ValiMocanu
| ValiMocanu a întrebat:

Mai stie cineva ce insemna proletcultismul?

Răspuns Câştigător
| selef a răspuns:

Curent cultural (apărut în Uniunea Sovietică după Revoluţia din Octombrie) ale cărui principii estetice se reduceau la ideea formării unei culturi „pur proletare" şi care respingea întreaga moştenire culturală a trecutului.

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

O, Doamne? Nostalgic?happy Glumeam, trebuie sa mai si zambim!

| remus a răspuns:

Omul de tip nou, educatie socialista in spiritul muncii si pentru munca... mult, mare, prost, turnator, curva, hot si nevertebrat

mlm
| mlm a răspuns:

Imprumutat din literatura rusa la inceputul secolului XX. „Proletcultura" era o asociatie pentru cultura populara -; 1908: activau scriitorii simbolisti si futuristi. Cultura e independenta de politica, rezultand faptul ca proletcultura e independenta de PB.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc, ar trebui sa mai stie cineva?