| Fatamuntilor a întrebat:

Legea autospopistului...http://www.avocatnet.ro/......eguli.html
dar...
daca merg in masina cu sora mea (purtand nume diferite ) cum pot dovedi ca nu fac autospopul?
Sau.
daca am o urgenta si cineva se ofera sa ma duca cu masina
exemple de acest gen pot continua...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea asta este o smecherie sa stii. Poate fi promulgata, votata si etc si atunci nimeni nu mai ia la ocazie.Nici chiar daca esti bolnav si ai nevoie de masina cu un prieten sa te duca la spital.
Microbuzele si autobuzele nu mai au clienti din cauza ca 8 km ii fac cu
ocazia, dau 2 lei dar nu 4.
Legea asta ar putea spune asa: Vrei la spital urgent? Suna salvarea. Vrei sa te deplasezi in alta localitate? Ia microbuzul sau ce transport in comun mai e acolo.
Nu e lege pusa din cauza ca autostoperii du in cap ci o lege sa aduca bani la stat.
Nu ai cum dovedi ca esti sora cu sora-ta.laughing))Pentru asta garcea trebuie sa va cheme nu stiu unde la nu stiu ce infatisare s-a dovedit cu certificate de nastere, de inmormantare a parintilor, cred ca si teste de sange.laughing)))
O prostie bineinteles acea lege dar va crea haos daca intra in vigoare.Nu mai pot sa ma duc cu fratemiu la oras sau cu sora-mea cu numele lui cumnate-miu ca trebuie acte doveditoare.iti dai seama.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Or,poate legea sunt pentru masinile firmelor.Asa da, mai inteleg. Dar cu masina proprie si cu nevasta si puradeii, trebuie un sac de acte ca sa dovedesti cine-i ala si cine-i ala.Pana se scarpina in cap Garcea si cauta dovezi,inchide la oras si nu mai pot manca un mic linistit cu femeia si puradeii. Cand ma intorc inapoi de la oras, ica un filtru, inca ceva dovezi, si ma apuca noaptea pe drum, nici film nu mai vad.laughing

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Deci pe langa buletin, trebuie sa iau si cerificat de nastere la mine cand merg cu masina sor'mi
Tot la bicicleta ramanlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ramai mult nici la bicicleta daca le trece in cap sa platesti nu stiu ce taxe si rca -uri.le vine lor in minte cateceva de ne taxeaza si la tanga.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa fie destul de greu sa se dovedeasca faptul ca un sofer transporta ilegal dar nu imposibil, mai ales daca este prins de mai multe ori.

| mihai69 a răspuns:

„In conditiile in care Senatul a adoptat inititativa legislativa este necesar ca aceasta sa obtina votul final al deputatilor, sa fie promulgata de presedinte si publicata in Monitorul Oficial pentru a se putea aplica."
Să vedem...
Oricum, există o practică neconcurențială care ar trebui redusă cât de mult posibil. Trebuie doar văzut cum deosebim pasagerii de bună credință (să le spunem așa) de cei care sunt de fapt clienți plătitori. Și cine va avea dreptul să facă această departajare, în trafic.

| Fatamuntilor explică (pentru mihai69):

Nu cred ca prea departe sa fie publicta...
Chiar si a asa in cazul ca...nu inteleg cam putem face aceasta departajare!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu putem face clar nicio departajare. D-aia smecherii o sa scape si fraierii o sa incaseze amenzile. Daca atat soferul cat si autostopistul declara ca se cunosc, urmau sa se intalneasca in locul cu pricina si au treaba impreuna, nimeni nu are cum sa-i acuze de nimic.
Este o lege tampita si negandita elaborata probabil de un taran cu 4 clase (ca numai d-astia avem prin parlament). Nici nu e de mirare ca legislatia este in halu in care este.

| Wehrmacht a răspuns:

Se refera la aia care stau pe la marginea orasului si asteapta oameni care merg pe x traseu contracost...asta am inteles din ce scrie acolo.
Eu cu d-astia plec acasa de obicei.Ce dracu' sa fac? Sa stau 3 ore dupa ce ies de la scoala sa astept un microbuz plin in care abia incapi?
E o lege cretina si la fel de cretini sunt si cei care o aplica.Tocmai astia trebuiau sa le spuna idiotilor "duceti-va dracu' acasa, nu sunteti in stare sa scrieti legi".
Nu trebuie sa dovedesti ca faci autostopul, pune-l pe politist sa dovedeasca asta si sa dovedeasca si ca platesti soferul...

| Radu284 a răspuns:

De ce ar trebui sa dovedesti ceva unui Garcea? Ei trebuie sa dovedeasca, nu voi.

| carla2010 a răspuns:

Este o porcarie legea asta, nu se poate dovedi