| Cosm1nCR a întrebat:

Ma intereseaza daca pot conduce un motor cu categoria B sau imi trebuie categoria A pentru a merge cu scutere motoare etc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce motocicleta este vorba.
Cu categoria B se pot conduce mopede, respectiv cele care se incadreaza la categoria AM.
Pentru motociclete mai mari ai nevoie de categoria corespunzatoare, respectiv A1, A2 sau A.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"
"a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu B poti conduce tot ce se incadreaza la AM adica pana in 50 cmc. Oentru ce e mai mare de 50 ai nevoie de categoria potrivita

| Cristi95n1 a răspuns:

Iti trebuie si categoria A