NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Legile s-au schimbat, mai greu însă e cu aplicarea lor.
https://www.facebook.com/......926381000/
http://on.fb.me/17xd8V4 (pentru cei care au probleme cu primul link)
http://i.imgur.com/RRJoZHf.png
http://i.imgur.com/NOV1eCN.png (pentru cei care au probleme cu primele două link-uri: captura de ecran, dar fără comentarii)
În multe şcoli abuzul continuă.
Până nu-i scoatem din instituţii de învăţământ public de tot, ăştia nu se liniştesc.
Idei?

151 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu merge linkul. Abuzuri vor exista mereu. Tot ce se poate face e sa incerci deschiderea ochilor celor din jurul tau. Cu cit mai multi vor intelege ca poti sa fii credincios fara a adera la o nenorocita de religie, mai ales una reprezentata de penalii astia din bor, cu atit mai bine va fi pe termen lung.

NOname
| NOname explică (pentru KodrutZ):

Da, ai dreptate.

Am editat întrebarea şi am adăugat un alt link, cu care nu ar trebui să ai probleme.

| KodrutZ a răspuns (pentru NOname):

This content is currently unavailable
The page you requested cannot be displayed right now. It may be temporarily unavailable, the link you clicked on may have expired, or you may not have permission to view this page.

| Fatamuntilor a răspuns:

Linkul nu merge!
Ma gandesc ca te referi la legea privind scoaterii religiei din scoli!
Mereu se vor gasi unii care sa fenteze legea.
Am auzit cazuri in care elevii (minori)au fosr pusi sa semneze in locul parintilor
Atata timp cat nu se vor aplica si sanctini, parintii nu se vor implica si mai mult, abuzurile vor continua.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Tot nu merge linkuAcest conţinut este indisponibil momentan
Pagina pe care vrei să o vezi nu se poate afişa momentan. Poate nu este disponibilă, poate linkul pe care ai apăsat a expirat sau poate nu ai permisiunea să vezi această pagină.
Mai bine fa un desen rolling on the floor
Sau da copy pe test.

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Nici al doilea link nu vi se deschide?
Ciudat. Mie mi se deschid ambele.

Încercaţi acum:
http://i.imgur.com/RRJoZHf.png
http://i.imgur.com/NOV1eCN.png

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Acum am inteles.
Pai aici e vorba ca profesorii isi pierd salariile din cauza ca elevii nu vor participa la orele de religie.
Eu zic a se vor gasi cativa elevi care o vor face.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Futu-i in biserica mamilor lor de jegosi imputiti! Ai rate? Du-te dracului si munceste, jegos imputit ce esti! Niste cacati cu ochi, rahati ordinari. Cretinii dracului, ce m-am enervat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Sper ca nu te-ai referit la mine!big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Lol, nu, la tipul de cretin care preda religia si le zice copchiilor ca trebuie' sa isi plateasca ratele asa ca sa semneze in mama lor. Uita-te la ultimele linkuri ale lui NOName. E o gramada de pamint nelucrat. Eu zic sa le dea pamint celor ce ramin fara ore si sa se apuce de treaba. Nu ramine nimeni fara ocupatie decit daca e putoare. Sau sa ii ia frumos mama biserica sub aripa ei si sa ii puna la treaba prin vreo manastire.

| Neuronul a răspuns:

Cât de mult poate să insiste profesorii în legătură cu acea cerere?
Pur şi simplu REFUZI!
În cel mai rău caz se ajunge la violenţă, atunci te poţi duce la direcotoratul şcolii pentru a sancţiona respectivul profesor.
Tot rău spre bine big grin

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda...Aici cine e de vina? Parintii a caror copii semneza ca ei sa participe la orele de religie (si te asigur ca sunt destui) sau profesorii care predau acea materie! Eu cred ca NU vor ramane fara lucru.
Vor fi mai putini, dar vor fi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complicat. Eu sunt multumit ca s-a facut un pas legal, insa sunt dezamagit de propaganda religioasa care se poarta mai ales pe facebook. Sa speram ca generatia parintilor care au copii in scoala a depasit mentalitatea "generatiei de aur" si sunt ceva mai capabili sa aleaga cu o minte rationala.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai nu a zis nimeni sa nu se faca, atita vreme cit eu ca parinte chiar VREAU sa faca copilul si mai ales copilul e interesat de ce face la ora aia si nu vine cu traume psihice acasa, e ok. In momentul in care eu ca parinte fac cererea aia de frica ca dirigintele/diversi profesori imi vor eticheta copilul ca un paria si il vor si puncta incorect datorita acestei optiuni (si poti fi sigura ca se va intimpla si asta pe ici-colea), nu prea mai e OK deloc. Eu de exemplu as vrea ca inainte sa semnez orice fel de cerere sa cunosc personajul cu care va face religia si sa asist la cel putin 3 ore, nu neaparat doar la clasa ei. Marea buba e ca religia ar trebui sa se faca DIN GIMNAZIU si sa nu se bage pe git din scoala primara. Religia ar trebui sa fie un dialog in care cei mici sa aiba niste cunostinte deja acumulate pe care sa le slefuiasca/puna in valoare, nu povesti cu grinch, bau-bau si vrajitoare zburind pe maturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu am incercat sa accesez siturile respective,insa cred ca m-am prin la ce te refri:la orele de religie.Dar,ca oameni care intai judecam si apoi actionam,hai sa vedem ce este mai bine de facut in conditiile existente:religia face parte din materiile scolare,chiar daca nu mai este obligatorie; majoritatea parintilor si mai ales a bunicilor cu care cei mici interactineaza acasa,au inca convingeri religioase, deci considera utile orele respective; multe din cadrele didactice care tin aceste ore, si care au in realitate alta pregatire, si-ar pierde locul de munca, devenind someri.Si tine cont ca este vorba in cele mai multe cazuri de femei cu copii.Pe de alta parte copii, raman nesupravegheati in acest interval, scolile nedispunand de posturi de pedagogi.Nu crezi ca in acest fel mai mult s-ar pierde decat s-ar castiga?
Cred ca parinti, daca sunt interesati, ar trebui sa actioneze in asa fel incat orele respective sa capete in primul rand o conotatie morala, insistandu-se pe latura de morala a religiei respective.Cineva mi-a relatat un caz foarte interesant in acceasta directie:profa de religie este la baza psiholog, care nu a reusit sa gaseasca un post corespunzator.A reusit sa-si valorifice asa de bine meseria, incat copii invata numai lucruri folositoare de comportament.Totul bazat pe pilde ale religiei si nu pe indoctrinare.
In concluzie, eu cred ca nu este bine sa distrugem ceva fara a ne gandi ce punem in loc.

| Aretha a răspuns:

Destul de rau :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasa umana nu a evoluat destul incat sa putem renunta la religie. Sunt de acord in totalitate ca religia poate fi nociva si ca se bazeaza pe manipulare. Chestia e ca aceeasi manipulare e necesara in cazul majoritatii populatiei pamantului. Prostii nu sunt pregatiti pentru liberul arbitru, deocamdata. Cretinii pot fi controlati doar prin frica/recompensa, principiile si bunul simt nu functioneaza la ei. Consider ca pe cat de periculoasa poate deveni religia, in aceeasi masura este si necesara.

De exemplu, daca ar fi sa aleg pentru boraci intre orele de religie si Facebook, as alege religia de fiecare data. Un mediu controlat cu potential nociv va fi intotdeauna preferabil unui mediu necontrolat si nociv.

| Fatamuntilor a răspuns:

Unde s-a ajuns cu disperarea si nervii profesorilor...
La o scoala parca din Vaslui (oricum nu conteza) un profesor si-a agresat eleva pentru ca tatal ei nu a fost de acord cu participarea copilului la orele de religie.Au anuntat la stiri.Cei de acolo nici nu stiau de noile reglementari.
Acuma chiar daca erau intru-un catun uitat de lume, nu trebuiau anuntati de inspectorat?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de liberul arbitru, ci de simpla EDUCATIE. Socializarea si ajutorarea reciproca se pot face si sub umbrela umanitatii si a spiritualitatii lipsite de ingradirile religiei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce rage foamea pe strazi in Vaslui, mama-mama. De fapt si Iasul se duce fulminant la vale in ultima vreme. Politica de super-colectare a lu' nea Ponta. Presa are alte subiecte, dar economic sintem intr-un picaj cum nu am mai fost de prin anii '90.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

S-ar putea sa-mi iau,, castane'' de la crestinii de aici
Coicu' mic e doar o deazbatererolling on the floor(Nu era pentru tine si nici pentru NOname
Aceste incidente se intampla oriunde in tara si Cucueti din Vale sau in Bucurestii.
Presa va tot timpul subiecte.Noroc cu cucuana Lenutahee hee

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, stiu, imbecili sint peste tot. Mai ales daca discutam de astia care predau religia. Pina si la muzica sau la desen trebuie' sa ai niste competente. La religie toti retarzii s-au bagat. Sa am eu norocul sa prind vreunul de-asta la fiica-mea la scoala, il fac cu rahat din cap pina in picioare.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru KodrutZ):

Parca te vad discutand nervos cu un profesor de religie,,, Lasa in pace copilul, il invat eu ce are nevoie.''
Pana creste printesa ta poate se vor schimba lucrurile.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ma enervez. Pot sa injur pe oricine cu zimbetul pe buze. Procentul de cretini in partea asta a tarii e asa de ridicat, ca ajungi la balamuc daca ii iei pe tatz in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Doar in desenele animate la care te uiti tu, in lumea reala pana si copiii sunt monede de schimb.

NOname
| NOname explică:

Pentru informare:

http://www.tpu.ro/......ivind-ora/

"Ora de religie – întrebări și răspunsuri.

În ultimele zile am primit numeroase întrebări de la elevi și părinți privind ora de religie. Mai jos găsiți răspunsurile la cele mai frecvente dintre ele:

Q: Am primit cerere de participare la ora de religie. Ce trebuie să fac cu ea?

A: Dacă ai peste 18 ani și dorești să participi la ora de religie trebuie să completezi cererea și să o returnezi instituției de învățământ la care ești înscris/ă, conform deciziei Curtii Constitutionale a Romaniei 669/2014 (vezi aici). Dacă ești minor/ă părinții trebuie să completeze cererea pentru tine. Dacă nu dorești să participi la aceste cursuri nu trebuie să faci nimic. Decizia CCR a eliminat inscrierea din oficiu la cursurile de religie. Nu trebuie să returnezi cererea.

Q: Cine completează cererea?

A: Elevii în vârstă de peste 18 ani, care doresc să urmeze ora de religie, o pot completa singuri, iar pentru cei minori o vor completa părinții sau reprezentanții legali.

Q: Dirigintele, un profesor sau directorul mi-au spus că toată lumea trebuie să completeze cererea. E adevarat?

A: Doar de cei care doresc să participe la ora de religie trebuie să depună o cerere în acest sens, conform deciziei CCR 669/2014 (vezi aici). Dacă nu completezi cererea, înseamnă automat că nu dorești să faci religie.

Q: Am primit cererea pentru ora de religie și mi s-a zis că dacă nu vreau să particip să scriu NU acolo unde se trece cultul și voi fi trimis la altă oră. Să completez așa sau să nu completez deloc?

A: Această variantă nu este prevăzută în niciun act legislativ deci nu este acceptabilă. Cererea trebuie depusă doar de cei care doresc sa participe la oră, dacă nu vrei nu trebuie să semnezi nimic.

Q: Am primit cererea și mi s-a spus că la religie trebuie să completez Ateu și nu voi face ora. E adevărat, tot trebuie să depun cererea?

A: Nu, nu este adevărat, doar elevii care vor să participe la religie trebuie să depună cererea. În plus, nu este legal ca școala să colecteze informații despre credințele tale religioase (sau lipsa lor) fără acordul tău expres (vezi Legea nr. 677 din 21 noiembrie 2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, punctul 5 alineatul 1).

Q: Ni s-a spus la școală că dacă nu vrem ora de religie vom face matematică / altă oră. Este adevărat?

A: Ora de religie nu poate fi înlocuită cu o altă oră, pur și simplu tu vei avea o oră în minus față de colegii care fac religie, și o notă mai puțin la medie.

Q: Profesorul de religie / dirigintele / directorul au spus că voi rămâne corigent / repetent sau risc exmatricularea / scăderea notei la purtare dacă nu depun cererea pentru ora de religie. Ce să fac?

A: În nici un caz nu este posibilă penalizarea în vreun fel a elevilor care nu fac ora de religie! Cel sau cei care fac asemenea afirmații comit infracțiunea de constrângerea unei persoane de a participa la serviciile religioase ale unui cult (art.381 din Codul Penal) și riscă dosar penal. Prima măsură este să le explici doar că nu dorești să faci ora și că acesta este dreptul tău legal. Dacă insistă, vă sfătuim să adunați dovezi în favoarea dvs (cereri pre-completate cu datele tale, înregistrări audio, mărturiilor colegilor) și să le atragi atenția persoanelor care te somează că sunt în ilegalitate. Poți să le citezi articolul respectiv din codul penal pentru a le explica de ce infracțiune se fac vinovați când te amenință. Dacă insistența persistă, ne poți contacta pentru a documenta cazul și a lua atitudine pe căi legale.

Q: Cum procedez dacă nu m-am înscris la ora de religie și totuși sunt obligat(ă) să rămân în clasă, pentru că nu am unde să mă duc?

A: Școala trebuie să asigure o variantă, alta decât rămânerea la ora de religie, în cazurile în care această oră nu este prima sau ultima în orar. Cel mai simplu e să stai în biblioteca școlii, sau chiar să asiști la o oră a unei alte clase (fără să fii notat, bineînțeles). Dacă școala nu a sugerat niciuna dintre variante, le poți aduce argumente legale în favoarea ta. Legea 35/2007, Nota nr. 58869/23.09.2013 a MEN, Nota MECT nr. 19.283/2005 și de asemenea art. 381 alin 2 din Noul cod Penal interzice explicit participarea forțată la orele de religie chiar și ca "public captiv"."

Sursa: http://on.fb.me/18tyGDj

| Evolution a răspuns:

Nu inteleg ce atâta chestie cu religia, oricum elevii chiulau de la ore şi era o materie în care toţi aveam media 10 şi ne ridica media generală fără să facem nimic.
Nu mă refer aici la cei care cred sau nu în Dumnezeu, fiecare are credinţa lui, ce ar fi să nu se mai facă orele de sport pentru că jumătate din liceu sunt graşi? raised eyebrows
Fiecare oră e importantă, vrei nu vrei trebuie să o faci şi oricum nu e cine ştie ce, chiar ajută la media generală, dar cum unii sunt atât de "aroganţi" fac dintr'o chestie mică o prostie.