu mai exact să nu-i întreţii? Să-i închizi undeva fără mâncare, fără apă, fără un pat ceva şi fără gardieni?
Să-i pui să măture strada, să strângă gunoaiele şi aşa mai departe în schimbul 'cazării', la care de altfel sunt obligaţi? Păi mie nu mi-ar conveni când merg dimineaţa la şcoală/servici sau unde mai merg să trec printre hoţi, criminali şi violatori fără pic de control de sine. Măsura ta e prea drastică şi ar aduce mai multe daune decât foloase. Masa trebuie îndoctrinată să se educe şi apoi exterminate scursurile sale.
Cu buletinul teoretic ar trebui să vii şi acum, prin unele locuri chiar ţi-l cere dacă te vede că pari mai mic(pe la hipermarket-uri în general). Şi tot degeaba.
Eu, în prin plan, nu aş face nimic. Nu văd o problemă aşa de mare în asta, că şi aşa suntem prea mulţi.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Te-am mai întrebat -numai că în altă formă- cum să muncească, mai exact?
Şi tu crezi că dacă-i un geniu psihopat pe acolo, o să fie oprit de vreo doi gardieni încă cu noaptea-n cap? Îţi dai seama câte evadări ar fi? Măcar de ai zice să-i lase doar pe ăia care sunt acuzaţii pentru chestii mai puţin grave, dar n-ai specificat nici asta. Tu practic îl pui pe unu ca Ted Bundy să facă curat în faţa porţii lui X şi ăstuia din urmă s-ar putea să nu-i convină. La fel ca la tot cartierul, aproape. Ce faci când se revoltă?
Pe teorie se bazează toată legislaţia, iar după cum ţi-ai dat şi tu seama practica lasă de dorit.
Nu-mi pasă de minorii care ajung în spitale. Cine ştie să aibă măsură, ştie, cine nu, nu. Nu pot să mă ocup eu de mentalitatea omului.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

În primul rând, mai mult ca sigur ăia nu comiseră nimic grav. Tu n-ai specificat nimic în legătură cu crimele comise.
Am mai spus odată, masa trebuie educată iar apoi scăpăm de scursurile care au mai rămas. Bine, eu admit, în teorie sună bine, dar în practica s-ar putea să fie altă treabă. Oricum, asta a fost doar o idee spusă rapid, pentru a îţi arăta că se poate şi altfel.
Da' tu crezi că respectivul e atât de prost încât să fugă aşa, aiurea, fără nici-un plan?
Şi te întreb din nou, dacă într-o situaţie ipotetică ţi-ai pune 'planul' în mişcare şi i-ai băga pe toţi în puşcărie după care i-ai pune să muncească pe stradă, ce ai face când civilii se vor revolta(şi se vor revolta, îţi spun sigur).

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu felul ăsta de educaţie, că asta nu dă roade. În închisori şi în şcolile de corecţie nu se educă.
În primul rând, 'nenea gabor cu pistolul' nu poate să tragă aiurea-n tine, că ai şi tu nişte drepturi. În al doilea rând, repet, nimeni nu-i aşa de prost să fugă fără un plan.
Poţi să pui şi câte unul pe săptămână, tot ai avea parte de proteste serioase. Ţi-am mai spus, planul tău ar aduce mai multe daune decât foloase.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu mă gândesc că ar fi mai bine dacă armata ar fi obligatorie pentru cei care nu fac facultatea. E deplorabil să stai la 20 de pe capul părinţilor. Plus că aşa ar avea şi cine să ajute-n situaţii critice(cum a fost iarna asta cu zăpada -dacă nu mă înşel armata a ajutat pe aici şi pe acolo-) şi n-am mai avea nici atâţia şomeri.

| NOBODY a răspuns:

La noi în România se practică sex la 10 ani..decii...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cetățenii Statelor pot conduce o mașină de la 16, fi chemați să-și servească țara în prima linie de artilerie, în război, la 18, și bea legal bere într-o bodegă la 21 de ani. Halal exemplu, stupiditatea și absurditatea legilor americane îmi dau dureri de cap.
Cred că 18 ani e o vârsta corectă, mai ales că nivelul de maturitate și educație diferă de la persoană la persoană, vezi maimuțe, cercopiteci rupți de realitate și la 30.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

''Mai ales că nivelul de maturitate și educație diferă de la persoană la persoană, vezi maimuțe cercopiteci rupți de realitate și la 30. ''

Si atunci, trebuie sa-mi pun intrebarea : Este corect sa numim toti maimutoii majori? Sau mai bine dam un fel de test de departajare la 18 ani? Cine il trece, poate sa petreaca. Cine nu... mai sta pana la 21 de ani rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Și pentru cine-l pică la 21, să-l repete la 24 și tot așa... Văd că tot cu testele o ții.laughing
Sistemul american, privit atent, e unul destul de bine gândit, ca formă. Ei îți acordă drepturile în mod treptat, în timp ce la noi te încarcă cu toate drepturile deodată. Într-o zi ești un lache și ziua următoare ai drept de vot, poți da examen de conducere, îți iei țigări și sticla de Jack de la magazin nestingher... Stai, că asta ultima era valabilă și înainte, nu se schimbă nimic...laughing Bineînțeles, asta e doar dacă privești teoretic tabloul, practic, miserupist ești la 17, miserupist ești și la 18 și la 19, doar că acum ești miserupist cu acte și drepturi.
Tot nu te votez...rolling on the floor

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Și pentru cine-l pică la 21, să-l repete la 24 și tot așa...

A, in niciun caz. Nu poti sta pe banii parintilor la infint (exceptand cauzrile de handicap mital demonstrat, sau un alt tip de handicap ce nu-ti permite sa lucrezi). Si chiar si cu exceptiile astea tot nu poti sta la infinit (de aceea exista ajutoarele sociale)
Ma gandeam la restrangerea anumtor drepturi pentru persoanele care nu au putut sa promoveze. Stiu ca o tot tin cu testele, dar eu alta solutie inca nu vad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Anumitor drepturi cum ar fi care? Din ce înțeleg eu, tu zici ca acestor cetățeni să nu li se acorde dreptul la vot, că ăsta ar fi cel mai puternic și important drept pe care-l primești odată cu majoratul. Poate te mai gândești tu să le mai răpești și altele, cum ar fi dreptul urmării unor studii superioare, de exemplu, astfel încât ei ar fi osândiți să presteze doar munca de jos, pentru că nu le poți lua dreptul la muncă și n-o vei face, ar fi un deserviciu pentru absolut toată lumea. Ceea ce spui tu aici e că oamenii ăștia au doar dreptul la muncă mizeră, neputându-și exercita dreptul care stă la baza democrației, care reprezintă chiar Primul Amendament în State (tu ai venit cu exemplul SUA, inițial), acela de drept la expresie. Tu îi zici omului că poate să muncească, dar n-are voie să își dea cu părerea despre politica dusă la el în țară, în cel mai oficial mod cu putință - prin vot.
De asemenea, tu ratezi ceva, faptul că omul evoluează, dar prin legea ta draconică îl forțezi la o viață sub-mediocră, printr-o metodă pe care eu o găsesc destul de mincinoasă - un test.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Am luat un model din State, nu am zis ca tot ce este acolo e bun. O simpla idee, pe marginea careia mi s-a parut interesant sa discutam.
Democratie deocratie, dar pana unde? Americanii au rezolvat-o din scurt : pana la 21 de ani, nimeni nu este major... Asa, nu se poate pune problema lipsei de egaliate.
Dar, pe buna dreptate : exista persoane care au implinit 18 ani si care sunt suficient de mature pentru a desfasura activitatile restrictionate minorilor. (pe ideea asta probabil ca s-a mers in Europa).

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

P.S: Si erau alte vremuri

De exemplu, degeneratia asta nu va fi la fel de matura la 18 ani cum era generatia ta (dau si eu un exemplu) sau a mea. Nu mai vorbim de a parintilor.
Cu cat timpul trece, cu atat varsta maturizarii creste semnificativ (parerea mea personala). Americanii, fiind cu 100 de ani inaintea noastra deja si-au dat seama de aspectul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu merg pe prezumția de nevinovăție și pe respectarea acesteia în orice situație și mi se pare greșit să pedepsești un om în mod preventiv, doar pentru niște suspiciuni și doar pentru că niște semeni ai lui prezintă anumite simptome ale bolii. Așa procedau și jandarmii la protestele de la Universitate, cât au dat cu gaze și bâte în toți, indiferent că erau simpli trecători sau protestatari pașnici, femei sau copii, doar pentru o mână de băiețași care au aruncat cu pietre în căștile lor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

"Este corect sa numim toti maimutoii majori? Sau mai bine dam un fel de test..." Cel mai corect. La 18 ani ii trimiti la psiholog sa dea un test. Cine-l pica, nu-si ia majoratul si nu are dreptul (printre altele), sa sofeze, sa voteze si sa bea. Dar! Evident ca a picat testul din cauza lui (ca-i retardat), asa ca pierde si alocatia. Altfel or sa faca toti pe prostii sa ia alocatie pina la pensie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Cred că totul se poate obține prin educație, dar o educație care să nu fie soră cu îndoctrinarea, așa cum se întâmplă astăzi din păcate. Dar grohăim emfatic, între halbele de bere, că trăim în era vitezei, deci de unde să mai absorbi răbdarea de a avea grijă să pui pușlamalele noii ere pe o direcție bună? Și prin direcție bună nu mă refer la a-i impune tu direcția pe care o consideri bună, că ajungem iar la îndoctrinare, ci să-l înveți să fie capabil să aleagă el direcția potrivită capacităților sale, care să fie cât mai constructivă, atât pentru interesul propriu, cât și pentru interesul comun.
Dar nici generația noastră nu e așa brează, nici generația dinaintea noastră nu e... Semeni vânt, culegi furtună, știi cum se zice. Și e așa cum e, ducem lipsă de timp, preocupare, energie și preferăm mereu calea cea mai rapidă, că o parcurgem cel mai repede și apoi ne putem întoarce cu toții la activitățile uzuale. Și nimic care să conteze nu se schimbă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, consider ca este corect. diferenta de 3 ani este irelevanta, in majoritatea cazurilor, pentru a aduna experienta (ceea ce te face matur). in afara de asta, este o varsta buna pentru a incepe sa fie trasi la raspundere si a nu se mai culca pe-o ureche. Probabil ca de asta sunt unii americani atat de redusi happy.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Esti tu sigura ca la varsta asta diferenta de 3 ani nu conteaza? habar n-ai ce vorbesti
Coretexul frontal isi inceteaza dezvolatarea undeva in jurul varstei de 20 de ani jumate. Pana atunci nu poate fi folosit la intreaga capacitate
Mai mult, s-au demnonstrat diferente enorme intre cortexul frontal al unui adolescent (13-19 ani) si cortexul unui adult.
Spre exemplu, cortexul unui copil de 11 ani (desi subdezvoltat) este mai apropiat de cel al adultului spre deosebire de cortexul unui adolescent. Exista modificari in creier la varsta adolescentei (si nu eu am inventat treaba asta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista modificari in creier pe toata durata vietii, asta nu inseamna ca trebuie sa stau la mama acasa si ea sa raspunda pentru mine.
oricum cred ca varsta de 18 ani a fost hotarata pe premise sexuale, sau mai bine zis, pentru a avea libertatea sa-ti intemeiezi o familie. stiu ca sari in sus chiar acum happy dar, un cuplu de 18 ani este in deplinatatea functiilor sexuale. prin urmare...trebuie sa aiba libertatea asta fara acordul nimanui.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce zici tu este fals
La varsta de 25 de ani organismul ajunge la potential maxim. Dupa 30 de ani incepe sa-si piarda treptat acest potential, dar nu brusc (asa cum se intampla in adolescenta)
De schimbarile bruste vorbeam eu. Si, am zis : exista persoane suficient de mature la 18 ani ca sa fie majore insa sunt foarte multe care nu sunt...

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

''dar, un cuplu de 18 ani este in deplinatatea functiilor sexuale. prin urmare...trebuie sa aiba libertatea asta fara acordul nimanui.''

Fara suparare, dar un cuplu de 18 ani este incapabil sa poata avea asemenea responsabilitate. Multi, la18 ani, habar n-au pe ce lume traiesc.
Plus ca, asta a fost problema adolescentei de cand lumea (organele sexuale se dezvolta cu mult inainte creierului). D-aia sunt si atatea avorturi.
Un copil nascut de 2 parinti adolescenti, va fi toata viata un mediocru, din toate punctele de vedere (ca sa nu zic un tampit)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

O duci la extrema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Creierul nu se dezvolta asa cum trebuie daca nu-ti indeplinesti necesitatile fiziologice din cauza eliberarii/neeliberarii de hormoni care au loc in timpul actului sexual sau in timpul abstinentei.
ce zici tu acolo tine de educatia sexuala si de educatie in general. nu se face o educatie corespunzatoare, acolo ar trebui lucrat, nu la nevoia fiziologica in sine. asta ar fi o mare greseala (si cred ca si este).

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

''Creierul nu se dezvolta asa cum trebuie daca nu-ti indeplinesti necesitatile fiziologice din cauza eliberarii/neeliberarii de hormoni''

Asta-i o tampenie... Sunt vorbe spuse de baieti ca sa fraiereasca fetele prostute (asa cum zicea cineva, tot aici, pe TPU) rolling on the floor
N-o duc la extrema. Incepand cu partea financiara (care e un dezastru la 18 ani) si terminand cu cultura generala de kko. Sa nu mai vorbesc de experienta. 2 parinti adolescenti nu pot oferi mare lucru unui copil. Mai ales ca, dupa ce l-au fatat, nu mai au prea mult timp sa progreseze ca indivizi (daca vor sa se ocupe cum trebuie de el).

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Si vezi ca eu ma refeream strict la procreere. Nu la contactul sexual in sine. Pentru contactul sexual, s-au inventat prezevativele. Pe care mai nou, vad ca nu le mai foloseste nimeni (probabil nu mai sunt cool)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Http://www.damaideparte.ro/index.php/eu-hormonul-te-pun-in-miscare/421/ asta despre hormoni si cum ne afecteaza.

Cat despre partea financiara...asta este treaba fiecaruia si pe mine nu ma intereseaza. Sunt unii care nu-si permit nici la 50 de ani pentru ca...sa nu mai intram in discutii despre politica, sitem si alte alea. Asta nu inseamna ca le dai majorat la 50 de ani. fiecare e liber sa aleaga cum isi face viata, conform educatiei primite si sansei pe care o are.
la fel de bine, sunt multi adolescenti care ar lua o hotarare cu mult mai buna pentru ei decat iau parintii, insa nu sunt lasati, asa cum e si normal pana la varsta de 18 ani. Cu inaintarea in varsta se schimba tot, iar parintii nu sunt intotdeauna cei capabili sa aleaga ce este cel mai bun pentru progenitura proprie (aici nu zic ca nu le vor binele, au doar o experienta diferita de posibilitatile actuale). Suna ciudat si de kko, exact cum zici tu, dar ia gandeste-te bine si vezi ca cea mai mare parte dintre parinti cu varste intre 45-60 de ani sunt inapoiati, habar nu au cu ce se mananca la ora actuala.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Iti dai seama ce sursa credibila mi-ai dat, un copy-paste de pe net laughing Si eu pot sa scriu un articol ca ala... Si in plus, nici macar nu reiese clar ca pot aparea cine stie ce afectiuni.
Si eu n-am zis nimic de sex, eu am zis de procreere. E a II-a oara cand iti zic asta.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

''- acetilcolina iti creste capacitatea de invatare si memorare;
- dopamina te ajuta sa iti elaborezi proiectele, sa iei decizii, sa explorezi noutatea si sa iti coordonezi miscarile; in plus stimuleaza dorinta si senzatia de placere;
- noradrenalina te sustine in proiectele de lunga durata – scaderea nivelului de noradrenalina suscita frecvent o stare depresiva;
- serotonina, hormonul calmului si al rabdarii, permite suportarea frustrarilor si limitarea agresivitatii.''

astia toti sunt neurotransmitatori, nu hormoni... ala care a scris articolul a facut biochimia cu femeia de servici.
Hormon e progesteronul sau testosteronul.
Trebuie sa faci diferenta intre astea 2 notiuni... Nu toti hormonii actioneaza pe SNC.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

happy

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Ideea in sine era cam urmatoarea :

E clar ca exista persoane pregatite sa devina majori la 18 ani, din majoritatea punctelor de vedere (hai sa zicem ca emotional ar fi foarte putini, dar criteriul asta conteaza mai putin)
Dar, parerea mea este ca peste 50% din majoritatea adolescentilor de 18-19 ani nu sunt. Si, in democratie, minoritatea se cam supune majoritatii
Nu este corect, tocmai de aceea am propus acel test (fictiv ce-i drept, pentru ca e clar ca nu va exista niciodata asa ceva).

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Oare daca ar fi revolutionat sistemul educational nu s-ar atinge procentajul dorit?!
iti dai seama ca mare parte din cei intre 18-21 de ani devin platitori de taxe si platitori in general, plus ca nu mai iau alocatie...

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

De exemplu, in Belgia sau Anglia, doar 25% mai fac facultatea la zi, restul fiind deja in campul muncii de la 18 ani. Acolo se incurajeaza facultatea la distanta.
E rusinos sa mai stai pe banii parintilor dupa implinirea majoratului.
Daca ar exista si la noi mentalitatea asta, normal ca s-ar atinge mai usor procentajul dorit.
Problema e urmatoarea: la noi, salariile sunt mizerabile, nu poti trai din ele la varsta aia. Fara studii superioare prinzi foarte greu un loc de munca din care sa te poti intretine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu asta am zis si eu la inceput cu cei 3 ani de "stapanire" parinteasca?

Aici nu este omul de rand de vina, este sistemul. La nivel macro este un dezastru, o atomica, la nivel micro abia incepe lumea sa se dezmeticeasca. Pana se dezmeticeste de tot mai trec 5-10 ani, pana se revolta si schimba fiecare individ ceva mai trec inca 20...noi vom fi batrani. Fa-ti bagajele si risca, atata vreme cat mai ai resurse pentru o schimbare!

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Ma tot uit, democratia asta de care toata lumea vorbeste in stanga s-in dreapta este un sistem foarte bine gandit, dar este numai pentru oamenii corecti. Atata vreme cat vor exista verigi slabe (si exista si vor exista, si asta in toate tarile) democratia va esua de fiecare data.
Capitalismul este o prostie si nu trebuia amestecat niciodata cu democratia, pentru ca a stricat oamenii. Una e sa ai voie sa ai casa ta, masina ta s.a.m.d si alta e sa ai voie sa ai vile si masini ''fara numar''. Nu este un sistem bun, nu este un sistem corect. Economia centralizata era mai buna, si era chiar foarte sigura (degeaba incearca ei sa zica ca nu-i asa).
O democratie cu economie centralizata, cu oameni corecti, si cu legi care sa se respecte la sange ar scoate orice tara din kko.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista om corect fara o justitie care sa pedepseasca pe bune. Ia-ti gandul! Democratie? In asta nu ma bag ca e prea mult de convins, oricum se rezuma la:traiesti cu impresia ca esti liber sa faci ce vrei, dar esti constrans financiar (din cauza taxelor, chiar si daca ai leafa mare, iti trantesc niste taxe de ametesti pe loc), sistemului bancar (ne *uta de vedem iar stele verzi) etc... oricum prefer libertatea asta decat comunismul pentru ca-mi da libertatea sa plec pe ce meleag vreau eu si sa-mi fac o viata acolo. pot si sa plec in pestera si sa mananc peste din rau daca asa vreau eu (pana ma gineste cineva si-mi pune taxa pe pestera si pe pestele din rau...ha ha ha!).
Uita de orice sistem, nu este pentru beneficiul cetateanului ci pentru cel al sistemului din care faci parte, doar ca unele sunt mai comode pentru cetateni decat altele. O manipulare in masa si nimic altceva, facute sa dezvolte simtul patriotismului si sa te faca inima larga (din dragoste pentru sistem, asa ca marea parte a americanilor big grin).
Fii liber! Un lucru bun a facut Romania, a deschis granitele (un fel de-a spune)... apartenenta la UE reprezinta o paine alba pentru cei care stiu sa se miste destept, pentru ca da libertate de miscare in toata lumea asta.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Sa nu confunzi niciodata democratia cu economia de piata (capitalismul). Ca nu-s unu si acelasi lucru.
Democratia este regimul politic iar capitalismul este regimul economic. La noi (si peste tot in lume) regimul economic a patat democratia, a corupt-o si a mutat puterea in grupuri de interese.
Capitalismul este cel mai rau lucru care se putea intampla, pentru ca oamenii sunt conceputi sa fie lacomi, sa se intinda mai mult decat ii tine plapuma si sa dicteze celorlati ce sa faca (tot in scopul binelui personal)
Si aici nu vorbesc de Gheorghe care are si el o carciuma sau un butic. Vorbesc de marile companii straine. Ca astea au vrut cu orice pret sa intre si la noi pe piata, d-aia l-au si darmat pe tovarasu (sau ai impresia ca poporul s-a razvratit? rolling on the floor )
Cine nu s-a prins ca in 90 a fost manipulare in masa ala nu merita nici macar sistemul de acum rolling on the floor

BTW: imi place ideea ta cu traitul in pestera si mancat peste, ajungem la concluzai ca tot cum vrea mama natura e cel mai binewinking

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Dar, asta este o discutie care trebuie s-o lasam pe alta data.
Va veni si vremea acestei dezbateri, insa trebuie sa trec cu voi prin alte intrebari inainte, ca sa fiti pregatiti sa raspundeti cu ochii larg deschisi si maxima sinceritatewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Democratia este structura sociala stabilita prin Constitutie.
Capitalismul este structura economica stabilita prin Constitutie.
Constitutia se respecta si NU SE SCHIMBA. La noi constitutia se schimba dupa interesul politic, lucru care influenteaza si sistemul economic (si pe cel social bineinteles) si ne face pe noi sa vorbim de-a moaca acum. daca nu ma insel constitutia noastra s-a schimbat de vreo 3 ori in ultimii 23 de ani, ceea ce arata ca nu e democratie.
P.S. la momentul asta sistemul economic este centralizat, adica guvernul controleaza tot. ei s-au apucat deja sa-l descentralizaze (abia de cand am intrat in UE). Vezi ca si tu le incurci si pe mine m-ai bagat in ceata. Abia Petre Roman a fost primul care a vrut sa faca economie de piata, adica a liberalizat preturile, dar nu a mai apucat sa descentralizeze ca a fost zburat. Eh, e complicat, da-i incolo...

| Pitzipoanca a răspuns:

Eu zic sa mutam majoratul la 50 de ani. Asa ar fi bine. Si sa ne redenumim tara, sa-i spunem Hamerica.

| ciuciubel a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Ar fi fain laughing sa bem alocatia pana la 50 ani laughing hai sa semnam niste petitii poate schimba astia legea laughing

| GGG562852 a răspuns:

Eu consider ca la 21 de ani un copil e mult mai matur decat la 18 ani. Poate sa ia propriile decizii. In plus, la americani, varsta de 16 ani e un fel "de majorat"--> carnet de consucere, acces in unele cluburi... deci acum depinde.

| ElDictator a răspuns:

Eu sunt de parere ca varsta de 18 ani este mult prea frageda pentru resposabilitatile care le impune majoratul.
Tinerii de 18 ani sunt doar adolescenti, si mai au mult pana a ajunge la maturitatea intelectuala.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru ElDictator):

Fratili mieu. E corect ce spui tu. Da' stii... nu e foarte realist. Inca functioneaza legile naturii.Asa ca e normal sa nu fim tratati ca niste oameni incapabili sa aiba grija de ei. 18 ani e varsta perfecta pentru majorat.

| ElDictator a răspuns (pentru Pitzipoanca):

18 ani este varsta perfecta pentru petrecerea de majorat, nu pentru majorat.
Nu pot sa neg ca exista intr-adevar persoane suficient de mature la 18 ani. Dar tot nu pot sa neg ca astfel de persoane sunt o raritate.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru ElDictator):

Petrecerea de majorat e o chestie careia nu i-am descoperit vreodata utilitatea. Nu ar trebui sa le plangem de mila celor care nu sunt suficienti de maturi la 18 ani. Sunt unii care sunt imaturi toata viata. Se amesteca n chestii aici si se ajunge la confuzii.

| stefanioneci123 a răspuns:

Cel de 18 ani. Funda te rog

| IMC90 explică (pentru stefanioneci123):

''Funda te rog''
Cred ca glumesti laughing Ce ai tu mai special fata de @Ioandelasal (de exemplu)? De ce naiba ti-as acorda tie raspunsul castigator? Mi-ai trantit 4 cuvinte neargumentate si imi comanzi sa te premeiz? Tu ai impresia ca asa merg lucrurile?